Eurovision’da Muhteşem İkililer – Top 10 – BuMesele

Eurovision’da Muhteşem İkililer – Top 10

20Daha önce Eurovision tarihiyle ilgili bir çok video yaptık ve bu videolarda Eurovision’un pek çok konudaki “en”lerini sizler için derlemeye çalıştık. Sahneyi ateşe veren kadınlar, yıkıp geçen erkekler ve sahneyi sallayan gruplar derken sıra geldi Eurovision tarihindeki muhteşem ikililere.

Yarışma tarihi boyunca sahneye çıkmış ikililerin hepsini saymaya kalksak bu video saatler sürebilir. Çok sayıda başarılı ikili arasından seçim yapmak ve sayıyı 10’a indirmek bizim için kolay olmadı. Aday sayısı çok olduğu için mutlaka gözümüzden kaçan iyi ikililer olmuştur. Eğer sizin en sevdiğiniz ikili videoda yoksa yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler!

10- 2015 Estonya: Elina Born & Stig Rästa / Goodbye to Yesterday – Derece: 7
Listemize Baltık ülkeleri arasında Eurovision’da en başarılı olanıyla başlıyoruz. 2001’de Eurovision’u kazanan ve son olarak 2018’de Elina Nechayeva ile 8. olarak iyi bir derece elde eden Estonya, bir önceki iyi derecesini 2015’te bu şarkıyla 7. olarak elde etmişti. Estonya yarı final sisteminin getirilmesinden sonra 9 kez yarı finalde elenmiş olsa da, finale çıkmayı başardığında genellikle ilk 10 içinde bitirmeyi başaran bir ülke.

9- 1996 İsveç: One More Time / Den Vilda – Derece: 3
1995’te Secret Garden’ın Eurovision’u kazanması sonrası, 1996’da benzer tarzdaki şarkıların Eurovision’da boy göstermesi sürpriz değildi. Yarışmayı kazanan “The Voice” dahil, ilk 3’ün tamamı Secret Garden klonlarıydı. Bu açıdan bakınca “Den Vilda” çok orijinal bir fikir değildi. Ama ikilinin performansının çok başarılı olduğunu reddedemeyiz.

8- 2010 Romanya: Paula Seling & Ovi / Playing With Fire – Derece: 3
Lena’nın Almanya’ya birincilik kazandırdığı 2010 yılı Türkiye’de hep maNga’nın kazanmış olması gereken yıl olarak anılır. Gözden kaçan bir durum var ki “kim kazanmalıydı” sorusunu Romanya’da sorsanız, onlar da Lena yerine Paula Seling ve Ovi’nin kazanması gerektiğini söyleyeceklerdir. Piyano başındaki başarılı performansları hafızalarımıza kazınan ikili, gecenin 3.sü olarak çok iyi bir sonuç elde etmişti.

7- 1989 İtalya: Ana Oxa & Fausto Leali / Avrei Voluto – Derece: 9
Bu şarkının 1989’da sadece 9. olması müzik adına bir suç. Bizce bu ikilinin performansı sadece 1989’un değil, İtalya adına Eurovision tarihinin en parlak anlarından biri. 1989’daki jürilerin “Avrei Voluto”ya hak ettiği puanı vermemiş olması bizim bu videoda şarkının hakkını teslim etmemize engel değil.

6- 1985 Norveç: Bobbysocks / La Det Swinge – Derece: 1
“Biz Norveç’ten geliyoruz. Kazanamayacağımız kesin! En azından sahneye çıkıp keyfini çıkaralım…” Bu sözler ekranda izlediğiniz Bobbysocks grubuna ait. 1985’e kadar Eurovision’u hiç kazanamamış olan Norveç’e, ilk şampiyonluğunu kazandıran bu kadınların hikayesi kesinlikle ilham verici.

İlk 5’e geçmeden önce listemize giremeyen bazı başarılı ikilileri de anmak istiyoruz:

2014 Hollanda: The Common Linnets / Calm After The Storm – Derece: 2
The Common Linnets’in performansı çok başarılıydı ancak listemize daha çok uyan başka ikililer olduğundan son elemede liste dışı bıraktık.

2017 Romanya: Ilinca feat. Alex Florea / Yodel It! – Derece: 7
“Yodel It!” Romanya’nın Eurovision’daki en eğlenceli şarkısı olabilir ancak -tek bir istisna hariç- listemizdeki ikilileri farklı ülkelerden seçmeye çalıştık.

2003 Rusya: t.A.T.u. / Ne Ver, Ne Boisia – Derece: 3
2000’lerin başında tüm dünyada tanınan t.A.T.u. tanınmış olmanın getirdiği avantaj ile Eurovision’da 3. olarak iyi bir derece elde etmişti.

2018 İtalya: Ermal Meta & Fabrizio Moro / Non Mi Avete Fatto Niente – Derece: 5
İtalya’nın 2018’deki temsilcilerini çok başarılı buluyoruz ancak bu liste için Ana Oxa ve Fausto Leali’yi tercih ettik.

1997 İtalya: Jalisse / Fiumi Di Parole – Derece: 4
Çok sevdiğimiz bu şarkıyı da aynı sebepten dolayı son değerlendirmede dışarıda bırakmak zorunda kaldık.

5- 2010 Danimarka: Chanée & N’evergreen / In A Moment Like This – Derece: 4
2010 şarkı kalitesi açısından çok güçlü bir yıldı. Top 5’te bitiren ülkelerin tamamı yarışmayı kazanabilecek kadar iddialılardı. “In A Moment Like This” şarkıcıların bize “Shania Twain” ve “Sting”i hatırlatan performanslarıyla birleşince Danimarka’nın Eurovision tarihindeki en iyi şarkılarından biri olmuş.

4- 2000 Danimarka: Olsen Brothers / Fly On The Wings Of Love – Derece: 1
Listemizdeki ikilileri farklı ülkelerden seçmeye özen göstermiş olsak da burada bir istisna yapmak istedik. 2000 yılında Danimarka’ya Eurovision birinciliğini kazandıran Olsen Kardeşler, ülkenin Eurovision seçmesi olan Melodi Grand Prix’ye tam 9 kez katılmış. Bu şarkı ile fazlasıyla hak edilmiş bir birincilik kazanan ikili, Niels Olsen’in hastalığı sebebiyle 2019’da maalesef müziği bırakmak zorunda kaldı.

3- 1991 İsrail: Duo Datz / Kan – Derece: 3
1991 yılında yarışmada ilk 3’e giren şarkıların hepsi bir birinden iyiydi. İsveç ve Fransa aynı puanla ilk iki sırada yer alırken, İsrail az bir farkla 3. olmuştu. Bir çok izleyici birinciliği İsveç’in mi yoksa Fransa’nın mı daha çok hak ettiğini tartışırken, bir kısım izleyici için tartışmaya gerek yoktu, çünkü şampiyon olması gereken -bu şarkıyla- İsrail’di. Özel hayatlarında 21 yıl evli kalan Datz ikilisi, Eurovision tarihinin en iyi ikililerinden biriydi.

2- 2009 Azerbaycan: AySel & Arash / Always – Derece: 3
Yarışmaya çok sayıda ikili gönderen ve bu ikililer ile iyi dereceler elde eden Azerbaycan’ın listeye girmesi bir sürpriz değil. Bizim bu ikililer arasından Aysel ve Arash’ı seçmemiz ise hiç sürpriz değil. Bir çok açıdan 2009’un en iyi şarkılarından biri olan ve daha önce farklı listelerimize konu ettiğimiz Always, Aysel ve Arash’ı bu listede de en üst sıralara taşımayı başarıyor.

İlk sıraya geçmeden önce Azerbaycan’ın diğer çok başarılı ikililerini de hatırlayalım:

2011 Azerbaycan: Ell & Nikki / Running Scared – Derece: 1
2008 Azerbaycan: Elnur & Samir / Day After Day – Derece: 8
Azerbaycan’a şimdiye kadarki tek Eurovision birinciliğini kazandıran Eldar & Nigar’ın performansını çok başarılı buluyoruz. Elnur & Samir’in 2008’deki performansları da bir o kadar başarılıydı. Ancak Aysel & Arash’ın sahneyi yakan performansı “muhteşem ikililer” tanımlamasına her ikisinden de daha çok uyuyordu.

1-) 1990 İspanya: Azúcar Moreno / Bandido – Derece: 5
Azucar Moreno tartışmasız bir şekilde zirvede çünkü Eurovision’da ikili denince aklımıza ilk onlar geliyor. Özel hayatlarında da aralarından su sızmayan iki kardeş, 1984 yılından bugüne hiç hız kesmeden müzik çalışmalarına devam ediyorlar. İkilinin 1990 yılında beşincilikle yetinmek zorunda kalması Eurovision’un en büyük yanlışlarından biriydi. Onlara bir yanlış da biz yapmadık ve “Muhteşem İkililer” videosunun zirvesine yerleştirdik.

Siz bu sıralamayı nasıl buldunuz? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.