‘İki Şiirin Arasında’ Yekta Kopan – BuMesele

‘İki Şiirin Arasında’ Yekta Kopan

Kitabın Yazarı: Yekta Kopan

Yayınevi: Can Yayınları

Kitap Türü: Hikaye

Yayım Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 144

Arka Kapak Bilgisi

Yaşamın uzamış anlarından kurduğu öykülerini okura emanet eden bir yazar Yekta Kopan. Ruhumuza nereden sızdığını bilmediğimiz yüzleşmelerin izdüşümleri onun kaleminden bize ulaştığında kendi hesaplaşmalarımıza dönüşür. Farkına bile varmadığımız küçük anlarımız, yaşamımıza dağılır, genişler, sonra da hep sürer. Ya bir Yekta Kopan öyküsüdür onlar artık ya da unutulmuş bir yerde yazarlarını beklemişlerdir.

Zam çok fena bir şey. Babam her sabah, “Allah belalarını versin, yine zam yapmışlar şerefsizler!” diyor. Sinirle atıyor gazeteyi yere. “Düzgün koysana şunu!” diyor annem, yerden kaldırıp katlıyor. Ona kalsa boş yere para veriyoruz bu kâğıt parçalarına, zaten hep insanın içini karartan haberler veriyorlar. “Bir zevkim var şu yalan dünyada, ona da karışma kadın!” diyor babam. Annem yeleğinin eteklerini çekiştiriyor. Öyle işte, dünya yalan.İki Şiirin Arasında / Yekta Kopan

Yazarın okuduğum ikinci eseri oldu. Yıllar önce okuduğum ‘Aile Çay Bahçesi’nden  sonra daha çok sevdim bu kitabı. İki bölümden oluşan kitapta 11 hikaye yer alıyor. Bu hikayelerden bazıları edebiyat dergilerinde daha önce yayınlanmış.

Her hikaye birbirinden bağımsız gibi görünse de bir yerlerde tanıdık gelen hisler yaşatıyor okuyucuya. Yazım dilinde kullanılan dil oldukça içten ve samimi. Hikayeler içine çekiyor insanı. ‘İki Şiirin Arasında’ ve ‘Daha Önce Tanışmış mıydık’ en sevdiğim iki öykü oldu. Konuya başlıyor ve sizi duygudan duyguya sürüklüyor.

Kısa kısa hikayelerden oluşan kitabı isterseniz ikinci kitap olarak ya da kafanızı uzun bir kitaba veremediğiniz dönemlerde tercih edebilirsiniz.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Bazı babalar oğullarına sadece dertlerini miras bırakıyorlar.”
“Duyduğum her şeye başka bir anlam vermekten vazgeçemiyorum. Dil böyle işte, ehlileştirilemeyen bir hayvan.”
“Hiçbir şeye kafayı takmayacaksın derdi babam, sorgulayacaksın, araştıracaksın ama kafayı takmayacaksın. Mücadele edemezsin yoksa, hep yenik düşersin.”
“Diller, dinler birbirine karışıyor, kaynıyor, hepsi buharlaşıyor, geriye sadece insan kalıyor.”
“Bilirsiniz, hepimizin hüzünlü hikayeleri vardır. Ama bence önemli olan, karşındakini üzmek değil, kısa süreliğine de olsa mutlu edebilmektedir.”
“Cesaret diye adlandırmak istediğim şey aslında delilikti.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.