Fransa Şaşırtmadı! 2019 Eurovision Temsilcisi Belli Oldu – BuMesele

Fransa Şaşırtmadı! 2019 Eurovision Temsilcisi Belli Oldu

Fransa şaşırtmadı ve Bilal Hassani, 2019 ‘Destination Eurovision’ un kazananı oldu.

Fransa’nın 2019 Eurovision Şarkı Yarışması için ulusal seçimi olan ‘Destination Eurovision’, son iki haftada toplam on sekiz adayın yer aldığı iki yarı finalin ardından 26 Ocak 2019 Cumartesi gecesi finalini gerçekleştirdi.

Paris’ten canlı olarak yayınlanan finalde yarıştığı yedi adayı geride bırakan Hassani, ‘Roi’ adlı şarkısı ile ‘Destination Eurovision’ u kazandı ve 2019 Eurovision şarkı yarışmasında Fransayı temsil edecek isim oldu.İlk yarı finalde büyük bir zafer elde eden Bilal Hassani, finalde de aynı başarıyı gösterdi ve ‘Roi’ (Kral) şarkısı ile Fransa’yı temsil edecek isim oldu. Hassani’nin seslendirdiği şarkıyı 2018 Eurovision temsilcisi Madam Monsier ile birlikte yazılmış bir eser.

Oylama Nasıl Yapıldı?
Oylama yarı finallerden bu yana, %50 televoting ve %50 yirmi kişilik uluslararası bir jüri tarafından  gerçekleştirildi. Jüride, ilk ve ikinci yarı finallerde 5’er farklı, finalde 10 farklı kişi yer aldı.
Hem yarı finallerde hem de finalde halk oyları jüri oylarından bir hayli farklıydı. Finalde oylar topladığında ise ‘Roi’ ile Bilal Hassani açık ara yarışmanın kazananı oldu.
Final yarışmacıları sahneye çıkış sırasına göre şöyle;
  • Chimène Badi – Lá-haut
  • Silván Areg – Allez leur dire
  • The Divaz – La voix d’Aretha
  • Emmanuel Moire – La promesse
  • Doutson – Sois un bon fils
  • Seemone – Tous les deux
  • Bilal Hassani – Roi
  • Aysat – Comme une grande
Bilal Hassani Kimdir?
1999 Paris doğumlu Bilal Hassani, Eurovision’a katılmadan önce, müzikleri ile YouTube kanalında tanınan bir Fransız şarkıcı ve söz yazarı.
Beş yaşında şarkı söylemeye başlayan Bilal, daha sonra şarkı dersleri aldı. 2015 yılında Fransa’nın O Ses çocuklar yarışmasının 2. sezonuna katılan Bilal Hassani, yarışmada 2014 yılı Eurovision şampiyonu Conchita Wurst’un Rise Like a Phoenix şarkısını seslendirdi.
Bu performansı ile 3 jüri üyesini de döndürmeyi başaran Hassani, Fransa’yı Eurovision’da 1993 yılında temsil eden ve dördüncülük alan Patrick Fiori’nin ekibine katıldı.
Aralık 2018’de Destination Eurovision’a katılan on sekiz aday arasında yer alan Bilal Hassani, geçtiğimiz yıl Fransa’yı Eurovision’da temsil eden Madam Monsieur ile birlikte yazılan Roi şarkısı ile 18 Mayıs 2019’da Tel Aviv’de gerçekleşecek olan Eurovision’da Fransa’yı temsil etmeye hak kazandı.
Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.