“Leyla ile Mecnun” Burak Aksak – BuMesele

“Leyla ile Mecnun” Burak Aksak

Kitabın Yazarı: Burak Aksak

Yayınevi: Küsurat Yayınları

Kitap Türü: Kişisel Gelişim

Yayım Yılı: 2018

Sayfa Sayısı: 272

Arka Kapak Bilgisi

“Bir yanımız çöl bir yanımız deniz…”
“Zaman döngüseldir ve farklı seçimler yapsan da aynı hayatı yaşarsın. Sana verilmiş bir ömür vardır. Bu dünyadaki zamanın bellidir. Ve her şey bir denge içindedir. Biz… Daha doğrusu ben, o dengeyi bozdum…”
Aynı gün aynı hastanede doğmalarıyla başladı her şey. Bir hayatın birden fazla kez yaşanabileceğinin ve yarım kalmış her hikâyenin tamamlanmaya muhtaç olduğunun bir kanıtıydı onlar. Peki Mecnun bu sefer Leylasına kavuşabilecek mi?  Yoksa yine çölde mi açacak gözlerini? Çünkü o çöl çaresiz âşıkların son durağıdır. Kavuşamayan âşıklar o çölde aralar sevdiğini, kavuşanlarsa emlakçı emlakçı dolanır dururlar, 2+1 kombili.
Yayınlandığı dönemde izleyicisini ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez bambaşka bir hikâye ile sevenleriyle yeniden buluşuyor. Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender, Yavuz Hırsız, Yedek Kamil, Gözlüklü Çocuk Kaan ve Aksakallı Dede bu kez bambaşka bir maceranın peşine düşüyor. O geminin geleceğine ilk günkü gibi inananların, sevdiği kızın gözlerinin içine bakarak ‘seni seviyorum’ diyemeyenlerin, kendi çölünde kaybolanların hikâyesi Leyla ile Mecnun Burak Aksak’ın kalemiyle yeni başlangıçlar için geri dönüyor.

Leyla ile Mecnun

Selçuk Aydemir’in dizi ve filmlerinin bir hayranı olarak aynı çizgide sayılabilecek, kuzeni Burak Aksak’a ait olan dizi Leyla ile Mecnun’unu hiç izlemedim. Oldukça merak ettiğim dizin kitabı çıkınca da büyük bir merakla aldım ve iki günde bitirdim. Bitecek diye kıyamadım okurken.

Dizisini çok sevenlerdenseniz büyük ihtimalle alıp okumuşsunuzdur. Ancak diziyi hiç izlemedim kitabını alsam mı diye düşünenlerdenseniz, kitap dizi ile hem bağlantılı hem değil bence. Nereden biliyorum? Çünkü kitaba başlar başlamaz aynı mı diye diziyi de izler oldum. Dizi de güzel evet ama benim için kitap bir başka.

Erdal Bakkal’ı, İsmail Abi’yi, Yavuz Hırsız’ı popüler olmaları nedeniyle az buçuk görmüşlüğüm vardı, biliyordum. Kitabı okurken tüm karakterler gözünüzü önüne geliyor, çok akıcı ve çok eğlenceli bir kitap. O nasıl bir yazım dilidir ki okurken diziyi izliyormuş sahneleri siz çekiyormuş gibi hissettiriyor insana. Onlarla birlikte Kireçburnu’na, Erdal Bakkal’a, geçmişe, geleceğe gidiyorsunuz. Neredeyse tüm kitabı tebessümle okudum diyebilirim. Bazı yerlerinde kahkaha ile. Demeyin kitap okurken kahkaha atılır mı gerçekten atılıyor.

Komedi tarafı ağır basan kitapta, çok enteresan bir aile, çok enteresan bir mahalle ve çok içten bir aşk okuyacaksınız. Kaybetmemek için görmemeyi göze alan bir aşk. Elinden gelmeyen, mantık dışı her şey yapmaya hazır bir adam göreceksiniz. Bir de bazı yerleri vardı ki, o güldüren kitap nasıl olur da insanın burnunu direğini sızlatır, nasıl olur da boğazını düğümler anlamadım. Kalemine sağlık Burak Aksak. Merak eden herkese sevgiyle tavsiye edilir. İyi okumalar.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Artık bulutları değil tavanı izler oldum. Büyüdükçe gökyüzüne bakmayı bırakıyor insan.”

“İnsan en çok geçmişiniden kaçıyor ama insanı en çok da geçmişi mutlu ediyor.”

“Hayat zor. Küçük şeyleri kafasına takan insanlar için hayat daha da zor.”

“İki insanın sebebe ihtiyaç duymadan yan yana gülebilmesi aşkın ta kendisi.”

“Sahile indim. Gündoğumunu izledim. Ne tuhaf, mutlu insanların böylesi bir güzelliği görememesi. Yalnız mutsuz olanlar bilirler gün doğmadan hemen önce denizin aldığı rengi.”

“O gün anladım ki senin dertlerin kimsenin umurunda değil. Bu hayatta tek başınasın ve başkalarından medet ummanın bir manası yok.”

“Hayatta hiçbir isteği olmamış, duaları bile kabul görmemiş insanlar için gerçekleşen hayaller hayli korkutucudur.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.