“Paris’te Bir Karınca” Marc Vidal – BuMesele

“Paris’te Bir Karınca” Marc Vidal

Kitabın Yazarı: Marc Vidal

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Kitap Türü: Kişisel Gelişim

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 104

Arka Kapak Bilgisi

ÇÜNKÜ BÜYÜK BAŞARILAR KÜÇÜK ZAFERLERLE BAŞLAR Girişimcilikteki başarısını uluslararası alana taşıyan bir gencin hikâyesi
GİRİŞİMCİ RUHU DİYE İŞTE BUNA DENİR!
Bir girişimci için şirket kurmak istediğinde en önemli şey hayallerinin peşinden gitmektir. Marc Vidal’in bir girişimci olarak daha on yedi yaşından itibaren hayatına prensip edindiği bu kural onu bugünlere getirdi. Sonuçları iyi de olsa kötü de olsa bir şirket kurma yolunda ve fırsat yaratma konusunda Marc hep en iyi bildiği şeyi yaptı: gözlemlemek, araştırmak, dinlemek ve analiz etmek. 
Bu kitapta Marc Vidal, iş dünyasındaki ilk tecrübesinin ona hayat ve şirketler hakkında verdiği önemli dersleri kendi hayat hikâyesi üzerinden bizlerle paylaşıyor. 
Kırklarında bir adam dünyanın en önemli şirketlerinden biriyle görüşmeye gider. Chicago’da saat üçü geçiyordur, adamın projesine verilen teklif ise gayet yüksektir. 
Ancak adam tamamen mantık dışı davranıp teklife hayır der. Çünkü şirket yetkilileri milyonluk tekliflerinin ne kadar cazip olduğundan bahsederken adam, daha on yedi yaşındayken Paris’te gördüğü bir karıncayı ve sonrasında başına gelenleri anımsamıştır. Oraya kadar hayallerinden vazgeçmek için gitmemiştir.
Paris’te Bir Karınca işte bu hikâyeyle başlıyor; yazarın kendi ağzından anlattığı gerçekçi ve eğlenceli hikâye on yedisinde bir gencin hayalini kurduğu şeyi başarma macerasını konu alıyor. 
Yazar on bölümlük bu kitapta, Paris denen koca şehirde beş parasız ve tecrübesiz bir gencin deneyip yanılıp, yenilikler peşinde koşup, zor kararlar verip yaratıcılığını kullanarak sonunda kendi çapında dünyanın en sevimli şirketlerinden birini, “14 Çinli ve Bir İspanyol A.Ş.”yi nasıl kurduğunu gösteriyor.
 “Yenilik yapmak her şeyin başında gelir, girişimci dediğin de ekibini her açıdan tanımayı ve onlar için yeni alanlar yaratmayı öğrenmelidir. Paris’te Bir Karınca da işte tam bunu konu alıyor ve nasıl başarıya ulaşılacağını gösteriyor.”
Rodolfo Carpintier
 “Marc Vidal tekrar tekrar okunmayı hak eden bir yazar. İnsanın kendi şirketini kurma ve geliştirme macerasının ne kadar güzel olduğunu gösteriyor.”
Daniel Lacalle
“Bu kitap tüm işletme okullarında okutulması gereken küçük bir inovasyon kılavuzu gibi. Hayaller, meydan okumalar ve bütün bir süreç ilham veren, gerçek bir hikâyede toplanmış.”
Didac Lee
“Kaçırılmaması gereken o treni yakalamak için insana umut ve cesaret veren bir hikâye.”
Xaiver Verdaguer
 “Fırsatlar en beklenmedik anlarda insanın karşısına çıkar. Sadece gözünü dört açmalı ve bu fırsatların akışına kendini kaptırmalısın. Vidal’in kitabıyla neleri fırsata dönüştürebileceğinizi göreceksiniz.”
Elena Gómez del Pozuelo
“Bu harika kitap içinizdeki girişimci ruhu uyandıracak.”
Alejandro Suarez
Marc Vidal, İspanyadan ünlü bir girişimci ve ekonomi analistidir. Aynı zamanda şirketler ve kurumlar için inovasyon danışmanlığı yapan Vidal, televizyon kanallarıyla da çalışmakta ve uluslararası konuşmalar yapmaktadır. 
İlk başlarda büyük firmalar için çalışmış ancak daha sonra start-uplar ilgisini çekmiştir. Avrupa ve Amerika arasında onlarca şirket kurmuş ve teknoloji bazlı şirketlere yatırımcı olarak katılmıştır. 
İspanya’da internet üzerinde en etkili insanlar arasında seçilen Vidal’in blogu da 2009’da EuroBlogs Awards üçüncülük ödülüne layık görülmüş ve girişimcilik konusundaki en önemli on İspanyolca blog arasında gösterilmiştir.
Amerika ve Avrupa’daki çeşitli üniversitelerde ve işletme okullarında hocalık yapan Vidal, Madrid Politeknik Üniversitesi Yeni Ekonomi araştırma grubu arasında yer alıyor. 
Dublin ve Miami arasında yaşasa da göçebe hayatıyla nam salmış durumda olan yazarın iki kitabı daha bulunmakta.

Paris’te Bir Karınca / Marc Vidal

Girişimciliği konu alan kolaylıkla okuyabileceğiniz bir kitap. Bazı yerlerinde sıkılabilir okumasam da olurdu da diyebilirsiniz. İlk bölümleri okurken bildiğimiz şeyler, tahmin edilebilir bir anlatım gibi gelse de yine de tamamladıktan sonra iyi ki okudum dediklerimden. Sonuçta herkeste farklı bir izlenim bırakacak kitap ancak yorgun olduğunuz dönemlerde ya da birkaç kitap birden okuyanlardansanız sizi çok yormayacağı için bu kitap onlardan biri olabilir.

Şüphesiz ki kendi işini kurmak çok büyük bir başarı. Siz de girişimci bir ruha sahipseniz ve bu yoldaki zorlukları da görmek, yaşanabileceklerden dersler çıkarmak istiyorsanız okumayı tercih edebilirsiniz. Zaten bu ruha sahipseniz zorluklara boyun eğmeyeceğiniz aşikar:) Yazarın kendi başarı hikayesini anlattığı kitap yolunuzu çizmenizde, ufkunuzu açmanızda size yardımcı olabilir. Şimdiden iyi okumalar ve yolunuzda başarılar.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Burada söz konusu olan, kendine güvendiğin için her şeye karşı durmak. İşte bu noktada, çevremizi değiştirmek için esas itici güç bizzat biziz, kendimiziz.”

“Unutmamamız lazım ki bazen en çok da kötü biten şeylerden ders alırız.”

“Bir girişimcinin ya da iş kurmayı amaçlayan birinin izlemesi gereken ilk kural: dikkatle bakmak, incelemek, dinlemek ve analiz etmek.”

“Hayat yeniliklerle dolu, tek yapmanız gereken peşlerinden gitmek.”

“An’ı değerlendirmek için, kendimizi biricik hissetmek için çaba harcıyoruz ama bu mümkün değil; çünkü hepimiz bir bütünün parçasıyız…”

“Şehirler, içinde yaşayanların yansımasıdır. Orada yaşayanların ve yönetenlerin imgelerini aksettiren bir aynadır.”

“Zorlamak, ısrar etmek, riske atmak, hayal kurmak, savaşmak gerek yoksa hayatın hayallerimizi bize uyuşukluk hapları olarak döndürmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalırız.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.