Artık Vakti Geldi mi? Brad Pitt Bu Sene Oscar Alır mı? – BuMesele

Artık Vakti Geldi mi? Brad Pitt Bu Sene Oscar Alır mı?

Aslında Brad Pitt 2014 yılında yapımcısı olduğu “12 Yıllık Esaret” filmiyle yapımcı olarak Oscar kazanmıştı ama hepiniz biliyorsunuz ki burada oyunculuk kategorilerindeki ödüllerden bahsediyoruz. Sonuç olarak 1987’de figüran olarak başladığı kariyerinde, bugün geldiğimiz noktada Brad Pitt dünyanın en çok tanınan aktörlerinden biri ve onun Oscar’ı bu kez kazanıp kazanmayacağı sinemaseverlerin kesinlikle merak ettiği bir konu. Buna benzer bir merak en son Leonardo DiCaprio için söz konusuydu ve DiCaprio 2015’te “The Revenant” ile ödülü kazanarak konuya noktayı koymuş oldu. 2015’te herkes “Leo için artık vakti geldi” diyordu ve sonuçta gerçekten de ödülü almıştı.

Tabi biz bir oyuncunun ödülü vakti geldiği için değil, gerçekten hak ettiği için kazanmasını tercih ederiz. Peki Brad Pitt bu ödülü bu sefer hak ediyor mu? Aslına bakarsanız Brad Pitt de, bu sene aday olan diğer oyuncular da üstün performansları ile bu ödülü kazanmayı hak ediyorlar.

“Mutlaka biri diğerlerinden bir adım önde olmalı” dediğinizi duyar gibiyiz. Elbetteki öyle. Her sene aday olanların tamamı ödülü hak eder, ama biri diğerinden daha fazla hak eder. Hayranları adayların her biri için diğerlerinden daha fazla hak ettiği iddiasında bulunabilirler ve kendi bakış açılarından haklı da olabilirler. Biz de Brad Pitt lehine bazı sebepler sıralayarak bu sene neden kazanması gerektiğini ve daha da önemlisi, bizce neden kazanacağını sizler için yorumlamaya çalışacağız.

Ama bu seneki ödüllerle ilgili değerlendirmemizden önce, bağlantılı olduğunu düşündüğümüz için Brad Pitt’in daha önceki adaylıklarını kısaca hatırlamamız gerekiyor. Oyuncu ilk olarak 1996’da “12 Maymun” filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar’a aday oldu. Üstün performansıyla ödülü kazanmayı hak ettiğini de söyleyebiliriz. Ancak karşısında “Olağan Şüpheliler” filmindeki rolüyle öyle bir Kevin Spacey performansı vardı ki, eğer Oscar kendisine verilmemiş olsa, bu akademi tarihine geçecek bir suç olurdu. Bu da Brad Pitt’in şanssızlığı olsa gerek.

2009 Oscarlarında Brad Pitt, “Benjamin Button’ın tuhaf hikâyesi” filmindeki rolüyle ödüle bir kez daha aday oldu, yine hak etti, ancak bu kez de karşısında bir başka hak edeni, Sean Penn’i buldu.

Son olarak 2012’de yapımcısı da olduğu “Moneyball” filmindeki rolüyle aday oldu. En başından beri kazanması beklenmiyordu ve sonuç olarak da kazanmadı.

Oscar ödülü her zaman en çok hak edene gitmeyebiliyor, ancak Brad Pitt’in aday olduğu yıllara baktığımızda, ödülü hep daha fazla hak eden birileri olmuş. Yani Brad Pitt şimdiye kadar hiç ödül almamış olsa da, hakkının yendiğini söyleyemeyiz.

Bu sene ise durum biraz farklı. En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday olan Brad Pitt, bu kez ödülün en büyük favorisi. Oyuncu “Bir Zamanlar Hollywood’da” filmindeki rolüyle Oscar’a giden yoldaki bütün ödülleri şimdiden topladı. Bu ödüllerin en önemlileri “Oyuncular Birliği Ödülleri”, “Altın Küre” ve “Eleştirmenlerin Tercihi ödülleri”. Şimdiye kadar bu 3 ödülü birden kazanıp Oscar kazanamayan tek oyuncu 2007 Oscarlarında hakkı açıkça gasp edilen Eddie Murphy ki, onun da 1988 Oscar ödülleri sırasında akademiye “siyahi aktörlerin görmezden gelindiği” konusunda giydirmesinden dolayı akademi tarafından hiç affedilmediği konuşulmuştu. Bu öyle fahiş bir hataydı ki sonraki yıllarda siyahi oyuncuların görmezden gelindiği konusu uzun süre gündemden düşmemişti.

Dolayısıyla Eddie Murphy çok istisnai bir örnek ve rakamlara göre eğer bahsettiğimiz 3 ödülü birden kazandıysanız, Oscar ödülü neredeyse cebinizde demektir. Brad Pitt siyahi bir oyuncu olmadığına, ve herhangi bir dönemde akademiye ters gelecek ifadeler kullanmadığına göre bu ödülün kendisine gitmemesi, Oscar tarihinin en büyük sürprizlerinden biri olur.

“Ama Joe Pesci The Irisman’de harikaydı” dediğinizi duyar gibiyiz! Evet öyleydi, ama Brad Pitt de “Bir Zamanlar Hollywood’da” filminde harikaydı.

Gelelim sadede, ve bize göre Brad Pitt’in bu ödülü neden hak ettiğine. Biz Brad Pitt’in sezon boyunca diğer ödülleri aldığı için Oscarı otomatikman hak ettiği fikrinde değiliz. Aksine zaten fazlasıyla hak ettiği için bütün ödülleri süpürdüğünü düşünüyoruz.

Bu sene aday olan 5 oyuncu içinde hayali bir karakteri canlandıran tek oyuncu Brad Pitt. Gerçek insanları mı yoksa hayali karakterleri mi canlandırmak daha zor tartışılır, fakat dünyanın en büyük film yıldızlarından biri olan Pitt’in, filmde bir dublörü son derece inandırıcı şekilde canlandırması ve adeta filmin sürükleyici gücü haline gelmesi oldukça etkileyici.

“The Irishman”deki ustaların oyunculuğu tartışılmaz, ama Pitt’in en büyük rakibi olarak görülen Joe Pesci, daha önce “Goodfellas”ta canlandırdığı ganster rolü ile yardımcı erkek oyuncu ödülünü zaten kazanmıştı. Mafyatik bir karakteri oynayarak kaç Oscar kazanabilirsiniz ki? Bizce Pesci bu konuda kotasını doldurmuş durumda.

The Irishman’i izlerken bizde heyecan yaratan durum oyunculuklardan çok, Robert DeNiro, Al Pacino ve Joe Pesci’yi geçmişi anlatan sahnelerde gençleştiren görsel efektlerdi.

Anthony Hopkins “İki Papa”da her zamanki ustalığını konuştursa da, burada bizi hayran bırakan faktör daha çok, onu Papa Benedict’e inanılmaz derecede benzetmeyi başaran makyaj ekibiydi.

Tom Hanks’in “A Beautiful Day in the Neighborhood” filminde Amerikalı TV kişiliği Fred Rogers’ı oldukça başarılı şekilde canlandırdığına değinmeliyiz. Ancak kabul edelim ki rol aldığı film, rakiplerinin rol aldığı filmlerin yanında biraz zayıf kalıyor ve bizce akademi çoğu zaman adayların oynadığı filmleri de dikkate alıyor.

Sonuç olarak bütün performansları izledik ve hepsini birbirinden başarılı bulduk. Bu nedenle kim kazanırsa kazansın üzülecek değiliz. Ancak Brad Pitt’i rakiplerinden bir tık önde görüyoruz ve sonunda özlediği Oscar’a kavuşacağını düşünüyoruz.

Bizce oyunculuk kariyeri boyunca 200’e yakın ödül adaylığı ve 100 den fazla ödülü bulunan bir oyuncu olan Brad Pitt için Oscar vakti geldi. Yani, o sene bu sene!

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.