Hamilelere Söylenen 10 Klişe Cümle – BuMesele

Hamilelere Söylenen 10 Klişe Cümle

Sosyal çevrenin bekâr bayanlara yaptığı ilk baskı olan ‘Evlilik ne zaman?’ sorusunu atlattıysanız evlendiniz demektir. Zira bunu atlatmanın başka bir yolu yoktur. Her dönem ayrı istekleri olan ve bu istekleri asla karşılanamayan sosyal çevre; yine durmaz. Bu defa ‘Ee bebek ne zaman?’ sorusu ile karşı karşıyasınızdır. Bu soruyu da atlatıp ‘Hamile’ kaldıysanız zannetmeyin ki artık sizinle ilgili yorum yapılmayacak. Artık, hamile olarak bu yorumlara maruz kalacağınız için can sıkma derecesi bir miktar daha artacaktır.

Peki Hamilelerin maruz kaldığı 10 Klişe Sohbet Nedir?

1- Hamile misin? E artık vakti gelmişti; vakti olduğuna kim karar veriyor acaba! Olduğunda vaktidir, neden herkes zor bekler o hamileliği? Hele de ilk bebek ise.

2- Kız mı erkek mi?; Heeee sağlıklı olsun da ikinciye inşallah!; iki cinsiyet için de söylenebilir ancak genelde kız ise bebek bu tepki kaçınılmazdır. Bu yorumu yapanın da anneye herhangi bir şey sorduğu yoktur. Belki kız istiyordu. Olamaz mı? Olamaz demek ki. İlla ki erkek olacak. Aynı cinsiyetten ikizse bebekler bu kez de ‘ayy keşke bir kız bir erkek olsaydı’ bitirirdin bu işi. Yani bu bir iş(!)3- Şunu fazla yeme, içme, şunu fazla yapma, falanca bebeğini öyle düşürdü; İlla ki düşük hikayelerinden örnekler verilir. Sürekli bir tehdit. O öyle yaptı böyle düşürdü, şu şöyle yaptı şöyle düşürdü, sen yapma. Herkeste aynı olay aynı sonucu verecek diye bir kural mı var acaba?4- Bulantın var mı? Geçer geçer birkaç ay sabret. İlk aylarda normal sonra geçiyor. Evet böyle bir rahatlama cümlesi söylenir ama geçmezse aslında daha büyük bir korku verilir anne adayına. Herkes geçer diyordu. Neden geçmiyor acaba diye. Hamilelikte bulantı şu kadar zaman olur, bilmem kaçıncı ayda geçer gibi garantileri nasıl bu kadar rahat verebiliyor herkes?5- Ay ne tatlı hamilesiniz, kaç aylık? (ya da hamile dilinde kaç haftalık?); Bu sorunun bu kadarla kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 7. Aydayım. Annelik çok güzel de işte kilo almak olmasa. Aslında çok almadım ama. Aaa öyle deme son iki ay en kötüsü, görürsün bak. Çok dikkat etmen lazım. Sonra vermek zor oluyor. Zaten asla eskisi gibi olamıyor insan, diye devam eder gider.6- Nasıl geçiyor hamilelik? Çok sıkıldım artık, biran önce doğsa. Deme deme sonrası daha zor. Ah ahh çok arayacaksın bu günleri. Keşke hep orda kalsaydı diyeceksin. A a keşke orda kalsa mı niye ki? İnsan doğurmak için hamile kalmıyor mu?7- Telefonla arayanlardan gelen napıyorsun canım sorusu? Uyuyordum, dediyseniz. Uyu uyu şimdi uyu, bebek doğunca zaten hiç uyuyamayacaksın. Yine bir kehanet. Ya belki uyur benimki, belki ben de uyurum. Tabi tabiii uyur.8- Bundan da ye, onu da bitir. Sen hamilesin, iki can taşıyorsun; 3. Maddenin aksini söyleyenler de olur. Bunlar genelde anne, abla gibi daha yakın olan aile üyeleridir. İki can taşıdığınız için her şeyi yedirip içirmeye çalışırlar. Sen daha doğuracaksın, emzireceksin yemen lazım.9- Ben emzirdim, sen de sakın mama verme; Evet en az ilk 6 ay anne sütü gerekli, evet çok yararlı. Ancak neden herkes emzirmek zorundasın baskısını aylar önceden dayatmaya başlıyor.

– Ben emzirdim sen de emzir.

– He tamam, sen emzirdiysen ben de o zaman emzireyim.10- Normal mi sezaryen mi düşünüyorsun? Cevabınız ne olursa olsun akıllarına gelen en kötü hikayeleri dinlersiniz. Normal derseniz, doğumdayken kordon dolananlar mı, nefessiz kalanlar mı, her ihtimal anlatılır. Sezaryen derseniz, anestezinin zararları mı, ameliyat sonuçta çok riskli diyenler mi… İlla ki duyacağınız yorumlardan birkaçıdır.*Ve bonus soru; hamileliğin kaçıncı olmasına göre değişir. O da 2.3.4…. ne zaman?

Aslında içlerinden geçen tam olarak bu olmasa da; ‘Hele bir doğsun da sonrasına bakarız’ gibi naif cevaplar vermeye çalışır hamileler. Tüm anne adaylarına kolaylıklar diliyorum.

Peki siz hamilelikte bu maddelerden hangilerini duydunuz ya da hangilerini duyuyorsunuz? Başka neler dediler, bizlerle paylaşın.

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.