İsimlerini Değiştiren Yeşilçamın Kadın Ünlüleri – BuMesele

İsimlerini Değiştiren Yeşilçamın Kadın Ünlüleri

Şöhret olma yolunda, hayatlarını değiştirmeye isimlerinden başlayan ünlüler kimler?

Şener Dönmez, Nermin Ocak, Tuğba Çetin isimleri sizlere büyük ihtimalle tanıdık gelmiyor. Peki bu isimlerin aslında Türk Sinemasında birçok filme imza atmış ünlülere ait olduğunu biliyor muydunuz?


1- Müjde Ar – Kamile Suat Ebrem; 1975 yapımı Aşk-ı Memnu dizisindeki “Bihter” rolüyle büyük bir üne kavuşan oyuncu, 1954 doğumlu. Aysel Gürel’in kızı olan Müjde Ar kendi adını kullanmayan ünlülerden.2- Banu Alkan – Remka Rebronja; yirminin üzerinde sinema filminde başrol oynayan Banu Alkan, 1958 Dubrovnik doğumlu. Kendini “Afrodit” olarak ilan eden oyuncu da sahnede gerçek ismini kullanmayı tercih etmeyenlerden.3- Harika Avcı – Nermin Ocak; 1960 doğumlu Türk Sinema oyuncusu ve şarkıcı Harika Avcı’nın ismi gibi görüntüsü de oldukça değişmiş. 1978 yılında Kemal Sunal ile oynadığı “İyi Aile Çocuğu” adlı filmdeki bu oyuncunun Harika Avcı olduğuna inanmak neredeyse imkânsız.

“İyi Aile Çocuğu” filminde Harika Avcı (solda)

4- Serpil Çakmaklı – Şener Dönmez; Sinemadan önce mankenlik yapan 1962 doğumlu oyuncu, 2000 yılında bir de albüm çıkardı. Ellinin üzerinde sinema filminde yer alan oyuncunun gerçek ismi Şener Dönmez.5- Ahu Tuğba – Tuğba Çetin; Elliye yakın sinema deneyimi olan 1955 doğumlu oyuncunun Ahu adında bir de kızı vardır. Beş evlilik yapan, 70’li ve 80’li yılların aranılan isimlerinden olan Ahu Tuğba, kendi ismini kullanmayı tercih etmeyen oyunculardan.6- Neriman Köksal – Hatice Kökçü; 1999 yılında, 71 yaşında iken hayatını kaybeden oyuncunun gerçek ismi Hatice Kökçü’dür. 1959 yılında “Fosforlu Cevriye” filmindeki başarısından dolayı “Fosforlu” lakabıyla da anılan ünlü oyuncu yüz elliye yakın yapımda yer almış, bir tane de 45’lik plak doldurmuştur.7- Sevda Ferdağ – Lütfiye Dumbul; 1998 yılında, yer aldığı “Ağır Roman” filminde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü alan, 1942 doğumlu sinema oyuncusu, yüz elliden fazla yapımda Sevda Ferdağ adı ile yer almıştır.8- Perran Kutman – Perran Kanat; 1949 doğumlu tiyatro ve sinema oyuncusu da asıl ismini sahnede kullanmayan kadın oyuncularımızdan bir diğeri. Tiyatro ve sinema oyunculuğunun yanında TV dizilerinde de başroller oynayan oyuncunun en bilinen dizileri, 80’lerde “Perihan Abla”, 90’larda “Şehnaz Tango” ve 2000’lerde “Hayat Bilgisi” dizileridir.9- Gönül Yazar – Mürşide Gönül Özyeğiner; Otuzun üzerinde filmde yer alan ve aynı zamanda Türk Sanat Müziği yorumcusu da olan 1936 İzmir doğumlu sinema oyuncusu, “Taş Bebek” lakabı ile bilinir. Albüm denemeleri yapanlar arasında, 17 albüm ile en uzun soluklu müzik kariyerine sahip olan Gönül Yazar da, sahne ismi kullanmayı tercih edenlerden.10- Güngör Bayrak – Şerife Bayrak; “Konyalı Şerife” ve “Leydi” lakapları ile anılan Güngör Bayrak da hem oyuncu hem şarkıcı olarak tanınır. Yirminin üzerinde sinema, üç televizyon dizisi ve iki albümü olan oyuncu, oynadığı ilk sinema filmi olan “Düşman” ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne de layık görülmüştür.

Başka bir Top 10 listesinde tekrar görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.