Örövizyon mu, Yurovijın mı? Eurovision’un Telaffuzu Hakkında Bitmeyen Tartışma – BuMesele

Örövizyon mu, Yurovijın mı? Eurovision’un Telaffuzu Hakkında Bitmeyen Tartışma

Zaman zaman yorumlarda Eurovision kelimesinin Türkçe telaffuzu konusunda aldığımız eleştirilere bugün açıklık getiriyoruz.

Evet, yorumlarınızı gördük, okuduk ve bundan sonra Eurovision’a Yurovijın demeye karar verdik.

Şaka şaka 🙂 Örövizyon demeye devam edeceğiz. Peki ama neden?

Eurovision(kelimesi), ilk katıldığımız 70’li yıllardan beri, yarışmanın ülkemizdeki ezeli ve ebedi sunucusu Bülent Özveren tarafından “Örövizyon” şeklinde telaffuz edilmiş bir kelimedir.

Biz de 80’li yıllarda yarışmayı izleyen çocuklar iken, İngilizce kelimelerin orijinal telaffuzu ile söylenmesi gerektiğini düşünüyorduk.

Bize göre, ya kelimeyi Bülent Özveren’in söylediği gibi Örövizyon şeklinde yazmalıydık, ya da yanlış telaffuz etmeyi bırakıp, ingilizce’de olduğu gibi “yurovijın” olarak söylemeli, yani telaffuzu düzeltmeliydik.

Ama sonradan anladık ki, Galatasaray lisesi mezunu Özveren, kelimeyi yanlış telaffuz etmiyordu, aksine hakim olduğu Fransızca’dan uyarlayarak, kelimeyi dilimize “örövizyon” şeklinde yerleştiriyordu. Zamanla bu, herkes tarafından o kadar benimsenen bir kullanım oldu ki, kelimenin yazımı aynı kalsa da, söylenişi Türkçe’ye örövizyon olarak yerleşti.

Biz de Türk televizyon spikerliğinin duayenlerinden olan, Eurovision ile özdeşleşmiş Bülent Özveren’in, ve geçtiğimiz 50 yılda yüzlerce spikerin kullandığı, ve halkımızın alıştığı şekliyle, kelimeye “örövizyon” demeye devam edeceğiz. Eurovision severler buna o kadar alışık ki, şayet biz haberlere “örövizyon’da bu hafta” yerine “yurovijın’da bu hafta” diye girseydik, eminiz ki daha fazla tepki alırdık.

Her zaman herkesi memnun etmenin mümkün olmayacağını da hatırlatarak, kelimeyi “yurovijın” şeklinde telaffuz ettiğimizi duymak isteyenleri ingilizce kanalımıza abone olmaya davet ediyoruz 😉 İngilizce kanalımız viiduu için tıklayın.

Böylece bu tartışmaya da kendi açımızdan noktayı koyuyoruz. (Belki de tartışma yeni başlıyordur 😉)

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Yeni videolarda görüşmek üzere! Hoşça kalın.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.