Eurovision Tarihi ile ilgili Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Bilgi – BuMesele

Eurovision Tarihi ile ilgili Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Bilgi

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız Eurovision videolarımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Bu kez biraz farklı bir video ile devam ediyoruz ve Eurovision şarkı yarışması ile ilgili muhtemelen bilmediğiniz 10 bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. İyi seyirler!

1- Eurovision şarkı yarışmasına katılan ülkelerin Avrupa kıtasında olması gibi bir şart aranmaz. 1950’de kurulmuş olan Avrupa Yayın Birliği üyesi olmaları yeterlidir.

2- İlk Eurovision şarkı yarışması, 1956 yılında, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsviçre, İtalya ve Lüksemburg’un katılımı ile 7 ülke arasında gerçekleştirildi.

3- 1956 yılında ilk olarak İsviçre’de düzenlenen yarışmada, puanlar açıklanmadı yalnızca dereceler açıklandı ve birincilik yarışmaya ev sahipliği yapan İsviçre’nin oldu.

4- 1969 yılında bir ilk gerçekleşti ve yarışmaya katılan toplam 16 ülkeden 4 tanesi 18’er puan alarak 1. ciliği paylaştı. Bu ülkeler; Hollanda, İspanya, Fransa ve Birleşik Krallık.

5- 1986 yılındaki yarışmayı, Belçika’ya ilk ve tek birinciliği getiren 13 yaşındaki Sandra Kim kazanmıştır. 1990 yılından sonra getirilen kural ile 16 yaşından küçüklerin yarışmaya katılması  yasaklanmıştır.

6- Yarışmada söylenen şarkıların süresi 3 dakika ile sınırlıdır. Şarkıların orijinal süresi daha uzun ise yarışmaya 3 dakikalık bir versiyonu ile katılım sağlanıyor. Dil konusunda ise yıllar boyunca zaman zaman kısıtlamalar olsa da 1999 yılından itibaren serbest bırakıldı.

7- 1974 yılında İsveç için yarışan Abba ve 1988 yılında İsviçre’yi temsil eden Celin Dion, Eurovision’da elde ettikleri başarının ardından dünya çapında şöhrete kavuşmuşlardır.

8- 2017 yılına kadar toplam 27 farklı ülke birincilik kazandı. Bu ülkeler alfabetik olarak; Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Danimarka, Estonya, Finland, Fransa, Almanya, İrlanda, İsrail, İtalya, Letonya, Luxemburg, Monaco, Norveç, Portekiz, Rusya, Sırbistan, İspanya, İsveç, Hollanda, Türkiye, Ukrayna, İngiltere ve Yugoslavya.

9- 44 kez finalde yarışan İrlanda’yı temsilen 3 kez yarışmaya katılan Johnny Logan 1980 ve 1987 yıllarında birincilik alarak, birden fazla birincilik elde eden tek kişi oldu.

10- Bu güne dek 62 kez düzenlenen yarışmada en çok birincilik alan ülke İrlanda, ikincilik alan ülke 15 kez ile İngiltere ve en çok üçüncülük kazan ülke ise 7 kez ile Fransa olmuştur.

Kanalımıza abone olduğunuz ve videolarımızı izlediğiniz için teşekkürler. Yeni videolarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.