Eurovision 2020’de Büyük Gece! – Onlar da Birinciyi Seçecekler! – BuMesele

Eurovision 2020’de Büyük Gece! – Onlar da Birinciyi Seçecekler!

Konumuza geçmeden önce büyük izleyici anketimizin devam ettiğini ve bu linke tıklayarak 30 Nisan 2020 tarihine kadar oy kullanabileceğinizi bir kez daha hatırlatalım.

2020 Eurovision Şarkı Yarışmasının iptalinden sonra Avrupa’daki yayıncı kuruluşlar kendi alternatif yarışmalarını düzenlemeye başladılar. OutTv’nin Bulgaristan’ı birinci seçmesinin ardından 18 Nisan’da Avusturya da kendi birincisini seçmiş olacak. Bu programla ilgili yorum ve eleştirilerimize daha sonraki bir videomuzda değineceğiz, ancak şimdi dikkatleri çok daha büyük olacağını tahmin ettiğimiz bir başka yarışmaya çekmek istiyoruz.

Avustralya kanalı SBS 10 – 17 Mayıs arasını Eurovision festivali ilan ederek tam bir hafta boyunca Eurovision’a özel programlar yayınlayacağını açıkladı. Bu programların arasında en çok dikkat çekeni hiç şüphesiz Türkiye’de 16 Mayıs sabahına denk gelecek olan 3 saatlik yarışma olacak.

Beklentiyi çok yükseltmek istemiyoruz ama bu program içinde bulunduğumuz koşullarda bildiğimiz Eurovision standartlarına en yakın yarışma olacak gibi duruyor. Peki bize bunu düşündüren ne diye sorarsanız: SBS internet üzerinden başlattığı ankette 3 Mayıs 2020 tarihine kadar oy kullanılabileceğini ve Avustralya’lıların kendi ülkeleri için oy kullanamayacaklarını belirtti.

Bu durumda 2 ihtimal ortaya çıkıyor.
1- Avustralya Montaigne’i tamamen gözden çıkardı.
2- Uluslararası bir oylama olacak ve Montaigne’in de diğer bütün şarkıcılar gibi eşit kazanma şansı olacak.

Çok detaya girmemiş olsalar da, 2. ihtimalin çok daha mantıklı olduğu ortada. Yanılma payımız her zaman var, ama görünen o ki Avustralya alıştığımız tarzda uluslararası oylama içeren bir Eurovision şarkı yarışması hazırlığı içerisinde.

Bildiğimiz kadarıyla İsveç de yapacağı programda izleyicilerin kendi temsilcileri The Mamas’a oy veremeyeceğini belirtmişti. Bu durumda İsveç’teki programın da bir uluslararası oylama içereceği tahmini yapabiliriz.

Bu yöndeki tahminlerimiz gerçekleşse bile Avustralya’daki programın bizde daha fazla heyecan yaratmasının basit bir sebebi var: Avustralya’nın yayını İngilizce olacak. Bu da ulaşabileceği kitleyi ciddi anlamda büyütecek.

Şu sıralar takip ettiğimiz Avusturya’daki yarışmanın en büyük handikapı da bu. Yerel dille yapılan bir yayının global ilgi görmesi çok kolay değil.

16 Mayıs’taki programla ilgili beklentimizi en çok arttıran faktör ise Avustralya’nın artık çok iyi bildiğimiz ve anons gerektirmeyen Eurovision tutkusu. Eminiz ki SBS krizi fırsata çevirip Eurovision severlerin sabırsızlıkla ve heyecanla beklediği yarışmayı gerçekleştirecektir.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.