Şahane Züğürtler – BuMesele

Şahane Züğürtler

Yazan: Jacques Deval

Çevirmen: Asude Zeybekoğlu

Yönetmen: Haldun Dormen

Yardımcı Yönetmen: Can Doğan

Yönetmen Yardımcıları: Ceylan Çete, Doğan Şirin, Emel Bertan

Müzik: Mertol Şalt

Sahne Tasarımı: Barış Dinçel

Kostüm Tasarımı: Canan Göknil

Işık Tasarımı: Özcan Çelik

Efekt Tasarımı: Serkan Yavşan

Oyuncu: Can Başak, Müge Akyamaç, Süeda Çil, Barış Çağatay Çakıroğlu, Buğra Can Ildırışık,  Can Doğan, Ceylan Çete, Çağrı Özgür Hün, Dilay Taşkaya, Hakan Güner, Onur Şirin, Özgün Akaçça.

Süre: 2 saat 30 dakika (İki Perde)

13 Ekim 2016 tarihinde prömiyerini yapan oyun, Şehir tiyatrolarında iki yıldır sahneleniyor. Uzunca bir süredir gitmek istediğim oyunu geçtiğimiz ay izleme fırsatı bulabildim.

İzlediğim salonun büyüklüğü ve belki de sahneye uzaklığım nedeniyle, oyunu duymakta zorlandığım zamanlar yaşadım. Bu defa hep arka sıralardan izleme keyfini yaşayamadım. Asude Zeybekoğlu’nun Türkçe’ye çevirdiği oyunun yönetmeni Haldun Dormen. İzlemek istememde büyük bir etkisi olmuştur diyebilirim.Araştırma yapmadan, hatta konusuna bile bakmadan gözüm kapalı seçmiştim oyunu. İsmi nedeniyle bolca komedi unsuru içerdiğini ve kahkahalı bir oyun izleyeceğimi düşünmüştüm yalnızca. Aslında hiç gülmedim diyemem, oldukça eğlenceli işlenmişti konu. Oyunculuklar son derece başarılıydı. Ancak, Rusya’daki devrimin ardından batı ülkelerine kaçan, asilzade bir çiftin yaşadıklarını konu alan oyun, bir yönüyle de dram unsurları içeriyordu. Kendilerine ait olmayan servete dokunmayan çiftin, yoklukla olan mücadelesi takdir edilesi şekilde işlenmişti.Tek yorucu kısmı, oyunun biraz uzun oluşuydu. Aynı konu 150 dakikadan daha kısa sürede anlatılabilirdi diye düşünüyorum.

Son Söz: Tiyatro sevenlerin izlemeyi düşündükleri bir oyun ise izlemelerini tavsiye edebilirim. Çok daha elzem bir işiniz yoksa ve büyük beklentilere girmeden izlediğiniz takdirde, keyifli alabilirsiniz. Hepinize iyi seyirler.

Hikaye:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Oyunculuk:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Dekor:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
Sunum:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
KARAR:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.