Eurovision 2022 – Finalin Ardından Kısa Bir Değerlendirme – Politikvision – BuMesele

Eurovision 2022 – Finalin Ardından Kısa Bir Değerlendirme – Politikvision

Aslında Ukrayna’nın halk oylamasından 439 puan aldığının açıklandığı ana kadar her şey gayet iyi gidiyordu. Birkaç istisna hariç puanlama yıllardır olmadığı kadar adil ilerliyor ve sonuçta hak eden 3 ülkeden biri kazanacak gibi duruyordu. Eğer öyle olsaydı, bu videonun bambaşka bir teması olacaktı.

Şimdi bir an için birincinin kim olduğunu unutalım ve son sıradan yukarıya doğru yorumlarımızı yapmaya başlayalım. Hiç meraklanmayın, elbette Ukrayna’nın vasat şarkısının birinci yapılmasıyla ilgili söyleyeceklerimiz olacak.

25- Almanya / Malik Harris / Rockstars
Bu seneki yarışmada sonuncu olan Almanya dahil kötü bir performans yoktu. Bu sebeple yorumlarımız ülkelerin performanslarından çok şarkı kalitesi ve sıralamayla ilgili olacak. Almanya’nın sonuncu olmasına gelirsek, şöyle diyelim: kaçıncı olacaktı ki?

24- Fransa / Alvan & Ahez / Fulenn
Fransa’nın tarzıyla fark yaratan şarkısının elde edeceği sonucu merak ediyorduk. Cevabımızı almış olduk. İlk 10’a da girse, sonuncu da olsa şaşırmayacağımız bir şarkıydı.

23- İzlanda / Systur / Med hækkandi sól
İzlanda’nın şarkısı ruhu dinlendiren bir etkiye sahip. Ancak çok sayıda iddialı şarkının arasında fark yaratması zordu. Finali gözlerimizi kırpmadan izlediğimiz halde, İzlanda’nın sahneye çıktığı anı hatırlamakta zorlanıyoruz. 

22- Çek Cumhuriyeti / We Are Domi / Lights Off

21- Finlandiya / The Rasmus / Jezebel

20- Ermenistan/ Rosa Linn / Snap

19- Belçika / Jérémie Makiese / Miss You

18- Romanya / WRS / Llámame

Hepsi birbirinden iyi performanslar sergileyen Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Ermenistan, Belçika ve Romanya’nın sıralamadaki yerleri 3 aşağı 5 yukarı gayet yerinde.

17- İsviçre/ Marius Bear / Boys Do Cry
İsviçre Marius’un başarılı performansı sayesinde bu şarkıyla elde edebileceği en iyi sonucu elde etti.

16- Azerbaycan / Nadir Rüstamli / Fade To Black
Nadir’in performansı muhteşemdi. O da aynı Marius gibi elindeki malzeme ile olabilecek en iyi sonuçlardan birini elde etti.

15- Avustralya / Sheldon Riley / Not the Same
Bu sene herkes ilk 5’teki ülkelere odaklanmış olsa da Avustralya’ya ayrı bir parantez açmak gerekiyor. 15. olduğuna bakmayın, Sheldon, vokaliyle, şarkısıyla çok daha üst sıraları hak ediyordu.

14- Litvanya / Monika Liu / Sentimentai
Monika yine oldukça iyi bir performans sergiledi. Litvanya’nın elde ettiği derece şarkıya göre gayet makul. 

13- Estonya / Stefan / Hope
Kaçıncı olursa olsun, Stefan ve şarkısı “Hope” bize göre adını yılın kazananları arasına yazdırdı. Bu şarkı Eurovision tarihinin ilk 10’a giremeyen en iyi şarkılarından biri. Yıllar sonra da bu şekilde hatırlayacağız. 

12- Polonya / Krystian Ochman / River
Ochman’a daha ne diyelim ki? Bu adam daha ne yapsın. Bir şarkı daha iyi okunamazdı. Sesinde en ufak bir tereddüt, titreme olmadı. Bu gibi performansların ilk 10’a girememesi bile 2022’nin Eurovision tarihinin en iyi yıllarından biri olduğunu kanıtlamaya yeter.

Üst sıralarla ilgili yorumlarımıza birazdan devam edeceğiz.

Öncesinde yeni oyun kanalımız BuOyun’un 1000 aboneye ulaşabilmesi için desteğinizi bekliyoruz. Kanal 1000 aboneye ulaştığında verdiğiniz desteğe teşekkür olarak sizler için özel bir Eurovision videosu yayınlayacağız. Bu linke tıklayarak kanala abone olabilirsiniz.

11- Hollanda / S10 / De Diepte

10- Norveç / Subwoolfer / Give That Wolf a Banana

9- Portekiz / Maro / Saudade,  saudade
Birkaç sıra aşağıda veya yukarıda olmaları önemli değil. Fazla detaya girmezsek, Hollanda, Norveç ve Portekiz de üst sıraları hak eden ülkelerdi.

8- Yunanistan / Amanda Georgiadis Tenfjord / Die Together
Şarkıyı başlangıçta pek beğenmediğimiz için kendi listemizde biraz alt sıralarda yer vermiştik ama Amanda’nın final performanslarını daha önce görseydik adını hiç düşünmeden Top 10’a yazardık. Elde ettiği dereceyi ve daha fazlasını da hak etti. 

7- Moldova / Zdob şi Zdub & Fratii Advahov / Trenuletul
Moldova’nın sürpriz yapabileceğini daha önceki yorumlarımızda belirtmiştik ama bu kadarına onlar bile inanamamıştır. Grup üyelerinin bu sabah uyandıklarında “acaba rüya mıydı” diye hala gözlerini ovuşturduklarına eminiz.

6- İtalya / Mahmood & Blanco / Brividi
Brividi kötü değil ama o kadar abartılıyordu ki, şarkı için “yılın balonu” yorumunu yapmıştık. Balonun patlaması kaçınılmazdı. Yine de bu şarkı için çok iyi bir sonuç elde ettiler.

5- Sırbistan/ Konstrakta / In Corpore Sano
Bu şarkı iyi, hoş, anlamlı ve hatta final performanslarından biz de keyif aldık ama kesinlikle 5. olacak şarkı değildi. Yugoslavya’dan ayrılan tüm ülkelerin bedavadan dağıttığı 12 puanlar olmasaydı bambaşka bir tablo ortaya çıkabilirdi.

4- İsveç / Cornelia Jakobs / Hold Me Closer
Bizim favorimiz en başından beri İsveç’ti ama İspanya ve Birleşik Krallık’ın muhteşem performanslarından sonra biraz geride kalmasına en ufak bir itirazımız yok. 

3- İspanya / Chanel / SloMo
Eurovision böyle bir dans ve performansı bir daha zor görür. Şarkıcının milyon dolarlara sahne alan Beyonce ve Jennifer Lopez gibi starlardan en ufak bir eksiği yoktu. Chanel’in sesini biraz daha öne çıkarabilmek adına şarkının sonunda yapılan düzenlemeleri de ayrıca çok beğendik. 

2- Birleşik Krallık / Sam Ryder / Space Man
Birleşik Krallık’ta Sam Ryder ülkesinde özellikle sosyal medyada çok popüler bir isim. Finalde sergilediği kusursuz performanstan sonra artık onu tüm dünya tanıyor. Büyük bir yıldız olacak potansiyel kendisinde fazlasıyla mevcut. Gecenin gerçek galibi Birleşik Krallık’tı.

1- Ukrayna / Kalush Orchestra / Stefania
Savaşa karşı olduğumuzu ve Ukrayna’nın işgalini onaylamadığımızı daha önce de söylemiştik. Böyle bir ülkeye olabilecek her türlü somut desteğin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak elma ile armudu karıştırmamak gerekiyor. Rusya’nın yarışmadan diskalifiye edildiği gün Ukrayna’da diskalifiye edilmeliydi. Yarışma her zaman politikti ancak dünkü sonuç fazla kör göze parmak oldu. EBU bu lekeyi kolay kolay temizleyemez. Yarışmaya “olası savaş durumunda savaşın bütün tarafları diskalifiye edilir” gibi bazı kural eklenmeli.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım Eurovision neredeyse her sene bol tartışmalı sonuçlara sahne oluyor. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki son yıllarda bütün final değerlendirmelerimizde itiraz ettiğimiz bir çok konu oldu. Ancak bu sene artık sözün bittiği noktadayız. O kadar ki, işine gelince -güya siyasi içerikli sözlerden dolayı- kimi şarkıları diskalifiye ederek işi şova döken EBU, gözlerinin önünde gerçekleşen bu ağır politik oylamayı neredeyse ayakta alkışlayacak duruma geldi. En fazla ilk 10’a girebilecek bir şarkı, el birliği ile birinci yapıldı.

Yarışma bittiğinden beri sizlerin yazdığı bütün yorumları okuduk. Neredeyse hepsi birbirinden haklı itirazlar. Artık hiç bir şüphe kalmadı ki, bahisler, insanları dönecek dolaplara hazırlamak için kullanılan bir enstrüman. Yarışmanın Ukrayna’ya hediye edileceği o kadar uzun süre dillendirildi ki, insanlar günler öncesinden durumu kabullenmiş gibiydi.

Bu sonuçla mağdur edebiyatının sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da gayet işe yaradığı kanıtlanmış oldu.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Kanala abone olduğunuzda yayınladığımız videolardan anında haberdar olmak için bildirim ziline tıklamayı, ayrıca Youtube uygulama ayarlarından bildirimlere izin vermeyi unutmayın. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.