Tembellikten Kurtulmanın 8 Yolu – BuMesele

Tembellikten Kurtulmanın 8 Yolu

Yapmak istediklerini istediğin kadar hızlı yapamıyorsan ara ara ya da çokça tembellik yapıyorum diye düşünüyorsan Japonların tembellikten kurtulmak için kullandıkları 8 yol bu şekilde. Sen hangilerini denemek, hayatına katmak istersin?

1- Ikigai: Hayattaki amacınızı keşfedin. Ikigai’nin bulunması, insanların daha tatmin edici ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilir.

Her sabah uyanmak için nedeninizi belirleyin. Güçlü yönlerinize, tutkularınıza ve dünyanın ihtiyaçlarına uygun bir şey seçin. Hayata asıl anlam katan budur.

2- Kaizen: sürekli iyileştirme veya sürekli gelişim anlamına gelir. Her gün küçük iyileştirmelere odaklanın. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak yerine sadece biraz ilerleme kaydetmeyi hedefleyin. Bu işleri yapaktan kaçınmak yerine sizi daha çok yapabileceklerinize ve başarılarınıza odaklayacak.

3- Pomodoro Tekniği; 25 dakika çalışıp 5 dakika ara verin, sonra bunu işleriniz bitinceye dek tekrarlayın. Bu çalışma tükenmişlikten kurtulmanıza yardımcı olur, verimli olmanızı sağlar.

4- Hara Hachi Bu: Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için kullanılan bu prensip, tam doymadan yemeği bitirmeyi önerir. Hem daha sağlıklı hem daha enerjik olmak için %80 doyduysan tamamdır.

5- Shoshin: Öğrenmeye ve yeni şeyler denemeye açık olun. Görevlere acemi zihniyetiyle yaklaşın. Mükemmel olma konusunda endişelenmeyin.

6- Wabi-Sabi: Doğal olana saygı ve kusurların kabulü demektir. Ayrıntıları vurgulamak yerine neyin önemli olduğuna odaklanın ve güzelliği sadelikte bulun. Anın değerini anlayın.

7- Forest Bathing: Doğada zaman geçirmenin stresi azalttığı ve ruh halini iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yürüyüş yapın ve temiz hava alın. Çok daha dinç hissedeceksiniz.

8- Kakeibo: Bir bütçe yapın ve ona bağlı kalın. Mali durumunuz düzene girdiğinde, diğer hedeflerinize ulaşmak  için daha az stresli ve daha motive hissedeceksiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.