Junior Eurovision’ın Ardından – BuMesele

Junior Eurovision’ın Ardından

İlki 2003 yılında yapılan Eurovision Şarkı yarışmasının çocuk versiyonu “Junior Eurovision” bu sene 25 Kasım 2018 Pazar akşamı Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te gerçekleştirildi. 2010 ve 2018’de ev sahipliği yapan Minsk, bugüne kadar Kiev ile birlikte yarışmayı iki kez düzenleyen iki şehirden biri.

Bu yıl 16. sı düzenlenen yarışmaya şimdiye kadar farklı yıllarda 39 farklı ülke katıldı. 2004 yılında 18 ülke ile bu seneye kadarki en yüksek katılımcı sayısını yakalayan yarışma, 2018 yılında 20 katılımcıya ulaştı ve katılım rekoru kırıldı. Yarışmada ilk kez bu yıl yer alan ülkelerden Kazakistan 6., Galler ise sonuncu oldu.

İlk kez 2017 yılında başlayan online oylama bu yıl da devam etti ve %50 ülke jürileri %50 online halk oylaması ile dereceler belli oldu. 10-15 yaş aralığındaki çocukların yer aldığı yarışmada, Anyone I Want To Be adlı şarkıyı seslendiren 13 yaşındaki Roksana Węgiel, yarışmaya 5. kez katılan Polonya’ya ilk birinciliğini getirdi. Yarışmada ikinci kez yer alan Fransa 2., ve 4. kez yer alan Avustralya 3. oldu.

Biz bütün çocukların performanslarını oldukça başarılı bulduk.  Polonya’nın birinci olmasına biraz şaşırmış olsak da hak etmediğini söyleyemeyiz.

Yarışmayı izledikten sonra bizce kazanmış olması gereken ülke, sevimli dansları ve eğlenceli şarkısıyla Fransa’ydı. Yıllar sonra birinci olan şarkıdan çok Fransa’nın ikinci olan performansını hatırlayacağımızı düşünüyoruz.

Avustralya güçlü sesiyle jürinin favorisi olurken halk oylaması sonrasında üçüncü sırada yer aldı.

Bir başka akılda kalıcı performans da Ermenistan’dan geldi. Bizce derece yapması gereken şarkı bir hayli gerilerde kaldı.

Azerbaycan’ın çocuk temsilcisini izlerken, aklımıza bir an ülkeyi bu yıl Eurovision’da temsil eden Aisel gelmedi değil.

Yarışmaya ilk kez katılan Kazakistan, küçük şarkıcı Daneliya Tuleshova’nın müthiş sesi ve sade performansı ile favorilerimizden biriydi.

4. olan Ukrayna da bu seneki yarışmada dikkatimizi çeken bir diğer ülkeydi.

Sonuç olarak tekrar belirtelim; derece yapsalar da, yapmasalar da bütün çocukların performanslarını gayet başarılı bulduk. Sonunda sahneye birlikte çıkmaları ve bu renkli olayın tadını çıkarmaları bize göre gecenin en güzel anıydı.

İzlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Bir başka videoda görüşmek üzere!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.