Jonida Maliqi’yi Tanıyalım – Arnavutluk’un Kthehu Tokës Şarkısı için Yorumumuz! – BuMesele

Jonida Maliqi’yi Tanıyalım – Arnavutluk’un Kthehu Tokës Şarkısı için Yorumumuz!

Jonida Maliqi, Ktheju Tokës adlı şarkısıyla Arnavutluk’un 57 yıllık şarkı yarışması Festivali i Këngës’i kazanarak 2019 Eurovision sezonunu resmen başlatmış oldu. Şarkıcı bu yarışmaya ilk olarak 1995’te 13 yaşındayken katılmış.

Şunu da belirtelim, Festivali i Këngës sıradan bir Eurovision seçmesi değil. Aksine, Eurovision olsa da, olmasa da, 1962 yılından beri düzenlenen köklü bir şarkı yarışması. Kazananın 2004’ten beri Arnavutluk’u Eurovision’da temsil ettiği yarışmayı izlerken özenmedik dersek yalan olur. 3 milyondan az insanın yaşadığı küçük bir Balkan ülkesi neredeyse Eurovision kadar eski bir şarkı yarışması düzenlerken, 80 milyonluk Türkiye’nin bu çapta bir yarışmasının olmaması üzücü. Bu kadar köklü bir müzik kültürüne sahip olan Arnavutluk, Eurovision’u hiç kazanmamış olmasına rağmen küsmeden katılmaya devam ederken, sebebi her ne olursa olsun, bizim yıllardır uzak kalmamız düşündürücü.

Tel Aviv’deki yarışmanın kesinleşen ilk şarkısı olan Ktheju Tokës, Arnavut halkı açısından anlamlı bir mesaja sahip. Zira ülke dışında yaşayan Arnavut sayısı ülke içinde yaşayanlardan fazla ve Jonida bu şarkıda yurt dışında yaşayan milyonlarca Arnavut’a şarkı sözleriyle “ülkenize geri dönün” çağrısı yapıyor. Şarkının, Jonida için özel bir anlamı da var. Çünkü şarkıcının kız kardeşi de yurt dışında yaşayan bu Arnavutlardan biri. Jonida, Kıbrıs’ta yaşayan kız kardeşine duyduğu özlemden dolayı şarkıyı derinden hissederek okuduğunu söylüyor.

Bu yönüyle bize yine güçlü mesajı olan Ukrayna’nın Eurovision şampiyonu 1944 şarkısını anımsattı.

Son olarak gelelim bizim bu şarkıyla ilgili düşüncelerimize. Ktheju Tokës 22 şarkının yarıştığı Festivali i Këngës’te en iyi şarkılardan biriydi. Jonida sahneye çıkar çıkmaz dikkatimizi çekmeyi başardı. Bizce sürpriz olmayan bir sonuç oldu.

Eurovision’u kazanma şansı var mı derseniz, rakiplerinin henüz belli olmadığı bir ortamda fikir yürütmek zor. Sözlerinin İngilizce’ye çevrilmesi durumunda şansının biraz artacağını düşünüyoruz. Kazanma konusunu bir kenara bırakırsak şarkı oldukça iyi, ve 2019 Eurovision konusunda umut veren bir başlangıç oldu.

Yarışma bu sene de birbirinden iddialı şarkıların geçit törenine dönüşecek gibi.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir