Pasaport Olmadan Gidebileceğiniz 7 Ülke – BuMesele

Pasaport Olmadan Gidebileceğiniz 7 Ülke

Seyahat etmeyi seviyorsanız ancak pasaport sizin için bir engel ise bu 7 ülkeyi görmeyi tercih edebilirsiniz. Sadece kimlik kartınız ile gidebileceğiniz ülkeler şöyle;

1- Kuzey Kıbrıs; Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Kıbrıs, hem doğal güzellikleri hem tarihi, turistik yapıları nedeniyle tercih edilen bir tatil merkezi. Ayrıca Akdeniz’e kıyısı olan plajlarıyla da oldukça ünlü. Kuzey Kıbrıs’ta başkent Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa olmak üzere gezilecek pek çok yer bulabilirsiniz.

Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, Salamis Antik Kenti, Karpaz Yarımadası, Othello Kalesi, Barbarlık Müzesi, İkon Müzesi (Arkhangelos Mikhael Kilisesi), Saint Sophia Katedrali (Selimiye Camii), Venedik Sütunu, Maraş Mahallesi görülmesi gereken yerler arasında.

“Kıbrıs’ta Tatil Yapmak İsteyenlere Öneriler ve Bilgiler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2- Azerbaycan; Youtube videolarımızı çok seven kardeş ülke Azerbaycan da vizesiz, sadece kimlik ile gidebileceğimiz ülkelerden. Oldukça zengin bir kültüre sahip olan Azerbaycan’da, Alev Kuleleri, Kız Kalesi, Azerbaycan Halı Müzesi / Letif Kerimov Halı Müzesi, Azerbaycan Edebiyatı Müzesi, Şirvanşahlar Sarayı, Minyatür Kitap Müzesi, Bibi-Heybet Camii, Bakü Bulvarı, Yanar Dağ, Ateşgah – Ateş Tapınağı, Çamur Volkanları, Bakü ve Abşeron Yarımadası, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi, Devlet Bayrağı Meydanı, Bakü Televizyon Kulesi, Targovi Caddesi, Kobustan Milli Parkı, Şeki Hanları Sarayı, Han Bağı, Cuma Camii Kompleksi, Şişe Ev, Nizami Gencevi’nin Anıt Mezarı, Haydar Aliyev Park Kompleksi, Göygöl Milli Parkı, Haçmaz, Kebele (Qabala) gezip görülecekler listenizde yer alabilir.

3- Sırbistan; Yolunuzu Sırbistan’a düşürürseniz, Belgrad, Subotica, Kopaonik Ulusal Parkı, Novi Sad, Zemun, Zlatibor, Tara Ulusal Parkı, Fruška Gora, Studenica Manastırı, Đavolja Varoš (Şeytanın Kasabası), Drvengrad ve Šargan Eight gezilmesi gereken yerler arasında.

4- Bosna Hersek; Osmanlı kültürünü de yansıtan Bosna-Hersek, severek gezebileceğiniz yerlerden biri. Baş Çarşı ile başlayabileceğiniz Bosna’da, Gazi Husrev-begova džamija, İsa’nın Kutsal Kalbi Katedrali, Latin Köprüsü, Ilıca (Ilidža) – Vrelo Bosne, Umut Tüneli, Alija İzzetbegovic’in kabrinin de yer aldığı Kovaci Şehitliği (Kovaci Groblje), Sarı Tabya (Žuta Tabija) ve Beyaz Tabya (Bijela Tabija), Jablanica, Pocitelj, Blagaj, Kravica Şelaleleri ve Srebrenica–Potočari Soykırım Anıtını ziyaret edebilirsiniz.

5- Moldova; 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Moldova, müzeleri, sanat eserleri ve kültürel zenginlikleri ile tercih edebileceğiniz bir yer. Orheiul Vechi, Balanesti, Dniestr Nehri, Dendrarium Park, Holly Gates Anıtı, Moldova Ulusal Tarih Müzesi, Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi, Kişinev Su Kulesi, Bender Kalesi ve Nativity Katedrali Moldova’da görülmesi gereken yerlerden.

6- Ukrayna; Doğu Avrupa’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi Ukrayna, müzeleri, parkları, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla gezilebilecek yerler listesi uzun olan ülkelerden biri.

Lychakivsky Mezarlığı, Lvivarnya, Ploshcha Rynok, High Castle Hill, Lviv Tarih Müzesi, Ratusha, Khortytsya Adası, Zaporijya Siçi, Dinyeper Nehri, Aziz Andrew Katedrali, Silah Tarihi Müzesi, Feldman Ecopark, Annunciation Katedrali, Özgürlük Meydanı, Sarzhyn Jar, Kehribar Müzesi, Shevchenko Parkı, Ulas Samchuk Edebiyat Müzesi, Kyivo – Pecherska Lavra, Aziz Sofya Katedrali, Babyn Yar, Çernobil Müzesi, Khersones Antik Kenti, Fiolent Burnu, Batık Gemiler Anıtı, Foros Kilisesi, Primorsky Bulvarı görülmesi tavsiye edilen yerlerden bazıları.

7- Gürcistan; Başkent Tiflis olmak üzere, kültürel hazineleri ve doğal güzellikleriyle Gürcistan’da da çok sayıda gezilecek yer mevcut. Narikala Kalesi, Barış Köprüsü, Cuma Camii, Mtatsminda Park, St. Trinity Katedrali, Metekhi Kilisesi, Rezo Gabriadze Tiyatrosu, Kartlis Deda Heykeli, Medea Heykeli, Alfabe Kulesi, Piazza Meydanı, Astronomik Saat, Ali ve Nino Sevgi Anıtı, Bagrati Katedrali, Prometheus ve Sataplia Mağaraları, Gelati Manastırı, Niko Berdzenishvili Kutaisi Devlet Tarih Müzesi, Tskaltubo, Colchis Çeşmesi, Kazbek Dağı, Krubera Mağarası, Dadiani Sarayı, Tusheti Ulusal Park ve Vardzia Gürcistan’da gezilebilecek yerler arasında.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.