Eurovision Kuralları ve 2021’de Yapılan Kural Değişiklikleri – BuMesele

Eurovision Kuralları ve 2021’de Yapılan Kural Değişiklikleri

Eğer siz çok büyük bir Eurovision hayranıysanız bu listedeki kuralların tamamını biliyor olabilirsiniz. Baştan söyleyelim biz bu videoyu tüm kuralları bilenler için değil, Eurovision kurallarını bilmeden yarışmayı severek takip edenler için hazırladık. Daha önceki tüm videolarımızı kaçırmadan izlediyseniz bazı maddelerde biraz kendimizi tekrar etmiş olacağız, ancak yeni Eurovision sezonu başlarken -bilmeyenler için- bazı kuralları hatırlatmanın yerinde olacağını düşündük.

2021’e özel yapılan değişikliklere de videonun devamında değineceğiz. Hazırsanız 2021 Eurovision Şarkı Yarışması için bir nevi ısınma turu işlevi de görecek videomuza başlıyoruz.

Önce en bilinen kuralları hatırlatalım: Eurovision’a her sene en fazla 44 ülke katılabilir ve finalde maksimum 26 ülke yarışabilir. Ev sahibi ülkenin yanı sıra 5 ülke, 2 yarı finalde yarışmadan doğduran finale katılır. Bu ülkeler büyük beşli olarak adlandırılan Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa’dır. Bu ülkeler finale doğrudan katılıyor olsalar bile kurallar gereği yarı finalleri televizyonda yayınlamak ve yarı finallerdeki oylamalara dahil olmak zorundadır.

Bir önceki maddeyle birlikte Eurovision’un 2 yarı final ve 1 final olacak şekilde 3 geceye yayılarak gerçekleştirildiğini de belirtmiş olduk. Bir zamanlar senede bir gün olan Eurovision Şarkı Yarışması, bu değişikliklerle son yıllarda heyecanı 3’e katlamış ve 1 haftalık bir müzik festivaline dönüşmüştür.

Bunu bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz ancak Eurovision’da yarışacak şarkılar en fazla 3 dk. uzunlukta olabilir. Şarkıların sözleri siyasi veya küfür içerikli olamaz. Biz bu kuralın şarkı yazarlarının ustalığına göre zaman zaman esnediğini defalarca gördük. Küfür olarak tanımlanması ağır olacak yaramaz şarkı sözlerinin; ve siyasetin etrafından dolanarak farkındalık oluşturmaya çalışan şarkıların varlığını reddedemeyiz. Sonuçta ustalıkla yansıtıldığında kimi argo ifadeler ve siyasi duruşlar hayatın olmazsa olmazı.

Gelelim sahne performansı ile alakalı bazı kurallara: finaldeki sahne performansı 2. kostümlü prova ve yarı finaller ile birebir aynı olmak zorundadır.

Şarkıcının canlı performansı esnasında önceden kaydedilmiş müzik çalınır ve bu müzik kesinlikle vokal desteği içeremez. Sahnede canlı enstrüman çalınması da yasaktır. Yetkililer performans öncesinde canlı enstrümanların takılı olmadığından emin olmak için gerekli kontrolleri yaparlar. Eurovision sahnesinde canlı enstrümana izin verilen son yıl 1998’di.

Dikkatli takipçilerimiz bu maddeye 2021 yılına mahsus olarak bir ek yapıldığını bilecektir. Şimdilik bir yıl denenecek olan yeni kurala göre, pandemi koşullarının getirdiği seyahat kısıtlamaları sebebiyle şarkının sadece müziği değil, solist hariç bütün arka vokalleri de istenirse önceden kaydedilebilecek.

Biz aslında nihai amacın Eurovision’da hata payını tamamen ortadan kaldırmak olduğunu biliyoruz. Sonuçta dünyanın en popüler televizyon programlarından biri olan yarışmada, TV yayınının mümkün olduğunda pürüzsüz gerçekleşmesi en önemli hedef. Yine de umuyoruz ki mevcut koşullar bahane edilerek yapılan bu değişiklik yayını kolaylaştırdığı için kalıcı hale gelmez.

Bir diğer kural sahnede yer alabilecek maksimum kişi sayısını belirliyor. Eurovision’da performanslar sırasında sahnede en fazla 6 kişiye izin verilir. Ayrıca sahneye canlı hayvan çıkarılması da yasaktır.

Eurovision’da yarışacak şarkılar yeni olmalıdır. Daha da açmak gerekirse bir önceki yılın eylül ayından önce ticari olarak yayınlanmış şarkılar Eurovision’a katılamaz.

Yarı final ve finalde yarışacak şarkıcılar sahneye çıktıkları gün en az 16 yaşını doldurmuş olmak zorundalar. Bu kural öncesinde 1986’da Belçikalı Sandra Kim 13 yaşındayken Eurovision’u kazanmıştı. Şarkıcının rekoru bu kural değişmediği sürece asla kırılamayacak. Junior Eurovision şarkı yarışmasının varlığını da hesaba katarsak kuralın değişme ihtimalinin olmadığını söyleyebiliriz.

Bir şarkıcı aynı yıl içerisinde birden fazla ülkeyi temsil edemez. Fakat daha önce defalarca örneklerini gördüğümüz gibi, aynı şarkıcı farklı yıllarda farklı ülkeleri temsil edebilir.

Eurovision kuralları elbette bunlarla sınırlı değil. İrili ufaklı teknik ayrıntılarla ilgili bir çok kural var ve hepsini burada sıralamanın anlamı yok. Sadece şunu eklememiz gerekiyor: bütün bu saydıklarımızın ötesinde öyle bir kural var ki, o da Eurovision kuralları her yıl değişir kuralı.

Sürekli olarak yarışmaya ve oylama sistemine heyecan katmayı ve ilgiyi arttırmayı hedefleyen EBU kurallarda sık sık değişiklik yapıyor. EBU 2020 Eurovision Şarkı Yarışmasının pandemi nedeniyle iptal olması sonrası 2021’deki yarışmanın iptal olmasını kesinlikle istemiyor. Bu sebeple de kısa bir süre önce kurallarda bazı değişiklikler yapılacağını açıklamışlardı.

2021’in kuralları henüz tam olarak belli olmasa da “kuralların olağanüstü durumlarda esnetilebileceğini” ifade eden bir kuralın ekleneceği kesin. Yarışmanın pandemi ve benzeri koşullarda nasıl gerçekleştirileceğini açıklayan kuralların eklenmesi elbette ki sevindirici. Ancak umarız bu yeni kuralların hiç bir zaman uygulanması gerekmez ve 2021’de özlediğimiz formatta bir Eurovision izleme şansı buluruz.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.