Hırçın Kız – BuMesele

Hırçın Kız

Yazan: William Shakespear

Çevirmen: Nurettin Sevin

Yönetmen, Dramaturji, Reji: Yücel Erten

Yardımcı Yönetmen: Burak Şentürk, Eylem Yıldız

Dekor Tasarımı: Ethem İzzet Özbora

Kostüm Tasarım: Nalan Alaylı

Işık Tasarımı: Yakup Çartık

Müzik: Emil Tan Erten

Asistan: Oya Ünal, Tuba Aydın

Sahne Amiri: Nursen Dağarslan

Dekor Realizasyon: Bedri Ulutaş

Aksesuar: Burak Topçu

Işık Operatörü: Burak Gülçebi

Perukacı: Zeynep Bolkısık

Terzi: Zeki Kürkçü, Nimet Çelebi

Kondüvit: Armağan Çartık

Oyuncular: Veda Yurtseven, Hakan Meriçliler, Uğur Hakan Güneri, Turan Günay, İlkay Akdağlı, Fatih Dokgöz, Zülfikar Ali Sinan Demir, Burak Altay, Çiğdem Yıldız, Ahmet Taşdemir, Ahmet Kurt, Başak Ova, Bilal Ercan, Büşra Saraç, Erdem Bilgi, Hakan Sivlim, Mehmet Emrah Hamşioğlu, Muhammed Yıldız, Oya Ünal, Özlem Karataş, Rezzak Aklar, Seda Özgiş, Tuba Aydın, Tuğçe Topçu

Süre: 2 saat 40 dk (İki Perde)

11.10.2018 tarihinde prömiyerini yapan oyunu 2019 yılının son günlerinde izleme fırsatı bulabildim. Herhangi bir araştırma yapmadan, bilgi almadan gittim oyuna.

William Shakespear’in ünlü eseri ‘Hırçın Kız’ın yönetmenliğini Yücel Erten üstleniyor.

Veda Yurtseven, Hakan Meriçliler, Uğur Hakan Güneri, Turan Günay, İlkay Akdağlı,Fatih Dokgöz, Zülfikar Ali Sinan Demir, Burak Altay, Çiğdem Yıldız, Ahmet Taşdemir gibi başarılı oyunculardan oluşan geniş bir kadrosu olan oyun, uzun süresine rağmen sıkılmadan izlenebilecek bir oyundu.Dekor ve kostümler son derece başarılıydı. Sahnede dakikalarca kıpırdamadan duran heykel rolündeki oyuncuları da ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Bazı bölümlerde yardımcı birkaç oyuncunun rolünü biraz abartılı bulsam da genel olarak akıcı ve merak uyandırıcıydı.Oyun, Sinyor Battista’nın uysal küçük kızı Bianca’yı, büyük hırçın kızı Katerina’yı evlendirmeden kimseye vermeyeceğini  açıklaması ile başlıyor. Her oyuncu ayrı ayrı çok iyi olsa da, Veda Yurtsever, Hakan Meriçliler ve Burak Altay ayrıca başarılıydı. Hakan Meriçliler, kazanamamış olsa da bu oyundaki performansı ile 2019 Sadri Alışık ödüllerine de aday olmuştur.Hırçın, aksi bir kadının uysal bir eşe dönüşünü anlatan oyun, kadının nasıl bir eşya olarak görüldüğünü, paranın ve rüşvetin insanlığın önüne nasıl geçtiğini gözler önüne seriyor. Üzücü olansa maalesef yüzyıllar sonra bile bu düşünce yapısından fazla uzaklaşılamamış olması. Keşke bu tarz eserler güncelliğini koruyamasa diyor insan oyunun sonunda.Son Söz: Yer yer günümüze uyarlanan esprileri ile güldüren, sürükleyici bir o kadar da düşündürücü bir oyundu. Oyunun sonu ise tüm oyun boyunca anlatılanlara cevabı bir tokat gibi verdi. Henüz izlemediyseniz yeni sezonda aklınızda olsun derim.

 

Hikaye:4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
Oyunculuklar:4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
Dekor:3.8 out of 5 stars (3,8 / 5)
Sunum:4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
KARAR:4.3 out of 5 stars (4,3 / 5)
Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.