Karmakarışık – BuMesele

Karmakarışık

Yazan: Ray Cooney

Çevirmen: Haldun Dormen, Kemal Uzun

Yönetmen: Haldun Dormen

Yönetmen Yardımcısı: Erkan Taşdöğen

Yönetmen Asistanı: Osman Tunca Soysal

Dekor Tasarımı: Savaş Çevirel

Kostüm Tasarımı: Mihriban Oran

Işık Tasarımı:  Serhat Akın

Kareografi: Yeşim Alıç

Sahne Amiri: Oktay Uçar

Kondüvit: Zeynep Reha Dağarslan

Işık Kumanda: Atakan Talaş

Dekor Sorumlusu: Murat Kubal, Selçuk Oltuözer

Aksesuar Sorumlusu: Barış Akbaş

Erkek Terzi: Ali Egeli

Kadın Terzi: Zeliha Özduran

Perukacı: Ramazan Akbaş

Oyuncular: Erkan Taşdöğen, Fatih Kahraman, Rüyam Dirin, Özden Çiftçi, Ali Ersin Yenar, Ebru Demirdöven, Aral Seskir, Sinan Cem Çabuk, Cem Şahin, Suzan Sabancı

Süre: 2 saat 45 dakika (İki Perde)

Prömiyerini 10.11.2017 tarihinde yapan oyun, Haldun Dormen’in yönetmenliğini yaptığı ve Kemal Uzun ile birlikte çevirisini kaptıkları bir uyarlama. Oyunu yeni izleme fırsatı buldum ve izlenimlerimi hemen siz tiyatro severler ile paylaşmak istedim.Muhalefet partinin sekreteri ile küçük bir kaçamak yapmak isteyen ‘saygın’ bir bakanın, otel odasında başlayan hikayesi, odada bir cesetin bulunmasıyla karışıyor. Küçük bir yalanla başlayan oyunun nerelere geldiğine, o küçük yalanın ne kadar büyüyebildiğine şaşıracaksınız.Oyunculukların hepsi birbirinden başarılı. Özellikle Erkan Taşdöğen (Richard) ve Fatih Kahraman (George) performansları ile hem oyun boyunca hem de bitiminde seyirciden büyük alkış ve beğeni topladılar.  Erkan Taşdöğen oyunun ayrıca yönetmen yardımcılığını da üstlenmiş.Oyun iki perde ve ara ile birlikte tam 2 saat 45 dakika sürüyor. Uzun ve adı gibi ‘karmakarışık’ olduğu için takip edilmesi de bir hayli yorucu oluyor. Giriş çıkışlar, oyun içerisindeki yoğun trafik son derece başarılı yönetilmiş. Tiyatro için oldukça uzun bir süre bence ancak oyuncuların başarısı ile sıkılmadan bol kahkaha ile izlenebilir bir hal alıyor.

Son Söz:Ufak tefek politik göndermeleri olan oyunu keyifle izleyeceğinizi düşünüyorum. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahneleniyorken bu eğlenceden kendinizi mahrum bırakmayın.

Hikaye:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Oyunculuklar:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Dekor:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Sunum:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
KARAR:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

http://www.istdt.gov.tr/karmakarisik

Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.