İsimlerini Değiştiren Yeşilçamın Erkek Ünlüleri – BuMesele

İsimlerini Değiştiren Yeşilçamın Erkek Ünlüleri

“İsimlerini Değiştiren Yeşilçamın Kadın Ünlüleri” listemizden sonra bir de erkek ünlülere bakalım.

Rüjdan Tercan, Bumin Gaffar Çıtanak, Tarık Üregül size birilerini hatırlatıyor mu? Hatırlatmasa bile hepsini ve daha fazlasını aslında çok iyi tanıyorsunuz. Bakalım hangi ünlüler isimlerini değiştirmişler. Bazılarının değiştirmiş olması da aslında isabet olmuş. Sizin de bildiğiniz başka ismini değiştiren ünlüler varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.


1- Ayhan Işık – Ayhan Işıyan; 1979 yılında henüz 50 yaşında iken hayatını kaybeden oyuncu, Türk Sinemasının “Taçsız Kral” lakaplı sanatçısıdır. Asıl ismi Ayhan Işıyan olan sanatçı, sektörde “Sinema Kanunu” olması gerekliliğine inanmış ve yasal hakların kazanılması konusunda öncülük etmiştir.

2- Murat Soydan – Rüjdan Tercan; 70’lerin ‘jön’ oyuncularından sayılan Murat Soydan da ismini değiştirenlerden. 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, aynı yıl rol aldığı ‘Zulüm’ adlı film ile ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü alan oyuncu yaklaşık iki yüz kadar filmde rol almıştır. Gerçek ismi, bazı kaynaklarda Rüjdan Tercan bazılarında Rüçhan Tercan olarak geçmekte.

3- Serdar Gökhan – Nusret Ersöz; asıl mesleği ressamlık olan ünlü oyuncu, ‘Ses Dergi’sinin 1969 yılında yaptığı ‘Sinema Yıldızı’ adlı yarışmasına katılarak tanındı. Yüzün üzerinde sineme filmi ve televizyon dizisinde yer alan oyuncunun gerçek ismi ise Nusret Ersöz.

4- Tarık Akan – Tarık Tahsin Üregül; Türk Sinemasının bir diğer jönü de Tarık Akan şüphesiz. 1970 yılında ‘Ses’ dergisinin ‘Sinema Artist Yarışması’nda birinci olmuş ve sektöre giriş yapmıştır. Filiz Akın ve Ekrem Bora’nın oynadığı 1971 yapımı ‘Emine’ filmi ile kariyerine başlayan oyuncu, yüzden fazla sinema filminde yer almıştır. Yılmaz Güney’in ‘Sürü (1978)’ ve ‘Yol (1981)’ adlı politik filmlerinde başrol oynamıştır. 2016 yılında hayatını kaybeden oyuncunun gerçek ismi Tarık Tahsin Üregül’dür.

5- Cüneyt Arkın – Fahrettin Cüreklibatur; Malkoçoğlu, Kara Murat, Battalgazi denince akla gelen Cüneyt Arkın ‘Malkoçoğlu’ olarak da anılır. 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olan Fahrettin Cüreklibatur, üç yüz kadar filmde rol almıştır.

6- Engin Çağlar – Çağlan Övet; 1969 yapımı “Kınalı Yapıncak” filminde Hülya Koçyiğit ile kamera karşısına geçen oyuncu bu film ile tanındı. 1968-1974 yılları arasında elliye yakın filmde yer alan Engin Çağlar’ın gerçek adı ise Çağlan Övet. Oyuncu sanat hayatında kullanmadığı ismini ilk çocuğuna vermiş.

7- Fikret Hakan – Bumin Gaffar Çıtanak; yüz ellinin üzerinde filmde rol alan oyuncu üç tane 45’lik plak doldurmuş ve altı tane de kitap yazmıştır. 1970 yılında ünlü yönetmen Peter Collinson’ın yönettiği ve Tony Curtis’in başrolünde olduğu ‘Paralı Askerler (You Can’t Win ‘Em All)’ filmi ile Hollywood’a adım atmış ancak yabancı dil eksikliği nedeniyle devam edememiştir. Oyuncunun gerçek ismi Bumin Gaffar Çıtanak’tır.

8- Ekrem Bora – Ekrem Şerif Uçak; 2012 yılında hayatını kaybeden oyuncu yüz elliden fazla sinema filminde oynamıştır. Asıl ismi Ekrem Şerif Uçak olan oyuncu ‘Yıldız Dergi’ sinin düzenlediği artist yarışmasına katılarak birinci olmuş ve sinema hayatına adım atmıştır.

9- Kenan Pars – Kirkor Cezveciyan; 1953-2003 yılları arasındaki elli yıllık kariyerinde iki yüzden fazla eserde rol alan sanatçı aynı zamanda birkaç filmde yönetmenlik ve yapımcılık da yapmıştır. 2008 yılında 80 yaşında iken hayatını kaybeden oyuncunun gerçek ismi Kirkor Cezveciyan’dır.

10- Yılmaz Güney – Yılmaz Pütün; Türk Sinemasının ‘Çirkin Kral’ lakaplı sanatçısıdır. ‘Umutsuzlar (1971)’, ‘Sürü (1978)’ ve ‘Yol (1981)’ filmleri Cannes ödülü alan başarılı oyuncunu gerçek ismi Yılmaz Pütün’dür. Yüzün üzerinde filmde oyunculuk yapan Yılmaz Güney, bir o kadar filmde de yönetmenlik, yapımcılık ve senaristlik yapmıştır.

Başka bir Top 10 listesinde tekrar görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.