Soğuk Algınlığı ve Virüslerle Savaşmak İçin – BuMesele

Soğuk Algınlığı ve Virüslerle Savaşmak İçin

Kışın soğuk ve virüs nedeniyle birçok hastalıkla karşılaşıldığı için, onlarla nasıl savaşılacağına dair uzman tavsiyelerini dinlemekte fayda var. Tüm bu tavsiyelere rağmen yine de soğuk algınlığına yakalandıysanız kolay bir tarif yazımızın sonunda sizi bekliyor.

Soğuk algınlığı ve virüslerle savaşmada tüm uzmanların hem fikir olduğu konu şüphesiz ki; ellerin yıkanması ABD Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan bir araştırma, yemeklerden önce ellerin yıkanması ile solunum yolu enfeksiyonu riskini yüzde 45 oranında azaltılabileceği gösterildi. Uzmanlar, el yıkamada sıvı olmayan sabunlarını kullanılmasını ve en az 5-10 saniye kadar ellerin yıkanmasını öneriyor.

Vücut bağışıklık hücrelerinin yaklaşık yüzde 70’i bağırsaklarda yer alır. Fermente olmuş gıdalar, enfeksiyona karşı bağırsaklardaki yararlı bakterileri uyarır.

Bu nedenle virüsler ve soğuk algınlığı ile mücadelede,

salatalık, lahana turşusu, yoğurt, kefir gibi mayalanmış gıdaların tüketilmesinde yarar vardır.

Uzmanlar ayrıca, nazal mukoza zarlarında bulunan ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan bir antikor olan immunoglobulin A seviyesini artırabileceğinden, haftada birkaç kez cinsel ilişki kurulmasını öneriyorlar.

Yapılan çalışmalar, fiziksel aktivitenin soğuk algınlığı riskini yarı yarıya azalttığını ve spor yapanların hastalığa yakalanmış olsalar bile daha hızlı iyileştiğini göstermiştir. Sonuç olarak, fit bir bedene sahip olmak ve sağlıklı beslenme ile birçok hastalık kısa sürede atlatılabilir.

Soğuk Algınlığı ile mücadele etmek için macun tarifi; 

1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı zerdeçalı cam bir tabakta ya da küçük kavanozda karıştırıp macun haline yetirin. Günde 2-3 kez birer tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

Sağlıklı günler…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir