Oscar’da Rekor: Yabancı Film Kategorisinde Tam 93 Film Yarışacak – BuMesele

Oscar’da Rekor: Yabancı Film Kategorisinde Tam 93 Film Yarışacak

Akademi Oscar yarışında oy kullanacak üyelerine “En İyi Yabancı Film” kategorisinde tam 93 filmin yarışacağını açıkladı. Bu sayı kategori açısından bir rekor anlamına geliyor. Üyelerin önünde 1 Şubat’taki ilk tur oylamaya yoğun bir izleme programı olacak.

Bu rekorun kırılmasının en önemli sebebi Covid’ten kaynaklı olarak katılım koşullarının bir hayli esnetilmiş olması oldu. Bir önceki rekor 92 film ile 2017’de kırılmıştı. Kategori adına bir başka rekor da kadın yönetmen sayısındaki artış oldu. Zira 93 filmden 34’ünün yönetmeni kadın.

Bu aslında Akademi tarafından açıklanmış resmi bir sayı değil. Listenin kesinleşmesi için Ocak ayının sonunu beklememiz gerekecek. Bu 93 film özel online gösterim odalarında filmleri izleyecek üyelere sunulmuş filmlerden oluşuyor.

Bu yıldan itibaren, Akademi üyelere filmlerin fiziksel kopyalarını gönderme geleneğini sonlandırıyor. Özel online gösterim odaları artık üyelerin filmleri izlemesinin standart yolu olacak.

Türkiye olarak bu haberlerin bizi ilgilendiren kısmı Aras Bulut İynemli’nin başrolünde olduğu 7. Koğuştaki Mucize (Miracle in cell NO.7) filminin de bu 93 film arasında yer alıyor olması. Hem ulusal hem uluslararası çapta ilgi gören filmin Oscar adayı olup olmayacağını şu aşamada kestirmek güç. Ancak film şimdiden bir rekorun parçası olmayı başardı.

Önceki yıllarda “Parazit”( Parasite) ve “Roma” gibi çok iddialı filmlerin yarıştığı kategoride bu sene aynı etkiyi yaratan bir film ufukta görünmüyor. Bu da ister istemez yarışı başta “7. Koğuştaki Mucize” olmak üzere pek çok film için daha açık bir hale getiriyor. 2021’in “7. Koğuştaki Mucize” filmine şans getirip getirmeyeceğini yakında göreceğiz.

Pandemi nedeniyle ertelenen 93. Akademi Ödülleri 25 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.