Hadi Bilgi Yarışması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler – BuMesele

Hadi Bilgi Yarışması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yazılarımı ve bumesele.com’u takip edenler bilir, kullandığım uygulamalar ile ilgili yorumlarımı sizlerle paylaşmayı seviyorum 🙂 Bu yazımda da yeni tanıştığım bir mobil yarışma ile ilgili düşüncelerimi ve bildiklerimi merak edenlere anlatmak istiyorum.“Hadi” adlı mobil bilgi yarışmasını ilk olarak, neredeyse bir yıl önce, uzunca bir süredir takip ettiğim ve işlerini çok beğendiğim Kaan Sekban aracılığı ile duymuştum. Kaan Sekban’ın “Tebrikler Kovuldunuz” adlı kitabını okumuş ve “Kaan Sekban Saçmalar” adlı gösterisini izlemiş biri olarak yaptığı işleri severek takip ediyorum. “Hadi” uygulamasını da ilk olarak böyle keşfettim ve uygulamayı indirdim. O dönem uygulama henüz hazırlık aşamasındaydı. Mart 2018 döneminde Kaan Sekban birkaç programı sunup ayrıldı yarışmadan. Ben de birkaç kez denemeye kalktım ancak uygulama bir türlü çalışması gerektiği gibi çalışmıyordu. Sürekli donuyordu, bağlantı sağlanamıyordu. Uygulamayı telefonumdan kaldırdım. Alt yapı problemleri yaşayan uygulamanın geliştiricileri yayınlara ara verdiler. Problemleri çözmeye çalışan ve alt yapıyı güçlendiren “Hadi” ekibi Mayıs 2018 döneminde tekrar deneme yayınları ile geri dönmüş, farklı sunucularla canlı yayın yarışmalarına tekrar başlamış. Şimdilerde yarışmaları profesyonel isimler, Müge Boz ve Merve Toy dönüşümlü olarak sunuyorlar.Geçtiğimiz hafta aklıma geldi ve tekrar yükledim uygulamayı. Bu süre içerisinde uygulamanın bilinirliği oldukça artmış. İlk zamanlar birkaç bin kişinin katıldığı yarışmaya artık yüz binler katılıyor. Uygulamayı herhangi birine önerirseniz ve önerdiğiniz kişi, uygulamayı indirirken ya da uygulama içinde yer alan ‘Referans Kodu’ kısmında sizin kullanıcı adınızı girerse 1 joker hakkı kazanıyorsunuz. Ne kadar çok kişiyi davet ederseniz o kadar çok jokeriniz oluyor. Bu biriken jokerleri ise her yarışmada yalnızca 1 kez ve final sorusu dışında kullanabiliyorsunuz. Yarışmanın bilinirliğindeki artışın bir sebebi de bu olsa gerek.

Hem IOS hem Android telefon sahipleri uygulamayı kullanabiliyor.Yükleme kısmında telefon numaranız gerekiyor. Telefon numaranıza gelen 4 haneli kodu girerek girişinizi yapıyor ve yarışmalara ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz. Çok kolay bir kullanımı var. 3 şıkkı ile birlikte sorulan sorulara 10 saniye içinde cevap vermeniz gerekiyor. Eğer çok hızlı klavye kullanamıyorsanız internetten soruların cevaplarına bakma gibi bir durum olma ihtimali çok düşük. Bu da güzel bir durum. Tabi şıklı testlerde olduğu gibi burada da çok şanslı olanlardan ‘attım tuttum’ gibi ifadeleri duymak da mümkün.Gelelim gün gün yarışmayı anlatmaya.

Yarışma hafta içi her gün 12:30 ve 20:30 saatlerinde canlı olarak gerçekleşiyor. Başladığı anı kaçırırsanız o yarışmaya artık katılamıyorsunuz. Genel olarak yarışmadaki soru sayısı 12. Tüm soruları bilenler o yarışmanın ödülünü eşit olarak paylaşıyor. Bu ödül genel olarak 6.000,00 TL.Ancak bazı akşamlar firmaların sponsorlukları aracılığıyla bu ödül değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin, Salı akşamları 20:30’daki yarışma ‘Fizy’ sponsorluğunda gerçekleşiyor ve sorular müzik alanından geliyor. Yarışmanın ödülü o akşam için 30.000,00 TL oluyor.

Çarşamba günleri her zamanki saatlerde yayınlanan iki yarışmanın dışında bir de 19:30’da “Resimli Hadi” yarışması yapılıyor. Bu yarışmada da ödül 10.000,00 TL. Sonrasında 20:30’daki yarışma yine var. Çarşamba akşamları “Zor Hadi” yarışması yapılıyor. Bu yarışmada 20 soru var ve ödülü normal şartlarda 10.000,00 TL. Yarışmalarda finaldeki soruyu bilen olmazsa yarışmanın ödülü sonraki yarışmaya devrediyor.Perşembe günü öğlen yarışmasının ardından 20:30’da ‘Spor Gecesi’ var. Gelen 12 soru da spor ile ilgili. Cuma günü de aynı şekilde iki kez yarışma yapılıyor. Bu yarışmalar farklı firmaların sponsorluğunda gerçekleşirse yarışmanın ödülü artabiliyor ve yarışma soruları genellikle sponsor olan firmanın yer aldığı sektör ile ilgili oluyor.

Cumartesi akşamları 20:30’da TV+ gecesi ve sorular sinema ile ilgili, ödül ise 30.000,00 TL.

Pazar akşamları yine 20:30’da farklı sponsorlar tarafından özel bir yarışma oluyor ve ödülü 30.000,00 TL.

Yarışmaya katılım her geçen gün artıyor. Eğer final sorusunu bilen sayısı çok fazla olursa, var olan ödül tabi ki binlerce insana bölündüğünden kazanılan tutar çok cüz’i bir tutar oluyor. Ancak bu bir eğlence ve bilgi yarışması. İlk soruları oldukça kolay olan yarışmada sonlara doğru hem ters köşe hem de bilgi ağırlıklı sorular olabiliyor ve bu nedenle final sorusunu bilen sayısı da tek haneli rakamlara kadar düşebiliyor. Örneğin, yakın zamanda 7 kişi, kişi başı 5.000,00 TL üzerinde ödül sahibi olmuş. Bir diğer örnek benim de şahit olduğum, 14 Kasım 2018 akşamı yayınlanan “Zor Hadi” yarışmasında, önceki haftadan devreden 10.000,00 TL’lik ödül nedeniyle toplam 20.000,00 TL dağıtılan akşamda, final sorusunu yalnızca 1 kişinin bilmesi ile ödül bölünmeden bir kişinin oldu. Bu da bilgisi olan kişiler için uzun vadede eğlencenin ve öğrenmenin yanında uzun vadede kazanç da sağlayacak bir uygulama.

Parayı uygulamadan çekebilmeniz için kasanızda 20,00 TL olması gerekiyor. 20 lira üzerinde olan ödüllerinizi IBAN numaranızı vererek hesabınıza alabiliyorsunuz. Henüz yeni başladım. Katıldığım yarışmalarda da sona kalan nadir insanlardan olamadığım için henüz bir para transferi işlemi yapamadım. Eğer devam edersem ve 20 lirayı geçersem sonraki işlemleri de sizlerle paylaşırım.

Bir de unutmadan, her gün yarışma başlamadan “hadioynalive” adlı instagram sayfasından o yarışmada sorulacak bir soru ile ilgili ipucu veriliyor. Tabi bu sorular çoğunlukla yarışmanın orta kısmındaki, bilinme ihtimali daha yüksek olan sorular oluyor. Ama yine de aklınızda bulunsun.

Başka bir uygulama yorumlamasında tekrar görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.