“Avrupa” Oyun Yorumu – BuMesele

“Avrupa” Oyun Yorumu

Oyun: Avrupa

Yazan: David Greig

Çevirmen: Hakan Silahsızoğlu

Yönetmen: Mehmet Birkiye

Yönetmen Yardımcısı: Atilla Şendil

Yönetmen Asistanı: Zuhal Acar

Dekor Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen

Kostüm Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen

Işık Tasarımı: Yakup Çartık

Müzik: Fırat Akarcalı

Kareografi: Alparslan Karaduman

İllizyon Danışmanı: Özgür Özdural

Kukla Tasarımı: Ayten Öğütcü

Sahne Amiri: Mahsuni Yılmaz

Kondüvit: Onur Kaan Çelebi

Işık Kumanda: Kaan Eman

Dekor Sorumlusu: İlker Temur

Aksesuar Sorumlusu: Kürşat Çelik, Ferhat Karaca

Sinevizyon: Ferhat Daşdemir

Oyuncular: Salih Dündar Müftüoğlu, Umut Tabak, Eylem Yıldız, Gülşah Fırıncıoğlu, Atilla Şendil, Ferdi Alver, Gökay Akgör, Hakan Yeni, Zuhal Acar, Burak Çiçek, Ferit Çelik, Ahmet Armutlu

Süre: 2 saat 15 dakika (İki Perde)

Geçen sezon İstanbul Devlet Tiyatrosunda izlediğim ve pek de sevemediğim son oyun ‘Tersine Dünya’dan sonra bu sezon izlediğim ilk oyun, prömiyerini 17 Ekim 2017 tarihinde yapan ‘Avrupa’ oldu. Daha ilk haftasında izleme fırsatı bulduğum oyun, Avrupa’da olduğunu zanneden bir sınır kasabasında, tren istasyonunda başlıyor.İki mültecinin savaştan kaçıp geldiği yer, aslında pek de doğru bir yer değil. Yokluğun, fakirliğin yaşandığı, insanların mutsuz ve umutsuz olduğu bu yer belki de kaçtıkları yerden daha kötü.Oyuncu kadrosunda televizyon camiasından da tanıdığımız Salih Dündar Müftüoğlu, Umut Tabak, Eylem Yıldız, Gülşah Fırıncıoğlu, Atilla Şendil gibi başarılı tiyatrocular yer alıyor. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun olan Umut Tabak’ı daha çok televizyon dizilerindeki ve filmlerdeki başrol aktörlerinin sesi olarak tanıyordum. Daha önce birkaç televizyon dizisinde de rol almış olan oyuncunun, ilk defa bir oyununu seyrettim ve çok başarılı buldum.

Umut Tabak (Ortada)

Dekor geçişleri ve düzeni son derece başarılıydı. Yer yer söylenen birkaç şarkı, anlaşılmasa bile verdiği duygu itibariyle çok güzeldi. Kadın oyuncular arasında geçen duygusal yakınlaşmanın ve bazı karakterlerin yerli yersiz küfür etmelerinin oyuna çok büyük bir katkı sağladığını düşünmesem de rahatsız edici bir boyutta değildi.Son Söz: İzlediğim oyunlar ile ilgili izlenimleri tiyatro severlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Daha önce de söylediğim gibi yazdıklarımın kişisel yorum olduğunu hatırlatarak, yeni başlayan bu oyunu izlemeyi düşünüyorsanız kaçırmayın diyebilirim. Tüm tiyatro severlere iyi seyirler.

Hikaye:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Oyunculuklar:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Dekor:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Sunum:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
KARAR:4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
http://www.istdt.gov.tr/avrupa

Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.