Stor ve Zebra Perdenizi Nasıl Temizlemelisiniz? – BuMesele

Stor ve Zebra Perdenizi Nasıl Temizlemelisiniz?

Sevilmeyen ev işleri arasında perde yıkamak ve ütülemek sizce kaçıncı sırayı alır? Bir kere ütülemek varsa işin için sanıyorum listenizin zirvesinde olması hiç de zor değil.

Duvardan duvara pencereler, sonrasında bunları örtmek için yine tüm duvarı kaplayan perdeler, güneşlikler derken ev hanımlarının işi hiç bitmez. Son zamanlarda pencerelerin boyları küçüldü. Akabinde perdeler küçüldü, işler azalmaya başladı. Şimdilerde, çokça tercih edilen bir perde türü de stor adı verilen perdeler.

Stor perde, üst kısımda bulunan boruya perde kumaşının özel mekanizma ile sarılması şeklinde çalışan, isteğe göre sağ ya da sol tarafında bulunan ipi ile aşağı yukarı hareket ettirilen bir perde çeşidi. Çok çeşitli renk ve desenlere sahip olan bu perdelerin enine şeritli modeline de zebra perde adı veriliyor.

Evet ütüden kurtuluyoruz, peki bu perdeler nasıl temizleniyor?

Kendim de bu perdeyi tercih ettiğim ve benim de çok merak ettiğim bir konu olduğu için, nasıl temizleneceğini araştırdım. En kolay stor perde temizleme nasıl yapılır adım adım anlatarak sizlerle de paylaşmak istedim.

  • Stor perdeyi yaymak için temiz ve perdenizin tamamının rahat sığabileceği bir zemin açın,
  • Perdeyi temizleyeceğiniz şampuan, aspirin ya da beyaz sabunu ılık su ve yumuşak bir sünger ile birlikte hazırlayın,
  • Perdeyi yukarıda toplayın ve yandaki montaj ayaklarından borusu ile birlikte çıkartın,
  • Açtığınız zeminde perdeyi tamamen açın,
  • Süngeri, hazırladığınız ılık ve köpüklü suda ıslatıp nemli olacak şekilde sıkın. Köpük ile yapacağınız temizlik daha iyi olacaktır. Perdenin kenarlarına fazla yaklaşmadan ve çok bastırmadan yumuşak hareketlerle temizleyin,
  • Arka kısmı için de perdeye aynı işlemi uygulayın,
  • Suyunu çekebilecek bir havlu ile kurulayın,
  • Yerde mekanizmasına, oklava hareketi ile tamamen sarın ve yerine takın, perdeyi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumaya bırakın.

Umarım perdelerinizi kolaylıkla temizleyip, kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Sevgiler…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.