Şampuan ve Diş Macunlarına Dikkat! Paraben ve SLS Nedir? Zararları Nelerdir? – BuMesele

Şampuan ve Diş Macunlarına Dikkat! Paraben ve SLS Nedir? Zararları Nelerdir?

Uzunca süredir araştırdığım ve uzak durmaya çalıştığım maddeler olan ‘paraben ve sls’ ile ilgili tüm araştırmamı sizlerle paylaşmak istiyorum. Hayatımızın içine giren ve neredeyse kullanmak zorunda olduğumuz her ürüne katılan paraben ve sls nedir,  zararları nelerdir? Hep birlikte öğrenelim. Sevdiklerimizle paylaşalım.

Paraben Nedir?

Paraben, kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılan bir grup kimyasal koruyuculardır. Genellikle piyasada bulunan tüm nemlendirici krem, tonik, güneş koruyucusu gibi kozmetik ürünleri ile parfüm, deodorant, şampuan, saç kremi, tıraş jeli, diş macunu gibi kişisel temizlik ve bakım ürünlerinde kullanılır.

Ürünlerin raf ömürlerini uzatmak amacıyla kullanılan paraben 1980 yılından bu yana maalesef milyonlarca ürünün içinde yer alıyor. Kullanılmasının nedeni tabi ki düşük maliyetli oluşu.

Bu maddenin vücuda doğrudan etki ettiği ve kanser riskini arttırdığı ile ilgili bir bildiri Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yayınlandı.

Kullanacağınız ürünlerin içeriklerine bakıyorsanız ki bakmalısınız, içeriğinde methylparaben (E218), ethylparaben (E214), buthylparaben veya benzylparaben gibi isimler görüyorsanız bu ürünlerden uzak durmalısınız. Bazı parabenler bitkisel kaynaklı olarak bulunabilmektedir. Örneğin, metilparaben, antimikrobiyal ajan olarak yabanmersininde bulunur.

Bu siteden ürünlerin içeriğini sorgulayabilirsiniz.

Paraben, alkol, SLS ve triklosan içeriğinden uzak;  saç ürünleri için; ağız bakım ürünleri için; kozmetik ve kişisel bakım ürünleri için;  ziyaret edebilirsiniz.

Parabenin Bilinen Zararları Nelerdir?

Araştırmacılar, parabenin, östrojen (kadınlık) hormonlarının işlevini taklit ettiğini ve meme kanseri riskini artırabileceğini göstermektedir. Bunun dışında bilinen zararlarından bir kısmı şöyle;

  • Cildi hassaslaştırabilir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir,
  • Deride egzama gibi hastalıklara neden olabilir,
  • Deodorant içerisinde yer alan paraben, meme kanserine neden olabilir,
  • Paraben içeren güneş koruyucuları, UV’ye maruz kalmanın neden olduğu düzeyde hasarı arttırabilir, bu da cilt kanserine neden olabilir.

2016 yılında yapılan bir araştırmada paraben içerikli ürün kullanan tüketicilerin kan dolaşımlarında ve idrarlarında parabene rastlanmıştır.

Sodyum Lauril Sülfat (SLS) Nedir?

Adını son derece aşina olduğumuz SLS, kısaca şampuanı saçımızda ve diş macununu ağzımızda bol köpüklü hale getiren, bizi köpürmesiyle temizlediğine inandıran maddedir, bir çeşit sabundur.

SLS saça yarardan çok zarar veren bir maddedir. Saçın ihtiyacı olan suyu kaybederek kurumasına neden olur. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde yapılan araştırmalarda SLS’nin cilt tahrişlerine ve saç dökülmesine neden olabileceğini göstermiştir.

Özellikle boyaya maruz bırakılan ve ısıl işlem gören saçlar SLS içeren şampuanlardan uzak durmalılar. Aslında herkes tabi ki ama bu tür saça sahip olanlar özellikle.

Paraben vs SLS dışında ürünlerin içeriğinde olmaması gereken 2 madde daha var. Bunlar alkol ve triklosan. Alkol, şampuanlarda kıvam arttırıcı olarak kullanılır. Ancak saçın kırılmasının ve hasar uğramasının en önemli sebeplerinden biridir. Parabensiz şampuan ararken, alkol içermemesine de özellikle önem vermelisiniz.

Diğer tehlikeli madde olan triklosan da Amerika’daki ticari ürünlerde kullanılması yasaklanan, kansere kadar varan çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu bilinen bir bileşen.

Paraben, alkol, SLS ve triklosan içeriğinden uzak;  saç ürünleri için; ağız bakım ürünleri için; kozmetik ve kişisel bakım ürünleri için;  ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir