“İnci Küpeli Kız” Tracy Chevalier – BuMesele

“İnci Küpeli Kız” Tracy Chevalier

Kitabın Yazarı: Tracy Chevalier

Yayınevi: Bilge Kültür Sanat

Kitap Türü: Roman

1.Baskı:2002

Yayım Yılı: 2005

Sayfa Sayısı: 240

Arka Kapak Bilgisi

Dünyanın en sevilen portrelerinden biri olan ve ‘Hollanda’nın Mona Lisa’ sı olarak tanımlanan, Felemenkli ressam Johannes Vermeer’ in “İnci Küpeli Kız” adlı portresi, büyük bir gizem taşımaktadır. Portredeki model kimdi ve neden resmi yapıldı? Bize bakarken aklından neler geçiyor? O iri gözleri ve esrarlı gülümsemesi masum mu yoksa baştan çıkarıcı mı? Ve neden inci bir küpe takıyor?

Tracy Chevalier’ nin, sanatsal bakış açısı ve duygusal uyanış üzerine kurduğu ‘ışık’ dolu bu romanda, tarih ve kurmaca kusursuz bir biçimde bir araya geliyor. On altı yaşındaki Griet’ in gözünden, 1960’lı yılların Hollandası, Vermeer’ in en ünlü resimlerinden birine ilham veren genç kadının düşlerle dolu portresiyle, baş döndürücü bir biçimde canlanıyor.

inci-kupeli-kiz

İnci Küpeli Kız / Tracy Chevalier 

Çevirisi oldukça başarılı ve okuması huzur veren bir kitap. Kitaptaki anlatım o kadar etkileyici ki kendinizi olayların geçtiği 1600’lü yıllarda Hollanda’da hissedebilirsiniz.

Ressam Johannes Vermeer’ in başyapıtlarından biri olan ve 1665 tarihinde yaptığı “İnci Küpeli Kız” resmin yer aldığı kitap kapağı çok başarılı,  insanda kitabı okuma isteği uyandırıyor. Tablo yağlı boya ile yapıldığı ve uzun süre korunamadığından dolayı zamanla boyada çatlamalar meydana gelmiş ve bu da tabloya farklı bir göz zenginliği sağlamıştır. Kitap sonunda yer alan resimler tam anlamıyla fotoğraf tadında.

inci-k-k-film

Tablodan esinlenerek kitap yazılmış ve 2003 yapımı film “Girl With a Pearl Earring” adıyla 2004 yılında beyaz perdede yayınlanmıştır. Scarlett Johansson ve Colin Firth’in başrollerini paylaştığı film, Scarlett Johansson’ a En İyi Aktris dalında BAFTA ve Altın Küre adaylığı getirmiştir.

Tüm dünyada 2 milyondan fazla satan eserde, Hollanda’nın Mona Lisa’ sı olarak bilinen portredeki inci küpenin gizemini çözeceksiniz.

Eserden sevilen satırlar;

“Arka plan siyahtı ve bu beni yapayalnız gösteriyordu, fakat birisine baktığım belliydi. Sanki, asla gerçekleşmeyeceğini bildiğim bir şey bekler gibiydim.”

“Yalnızca hırsızlar ve çocuklar koşar.”

 

Yararlanılan Kaynak;

https://tr.wikipedia.org/wiki/İnci_Küpeli_Kız_(film)

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir