Tüm Zamanların en iyi 10 PlayStation Oyunu – BuMesele

Tüm Zamanların en iyi 10 PlayStation Oyunu

Tüm zamanların en iyi 10 PlayStation Oyunu listesi ile karşınızdayız.

Başlamadan önce bir önsöz olarak eklemek isterim ki bu yazı orjinal PlayStation 1, yada diğer bilinen adlarıyla PS1, PSOne veya PSX hakkındadır. PS2 ile başlayan sonraki jenerasyonların oyunları değerlendirmeye dahil edilmemiştir.

Orijinal PlayStation

Söz oyun konsollarından açıldığında Sony’nin 1994’te piyasaya sürdüğü PlayStation, CD teknolojisinin sunduğu avantajı sonuna kadar kullanarak dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan ilk oyun konsoluydu.

Elbette ki bu başarının en büyük sebebi konsolun hafızalarımızda yer eden yüzlerce unutulmaz oyuna ev sahipliği yapmasıydı.

Bu tip listelerde her okuyucunun favorilerine ayrı ayrı yer vermek imkansız olduğundan, favori oyununuzu listede görememeniz durumunda anlayışınıza sığınıyor ve yüzlerce çok iyi oyun içinden bir hayli zorlanarak seçtiğimiz bize göre en iyi 10 PlayStation oyununu sıralıyoruz.

Eğer Sizin top 10 listeniz farklıysa yorum kısmında bunu belirtmenizden mutluluk duyarız.

(Seri başına sadece bir oyun seçtiğimizi de ekleyelim.)

10. Legacy of Kain: Soul Reaver

Legacy of Kain: Soul Reaver

3d grafikler ve oynanış söz konusu olduğunda Soul Reaver’dan daha modern görünen bir PlayStation 1 oyunu bulamayacağınızı garanti ediyoruz. Gotik mekanları, görünen ve görünmeyen boyutlar arasında gidip gelen hikayesiyle Soul Reaver listemizin 10 numarasında.

9. Crash Team Racing

Crash Team Racing

Yarış oyunu olarak listemize sadece Crash Team Racing’i dahil ettik. Crash Team Racing görsel olarak Gran Turismo 2 veya Ridge Racer Type 4 gibi gerçekçi grafikler sunmasa da, eğlence dozu kesinlikle bahsettiğimiz diğer iki oyunun altında kalmıyor. Yarış ve spor oyunları her sene yenilendiğinden, oynanış açısından çok çabuk demode olma riskiyle karşı karşıyalar. CTR ise bizce bugün bile keyif alabileceğiniz bir oyun.

8. Spyro: Year of the Dragon

Spyro: Year of the Dragon

Aslında bu sevimli ejderhanın PS1’deki 3 macerası da bu listeye girebilirdi. Spyro: Year of the Dragon’u (Spyro 3) seçmemizin yegane sebebi basitçe grafik ve oynanıştaki küçük gelişmeler. Oyunda küçük ejderha Spyro’yu kontrol ederek renkli kristaller topluyor ve arkadaşlarını kurtarmasına yardımcı oluyorsunuz.

7. Tekken 3

Tekken 3

Tekken 3 oynanış ve grafikler açısından daha önce ev konsollarında hiç görmediğimiz kadar iyiydi ve tek başına 3 boyutlu grafikler bile dövüş oyunları için hoş bir değişiklikti. Şimdi elinize bir oyun kolu alıp arkadaşınızla bir kanepeye kurulsanız aynı o eski günlerdeki gibi keyif alacağınıza eminiz.

6. Silent Hill

Silent Hill

Oyuna ismini veren Silent Hill oldukça gizemli, kasvetli ve ürkütücü bir kasaba. Kızı Cheryl’ın izini süren kahramanımız Harry Mason’ı kontrol ederek hayatta kalma ve korku türünün en önemli oyunlarından birini deneyimliyoruz. Sisli açılış sahnesi hala en az 1999’daki kadar etkileyici.

5. Crash Bandicoot Warped

Crash Bandicoot Warped

Bugün geçerliliğini kaybetmiş olsa da 1990’larda Mario Nintendo için, Sonic Sega için neyse, Crash da PlayStation için oydu. PlayStation 1’in Crash Bandicoot üçlemesinin bütün oyunları hala konsol için yapılmış en iyi oyunlar arasında sayılıyor. Aynen Spyro oyunlarında olduğu gibi biz tercihimizi serinin üçüncü ve en rafine oyunu olan Crash Bandicoot Warped’tan yana kullandık.

4. Final Fantasy 9

Final Fantasy 9

Bu listeyi seri başına bir oyun ile sınırlamasaydık Final Fantasy serisi ilk 10’u tek başına domine edebilirdi. PS1 jenerasyonu RPG (rol yapma oyunları) türü için altın bir döneme denk geliyor ve şüphesiz ki Final Fantasy 7, Final Fantasy 8 ve Chrono Trigger’ın devam oyunu Chrono Cross gibi bir çok oyun bu top 10 listesinde yer almayı hak ediyor. Ancak belirttiğimiz ve malum olduğu üzere listemizde sadece 10 oyuna yer verebiliyoruz. Bize göre Final Fantasy 9’u öne çıkaran faktörler ise oynanışın yanında 7 ve 8’inci oyunlarla kıyaslandığında grafiklerinin gözle görülür derecede gelişmiş olması.

3. Resident Evil 2

Resident Evil 2

Orijinal Resident Evil hayatta kalma ve korku türünün en önemli oyunlarından biri. Fakat dürüst olalım, gerek grafikler, gerek oynanış olarak son derece demode ve günümüz oyuncularını bir hayli yoracak bir oyun. Resident Evil 2 ise muhteşem sinematik anlatımı, hatırı sayılır derecede geliştirilmiş grafikleri ve iki ana karakterin gözünden oynanabilen hikayesiyle sadece PlayStation 1 değil, oyun tarihinin en iyi hayatta kalma / korku oyunlarından biri ve listemizin üçüncü sırasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

2. Castlevania: Symphony of the Night

Castlevania: Symphony of the Night

Listemizin 2 numarasında gelmiş geçmiş en iyi 2d platform oyunlarından biri olan Castlevania: Symphony of the Night var. 3d oyunların popülerleştiği bir döneme denk gelen PlayStation 1’in oyun kütüphanesinin 3d oyunlar tarafından domine edilmesi herkesin beklediği bir şeydi. Fakat konsolun en iyi oyunlarından birinin (ve kimine göre en iyisinin) 2 boyutlu bir platform oyunu olması kimsenin beklemediği bir ironiydi. Castlevania evrenini Super Nintendo klasiği Super Metroid ile harmanlayan Castlevania: Symphony of the Night unutulmaz müzikleri ve eşşiz grafikleri ile gerçek bir şaheser.

1. Metal Gear Solid

Metal Gear Solid

Castlevania: Symphony of the Night gibi bir efsaneyi geride bırakıp listenin en tepesine kurulması bile Metal Gear Solid hakkında bir fikir vermeli. Dönemine göre son derece detaylı grafikleri, verdiği aksiyon filmi izliyormuş hissi ve oynanışındaki devrimsel elementler ile Metal Gear Solid PlayStation 1’in en iyi oyunuydu.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.