Tencerede Kolay, Pratik Su Böreği Tarifi – BuMesele

Tencerede Kolay, Pratik Su Böreği Tarifi

Yeni yıl ile birlikte yeni bir bölümle daha karşınızdayız. Kahvaltılarda, çay saatlerinde, canınız ne zaman isterseniz yapabileceğiniz kolay ve pratik bir tarifle başlıyoruz. Bu tarz içeriklere yeni Youtube kanalımız ‘BuMutfak’tan ya da @bumeselemutfak instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

Tarifin; Hazırlanma Süresi, 10 dk-Pişme Süresi, 30 dk

Malzemeler;

Miktar Malzeme Fiyat (TL)
300 gr beyaz peynir 4,500
1 çay bardağı süt 0,325
1 çay bardağı ayçiçek yağı 0,795
1 adet maden suyu 0,700
2 adet yumurta 1,200
3 adet yufka 5,950
Toplam 13,470

Hazırlanışı;

Bir kapta börek içine koymak için 300 gram beyaz peynirimizi ufalayalım. Böreklik peynir ya da evde hangi türden peyniriniz varsa kullanabilirsiniz.

Diğer bir kapta 2 yumurta, 1 çay bardağı süt ve 1 çay bardağı ayçiçek yağını çırpalım. Üzerine 1 adet maden suyunu ekleyelim ve karıştıralım.Yapışmaz bir tencerenin içine bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ döküp tencereyi yağlayalım. 3 yufkanın 1 tanesini tencerenin tabanına yerleştirelim. (Yufka tencerenin kenarlarından sarkacak, en son böreğin üzerini örteceğiz.) diğer iki yufkayı parçalar halinde dizelim. Döşenen her kat yufka için üzerine birer kepçe sütlü karışımdan ekleyelim. İç malzemesini ben ikiye bölüp iki kata döktüm, bu şekilde daha güzel oluyor. Yufkalar bitene kadar dizmeye, üzerine sütlü karışımı dökmeye deva ediyoruz.

En son tencerenin yanlarından sarkan yufkaları kapatıp yine kalan süt karışımı ile yufkaları biraz yumuşatalım ve kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olacak şekilde 15 dakika pişirelim. Ocağınızın gücüne göre bu süre değişiklik gösterebilir arada kontrol edebilirsiniz. Doğalgaz ile çalışan bir fırın için verdiğim süre idealdir. 15 dakikada hem ağır ateşte piştiği için böreğin içi çok güzel pişiyor hem de nar gibi kızarıyor.

Bir tarafı kızarınca diğer tarafını çevirmek için büyük bir tabaktan yardım alarak böreği alt üst edelim. Diğer tarafını da aynı şekilde 15 dakika kısık ateşte pişmeye bırakalım.

Hepsi bu kadar:) Artık pişen böreğinizi servis tabağınıza alabilir ve istediğiniz şekilde keserek servis edebilirsiniz. Hepinize afiyet olsun…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir