Heyecan Yaratan Bir Yarışma: Festivali i Këngës’in Galibi Arilena Ara – Shaj – BuMesele

Heyecan Yaratan Bir Yarışma: Festivali i Këngës’in Galibi Arilena Ara – Shaj

2020 Eurovision şarkı yarışmasına 5 aydan kısa bir süre kala, finalde yarışacak ilk şarkı yine Arnavutluk’tan geldi. Ülkenin bu sene 58’incisi düzenlenen prestijli müzik yarışması “Festivali i Këngës” yine renkli anlara sahne oldu. Avrupa’daki en köklü müzik olaylarından biri olan yarışma, ilk düzenlendiği 1962 yılından beri neredeyse her yıl Arnavutluk televizyonunda canlı olarak yayınlanıyor. 2004 yılına kadar lokal bir yarışma olan “Festivali i Këngës”, bu yıldan sonra bütün dünyadaki Eurovision severler tarafından ilgiyle takip edilmeye başlandı. Zira artık bu yarışmayı kazanmak, Arnavutluk’un Eurovision temsilcisi olmak anlamına geliyordu.

Her geçen yıl artan bir uluslararası ilgiyle karşılaşan yarışma, sanıyoruz hiç bu seneki kadar dikkat çekmemişti. Bir zamanlar Arnavutluk’un yerel yeteneklerinin yarıştığı “Festivali i Këngës”, eski Eurovision yıldızlarının da sahne almasıyla, bu sene iyiden iyiye ülke sınırlarını aşan bir müzik olayına dönüştü.

Kabul edelim ki, geçtiğimiz yılın ikincisi Mahmood’u Arnavutluk’ta görmek oldukça şaşırtıcıydı. Bu da yetmezmiş gibi 2018’in sansasyonel ikincisi Eleni Foureira da büyük finalde sahne alarak izleyenleri coşturdu. Şarkıcı “Fuego”nun yanı sıra, 80’li ve 90’lı yılların birçok hit şarkısına da gösterisinde yer verdi.

“Festivali i Këngës”ı geçtiğimiz yıl kazanan Jonida Maliqi’nin de sahne aldığı yarışma, adeta mini bir Eurovision gibiydi. Tam 58 yıldır düzenlenen bu geleneksel yarışma, birçok sene olduğu gibi, bu sene de Eurovision’un ilk şarkısını bizlere tanıtarak yarışma sezonunu başlatmış oldu.

Final öncesi Elvana Gjata’nın kazanması beklenirken, sürpriz bir sonuç yaşandı ve yerel jürilerin oyları sonrası ülkenin temsilcisi “Arilena Ara” oldu. Şarkıyla ilgili yorumumuza gelirsek, açıkçası biz pek etkilenmedik. Arilena’nın performansına ve sesine diyecek yok, ancak melodiyi biraz zayıf bulduğumuzu belirtelim. İkinci olan Elvana, hareketli şarkısı ve başarılı performansı ile ülkenin Eurovision’daki şansı açısından bizce daha iyi bir tercih olabilirdi.

Sonuç olarak ilk aşamada Jonida’nın geçen seneki şarkısı kadar etkileyici olmasa da, henüz hiç bir rakibi belli değilken, yarışmada neler yapabileceği konusunda şimdiden atıp tutmak yersiz olur.

Kazananların Eurovision’daki nihai performansları nasıl olursa olsun, “Festivali i Këngës” Arnavutluk açısından gurur duyulacak bir tanıtım organizasyonu haline gelmeye başlıyor. Eğer bundan sonraki yıllarda da, bu sene olduğu gibi eski Eurovision yarışmacılarına yer vermeye devam ederlerse, yarışma Mayıs ayını aratmayacak bir eğlenceye dönüşebilir.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir