Netflix vs. Amazon Prime vs. Exxen Karşılaştırması – Exxen’deki İçerikleri Nasıl Bedava İzlersiniz? – BuMesele

Netflix vs. Amazon Prime vs. Exxen Karşılaştırması – Exxen’deki İçerikleri Nasıl Bedava İzlersiniz?

Başlık biraz iddialı oldu ama, evet, Exxen’deki tüm içerikleri yasal olarak ve sonsuza kadar bedava izleyebilirsiniz. Ve hayır, 7 günlük ücretsiz denemeden bahsetmiyoruz. Ne demek istediğimizi biraz sonra açıklayacağız. Öncelikle gelelim Netflix’e rakip olarak pazarlanmaya çalışılan Exxen’in gerçekten de bu iddianın altını dolduracak kadar iyi olup olmadığına.

Burada yapacağımız karşılaştırma aslında bir nevi bize dayatılmış oldu. Son günlerdeki yoğun reklamlar olmasaydı şu anda muhtemelen Exxen vs. Puhu TV  veya Exxen vs. Gain gibi karşılaştırmalar yapıyor olurduk. Zira çok değil bir ay önce size Netflix vs. Exxen deseydik, eminiz ki büyük çoğunuzun vereceği tepki “Exxen de ne?” şeklinde olurdu.

Ancak Acun Ilıcalı’nın başta kendi televizyonları olmak üzere, sosyal medyada ve Türkiye’nin önde gelen forumlarında bizleri maruz bıraktığı algı bombardımanından sonra, bir başka deyişle -gözümüzü çıkarırcasına- gözümüze sokularak yapılan yoğun tanıtımın ardından, Exxen’in ne olduğunu istesek de istemesek de “seve seve” öğrenmek zorunda kaldık.

Durum öyle bir hal almıştı ki “istemediğimiz reklamı görmemek, hiç yokmuş gibi davranmak ve kafamızı diğer yöne çevirmek konusunda uzman olan bizler bile” bir şekilde bir yerlerde bu yeni platformun reklamını izlemek zorunda kaldık. TV’de izlemesek radyoda, oradan kaçsak sosyal medyada, onu da görmezden gelsek okuduğumuz forumlarda ve hatta alıştığımız reklam formatında değil de, forum yazarlarına para verilerek sanki Türkiye’nin gerçek gündemi buymuş gibi sürekli Exxen tartıştırılarak eşi benzeri görülmemiş bir algı operasyonu yürütüldü.

Bu algı yönlendirmesinin başarılı olup olmadığını ve istedikleri sayıda abonelik satıp satmadıklarını ancak platformun arkasındaki kişiler bilebilir ama eğer satacaksa bile bunu başarmak için gerçekten de böyle suni bir gündeme ihtiyaçları varmış. Çünkü mevcut koşullarda Netflix ve Amazon Prime gibi rakipleri varken Exxen’in abonelik satabilmesi şimdiye kadar uyguladıkları reklam yağmurunun sürdürülmesine bağlı. Zira sunulan abonelik şartları ve platformdaki içerikler bize pek de ilgi çekici gelmedi.

Evet, bu bir karşılaştırma yazısı ve evet burada mümkün olduğu kadar adil bir karşılaştırma yapacağız ancak son günlerde deneyimlediğimiz kör göze parmak algı bombardımanına değinmeden de edemezdik.

Şimdi şu ana kadar yazdıklarımızı bir kenara koyalım ve bu 3 platformu 4 farklı açıdan değerlendirelim. Karşılaştırma yapacağımız konular şu şekilde: 1-Fiyat, 2-İçerik, 3-Kullanıcı Ara yüzü 4-Diğer

Round 1: Fiyat
Amazon Prime:

7.90 TL

Netflix:
SD 17.99 TL (aynı anda 1 ekran)
HD 29.99 TL (aynı anda 2 ekran)
4K+HDR 41.99 TL (aynı anda 4 ekran)

Exxen:
Reklamlı 9.90 TL
Reklamsız 19.90 TL

Fiyat açısından baktığımızda karşılaştırma yapmaya gerek bile yok. Amazon Prime’ın 7.90 TL’lik fiyatı o kadar cazip bir teklif ki en ilgisiz kullanıcının bile aklını çelebilir. Bu fiyata amazon’un web sitesinden yaptığınız alış-verişler için geçerli bedava ve hızlı kargo hizmetinin de dahil olduğunu söylersek Prime video neredeyse bedavaya gelmiş oluyor.

Netflix’in giriş fiyatı rakiplerinden yüksek olsa da, sunduğu hizmet fiyat/performans olarak değerlendirildiğinde istenen ücret makul görünüyor.

Exxen’de diğer iki platformdan da daha az içerik olduğu halde “reklamlı” üyelik için 10 TL gibi yüksek bir rakam isteniyor.

TV’den kopup dijital platformlara göç eden kullanıcıların bu kararı almalarının en önemli sebeplerinden biri şüphesiz ki reklamsız içerik izlemek iken, Exxen’in parayla reklam izletmeyi makul bir opsiyonmuş gibi pazarlaması bizce çok talihsiz bir karar olmuş.

Sonuç: Fiyat konusunda kazanan Amazon Prime oldu ve bunun “bize göresi veya size göresi” yok. Rakamlar ortada. Sunduğu hizmeti hesaba katarsak Netflix kabul edilebilir bir fiyata sahipken, hem paralı hem reklamlı modeliyle Exxen bu ilk roundun açık ara kaybedeni oldu.

Amazon Prime: 1
Netflix: 0
Exxen: 0

 

Round 2: İçerik
İçerik konusunda lafı çok eveleyip gevelemeye gerek yok. Netflix burada her iki rakibini de suya götürüp susuz getirir. İçerik adedi olarak “Netflix Türkiye” hala Amerikan versiyonunun çok gerisinde olsa da, Türkiye’de hem içerik adedi hem de içerik kalitesi anlamında eline su dökebilecek başka bir platform yok.

Amazon Prime şimdilik Netflix’in çok gerisinde, ancak bunun bilincinde olarak fiyatını da o kadar düşük tutmuş ki burada söyleyecek söz kalmıyor.

Exxen ise içerik konusunda değil Netflix’e, Prime’a dahi rakip olabilecek düzeyde değil.

Tam da yeri gelmişken başlıkta bahsettiğimiz sorunun cevabını verelim ve Exxen’deki içerikleri nasıl süresiz olarak bedava izleyebileceğinizi söyleyelim. Aslında bilmediğiniz bir sırrı ifşa edecek değiliz. Exxen’de mevcut içerik üreticilerinin neredeyse tamamını zaten daha önce YouTube’da veya televizyonda bedavaya izliyordunuz. Hatta abone toplayabilmek için pek çok Exxen içeriğinin ilk bölümleri Tv8’de şimdiden yayınlandı bile. Birkaç ay daha sabredip abone olmazsanız Hasan Can Kaya, Orkun Işıtmak, Tolga Çevik gibi isimlerin tamamını Tv8’de ve YouTube’ta bol reklam eşliğinde ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Bize göre Exxen’in B planı -yeterince abone toplayamazsa- PuhuTv benzeri bir  modele geçerek ücretsiz ve reklamlı olarak yola devam etmek olacaktır.

Exxen’in hem para alıp, hem reklam izleten 10 TL’lik giriş seviyesi aboneliği kullanıcı açısından bizce “parasıyla rezil olmak” deyimine güzel bir örnek teşkil ediyor.

Sonuç: İçerik açısından açık ara en zengin platform olan Netflix bu roundun kazananı oldu. Prime Netflix’in çok gerisinde kalırken, Exxen diğer ikisiyle aynı kategoride bile sayılmaz.

Amazon Prime: 1
Netflix: 1
Exxen: 0

 

Round 3: Kullanıcı Ara yüzü
Bu kısmı özellikle kısa tutacağız, zira Netflix ve Prime tamamen oturmuş ve nitelikli ara yüzlere sahipler. Exxen ise daha yolun başında ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için daha yapması gereken çok şey var.

Sonuç: Netflix sunduğu pürüzsüz ve akıcı kullanıcı deneyimi ile 3 uygulama arasında en iyi olanı. Bu roundta puanımız Netflix’e.

Amazon Prime: 1
Netflix: 2
Exxen: 0

 

Round 4: Diğer
“Diğer” başlığını atarak bu kısmı biraz geniş tuttuk. Burada aslında genel olarak Exxen’le ilgili söyleyeceklerimiz var çünkü piyasaya yeni giriş yapan bir platform olarak ilk izlenimlerimiz hiç de iyi değildi. Exxen’e nasıl abone olacağımız en başından beri belliyken, üyelik iptalinin nasıl olacağı tam bir muammaydı. İçinde bulunduğumuz çağda tek tıkla abone olunabilen bir platformun tek tıkla üyelik iptali sunmamış olması kabul edilebilir bir durum değildi. Bunun kasıtlı bir tercih olduğu o kadar belliydi ki, yoğun kullanıcı tepkisine rağmen özelliğin eklenmesi günler sürdü. Kullanıcı güvenini derin bir şekilde sarsan bu hamlenin ardından Exxen, bizce Netflix ve Prime gibi kullanıcı memnuniyetine en üst seviyede önem veren oluşumlarla değil, Digiturk gibi bu devirde hala faks yoluyla abonelik iptali yaptırmaya zorlayan kuruluşlarla aynı cümlede anılabilir.

Sonuç: Bu son bölümde Netflix ve Prime’a 1’er puanı eşit bir şekilde vermeyi uygun gördük. Exxen ise bizim açımızdan kullanıcıya verilen değer konusunda da sınıfta kaldı. Etik dışı yöntemlerle üyeleri elinde tutmaya çalışmak asla hoş görülebilecek bir hata değil.

Amazon Prime: 2
Netflix: 3
Exxen: 0

Genel Değerlendirme – Kazanan: Netflix, Burun farkıyla ikinci: Amazon Prime, Açık ara sonuncu: Exxen 
Değerlendirmemizin ardından bu karşılaştırmanın galibi bize göre Netflix. Sunduğu rekabetçi fiyatla Amazon Prime da çok geride değil. Prime üyeliğinin “Prime Video”ya ek olarak Amazon üzerindeki alış-verişlerde ücretsiz ve hızlı kargo hizmeti sunuyor olması da önemli bir artı. Eğer izlemeye ayırabileceğiniz zaman sınırlıysa Netflix veya Prime’dan birini tercih edebilirsiniz. Vaktiniz bolsa veya kendinizce farklı bir sebebiniz varsa ikisini birden de alabilirsiniz. Parasıyla reklam izlettiren ve üyelik iptalini yokuşa süren Exxen, bizim için en azından şu aşamada bir opsiyon değil.

Sizler de bu konudaki görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.