“Ermiş” Halil Cibran – BuMesele

“Ermiş” Halil Cibran

Kitabın Yazarı: Halil Cibran

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Kitap Türü: Felsefe

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 56

Arka Kapak Bilgisi

“İnsan için tüm amaçlarını susuzluktan çatlamış dudaklara ve tüm yaşamı bir çeşmeye dönüştüren bir armağandan daha büyüğü yoktur kuşkusuz. Benim şerefim ve ödülüm işte bu armağanda yatıyor. Ne zaman içmek için çeşmeye gelsem, diri suyun kendisini susamış bulmamda…” Yıllar boyu kendisine yurt olan kentten ayrılırken, Ermiş’ten geride bıraktığı halka hitap etmesi istenir. Kent halkı ona aşk, evlilik, suç, ölüm, güzellik ve daha pek çok konuda sorular yöneltir. Aldıkları karşılık, hoşgörü ve sevginin biçimlendirdiği bir insan yaşamı üzerine hazine değerindeki öğütlerdir. Haklıyla haksızın, suçluyla suçsuzun, dimdik ayakta duranla düşmüşün aslında aynı insan olduğu bir yaşamdır bu…

Ermiş / Halil Cibran 

Beni yazarla tanıştıran eserdir. Bundan sonra kitabın devamı niteliğinde olan “Ermişi Bahçesi” ile devam edeceğim.

Kitap, ana kahramanı El Mustafa’nın on iki yıl süresince kaldığı Orphalese şehrinden ayrılacağı sırada, insanlık ve hayata dair halkın sorularına verdiği cevaplardan oluşuyor.

Kısa kısa bölümlerden oluşan kitapta, aşk, sevinç, üzüntü, suç, ceza, yasalar, özgürlük, bilgelik, arkadaşlık, iyi, kötü, güzellik, din ve ölüm gibi birçok konu hakkında tavsiyeler yer alıyor. Öyle güzel ve anlamlı cümleler var ki, tekrar tekrar okunacak bir baş ucu, bir kılavuz kitap adeta. Anlaması kolay ancak özümsemesi zaman alacak nitelikte bir eser.

İyi ki bu eseri ile başlamışım kitaplarına. Diğer eserleri de peşi sıra gelecek şüphesiz. Okumayı düşünenlere tavsiye edilir.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Sevdiğiniz zaman ‘Tanrı yüreğimde’ değil, ‘Tanrı’nın yüreğindeyim’ deyin. Sanmayın aşkın rotasını çizebileceğinizi, çünkü aşk sizin rotanızı çizer, sizi buna kayık bulursa eğer.”

“Bırakın mesafeler olsun birlikteliğinizde. Bırakın dans etsin göklerin rüzgarları aranızda. Birbirinizi sevin ama aşkı pranga eylemeyin. Bırakın ruhlarınızın kıyıları arasında dalgalanan bir deniz olsun aşk.”

“Sevinç ve keder birlikte gelir; biri sofranızda sizinle otururken, unutmayın diğeri yatağınızda uyumaktadır.”

“Yasa koymaktan haz alıyorsunuz. Ama onları çiğnemekten aldığımız haz daha fazla. Okyanus kıyısında oynayan, durmaksızın kumdan kaleler yapıp, sonra da kahkahalar atarak onları yıkan çocuklar gibi.”

“Tahtından indirmek istediğiniz bir despotsa söz konusu olan, önce onun içinizde kurulu tahtını ortadan kaldırın. Bir zorba, özgür ve gururlu olanlara nasıl hükmedebilir, eğer onların kendi özgürlüklerinde bir zorbalık, kendi gururlarında bir utanç yoksa?”

“Bırakın ruhunuz tutkunuzu akıllı yönlendirsin, tutkunuzun her gün yeniden dirilip Anka kuşu gibi kendi küllerinden doğabilmesi için.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.