Türkiye’de Yayınlanmış 66 Unutulmaz Pembe Dizi – BuMesele

Türkiye’de Yayınlanmış 66 Unutulmaz Pembe Dizi

“Türkiye’de yayınlanan unutulmaz pembe diziler” daha önce de videolarımıza konu olmuştu. En popüler dizilerle sınırlı tuttuğumuz önceki videoların aksine, bu kez YouTube Türkiye’de bulabileceğiniz en kapsamlı yabancı pembe diziler videosu ile karşınızdayız.

Her zamanki gibi, sizlerden gelen yorumları da dikkate aldık, ve pembe dizi olmak koşuluyla, burada görmek istediğiniz dizilerin neredeyse tamamına yer vermeye çalıştık.

Kategori dışı diziler için de yorumlar aldık, ancak tekrar hatırlatalım: “Alf” ve “Cosby Ailesi” gibi dizileri görmek istiyorsanız, kanalımızdaki diğer videolara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tür olarak pek pembe dizi sayılmasa da hem çok yorum aldığı için, hem de belli bir yaşın üzerindeki izleyicilerin Türk televizyonlarındaki ilk göz ağrılarından olduğu için “Küçük Ev” dizisini hatırlamanın uygun olacağını düşündük. O yıllara yetişemeyenler, Ingalls ailesinin hayatını anlatan bu diziyi, belki de “Neşeli Günler” filmindeki referanstan hatırlayabilirler.

Tam 66 unutulmaz yabancı pembe diziye yer verdiğimiz bu nostaljik yolculuğa çıkmadan önce, son olarak belirtelim: videomuza 2005 yılından sonra çekilmiş hiç bir diziyi eklemedik. O tarihlerden başlayarak ulusal kanalların bu diziler yerine yerli dizilere ağırlık vermesiyle, arada istisnalar olsa da, 2005’i bir dönemin sonu olarak adlandırabiliriz.

Dizilerle ilgili değinilecek çok konu var, o sebeple hiç vakit kaybetmeden listemize geçiyoruz.

İyi seyirler!

Daha önceki videolarımızda da değindiğimiz ve Türkiye’de çok popüler olmuş diziler:
Köle İzaura / Escrava Isaura / 1976
Türkiye’de yayınlanan en eski pembe dizi olan Köle İzaura, büyüklerimizin aktardığı rivayetlere göre yayınlandığı saatte sokakların boşalmasına sebep olurmuş. Eski pembe dizilerden bahsedip bu diziyi saymayı unutursanız, etrafınızda mutlaka ağzınıza kürekle vurmak için bekleyen birileri olacaktır. Tek kanallı dönemin bu ilk göz ağrısı, “Efsane” pembe dizilerin arasında tabi ki yerini alacaktı.

Dallas / 1978 – 1991
Köle İzaura latin usulü pembe dizilerin, Dallas da Amerikan usulü pembe dizilerin ülkemizdeki atasıdır. Petrol zengini Ewing ailesinin kötü ruhlu figürü J.R. emellerine ulaşmak için her türlü şantaj ve entrikaya başvurmaya hazırdır. J.R.’ın kardeşi Bobby ve ezeli düşmanı Cliff Barnes ile olan çatışmaları etrafında şekillenen olaylar, tam 14 sezon boyunca izleyicileri ekranlara kilitlemiştir.

Zenginler de Ağlar / Los Ricos También lloran / 1979 – 1980
Köle İzaura’nın açtığı kapıdan giren “Zenginler de Ağlar”, bu kapıyı ardına kadar aralamış, ülkemize Veronica Castro adında bir fenomeni armağan etmiştir. Teyzelerin, ninelerin “Mariana” olarak adlandırdığı dizide Luis Alberto’yu canlandıran Rogelio Guerra, 2018’de hayatını kaybetti.

Küçük Hanım / Sinhá Moça / 1986
Köle İzaura’nın yıldızı Lucélia Santos’un ülkemizde gösterilen bir diğer dizisi de “Küçük Hanım”dı. Bu dizinin konusu da aynı “Köle İzaura” gibi sömürge dönemi Brezilya’sında geçiyor.

Yaban Gülü / Rosa Salvaje / 1987
“Zenginler de Ağlar” ile popüler olan Veronica Castro, yıllar sonra “Yaban Gülü” ile bir kez daha Türk izleyicilerin evlerine konuk olmuştu. Dizi “Zenginler de Ağlar” kadar sükse yapmasa da, bu durum sevdikleri oyuncuyu ekranda bir kez daha görmenin keyfini süren “Mariana” severler için bir sorun değildi.

Aşk Kapıyı Çalınca / Cuando llega el amor / 1990
Sadece 100 bölümden oluşan bu dizi, -kısa ekran süresi nedeniyle- sizlerin aklında pek yer etmemiş olabilir. Dizide uzun düz saçlı İsabel’i canlandıran Meksikalı şarkıcı ve oyuncu Lucero, ülkesinde çok popüler bir isim ve “Amerika’nın gelini” lakabıyla anılıyor.

Hayat Ağacı / Generations / 1989 – 1991
Orijinal adı “Generations” olan dizi, ülkemizde “Hayat Ağacı” adıyla yayınlanmıştı. İlk bölümü 27 Mart 1989 tarihinde yayınlanan ABD pembe dizisi 2 sezon devam etmiştir. Türk izleyicilerin Sam ve Kyle gibi karakterleriyle hatırladığı “Hayat Ağacı”, ilk kez siyahi bir aileyi hikayenin merkezine yerleştirerek ABD’de bu konuda çığır açan bir dizi olmuştu.

Sevgi Bağları / Loving / 1983 – 1995
“Hayat Ağacı”nın Sam ve Kyle’ı varsa, “Sevgi Bağları”nın Trisha ve Trucker’ı vardı. Yayınlandığı dönemde “Yalan Rüzgarı” ve “Cesur ve Güzel” gibi dizilerin gölgesinde kalmış olsa da, “Sevgi Bağları” da pembe dizi severlerin aklında yer etmeyi başarmış bir dizi.

Yalan Rüzgarı / The Young and the Restless / 1973 – 2019 itibarıyla devam ediyor…
Orijinal adıThe Young and the Restless’ olan dizi, ABD’de 1973 yılından bu yana yayınlanmaya devam ediyor. Bir dönem Türkiye’de de iyi reytingler alan “Yalan Rüzgarı”, ABD’de gündüz kuşağının hala en popüler dizisi. Dizinin jenerik müziği de en az dizinin kendisi kadar dikkat çekici.

Cesur ve Güzel / The Bold and the Beautiful / 1987 – 2019 itibarıyla devam ediyor…
Pembe dizi denince ülkemizde ilk akla gelen dizilerden biri olan Cesur ve Güzel, Forrester ailesinin etrafında dönen entrika ve olayları konu alan hikayesiyle uzun yıllar ilgiyle izlenmişti. Dizi ABD’de 1987 yılından beri kesintisiz olarak yayınlanmayı sürdürüyor.

Marimar / 1994
Türkiye’de büyük bir ilgi ile izlenen dizi, sahilde büyükanne ve büyükbabasıyla yaşayan saf ve yoksul bir kızın hikayesini anlatıyor. Marimar, Thalia’nın ülkemizde tanınmasında ve sevilmesinde en büyük pay sahibi olan dizidir. Marimar’ın dağınık saçları ve sevimli korkak halleri ile, Sergio Santibanez’in sarı montu dizinin unutulmaz detaylarındandı.

Manuela / 1991
Fernando ve Manuela’nın aşkının anlatıldığı dizi, 1991 yılında yayınlanmıştı. Dizinin başrol oyuncusu Grecia Colmenares, Manuela ve İzabella isimli iki kız kardeşi canlandırmıştır. Dizi ile aynı adı taşıyan, ve Julio Iglesias tarafından seslendirilen jenerik şarkısı da, unutulmayanlar arasında.

María la del Barrio / 1995 – 1996
Türkiye’de pembe dizi denince ilk akla gelen dizi olan “Zenginler de Ağlar”ın yeniden çevrimi olan “María la del Barrio”, Thalia’nın Türkiye’deki ününü iyice pekiştirmişti. Çöpleri karıştıran ve çöplükte yaşayan kızın büyük değişimi ve karşılaştığı zorlukların anlatıldığı dizide, kötü Soraya, izleyicinin nefretini toplayan bir karakterdi.

Yıldıza Ulaşmak / Alcanzar una estrella / 1990
90’lı yıllarda TRT’de yayınlanan “Yıldıza Ulaşmak”, başrol oyuncusu Eduardo Capetillo’yu Türk izleyicisi ile tanıştıran dizidir. Oyuncu ve aynı zamanda şarkıcı olan Capetillo, dizide kendi gibi ünlü biri olan Eduardo Casablanca karakterini canlandırmıştı. Dizi, o dönemde müziği ile de oldukça beğenilmişti.

Rosalinda / 1999
Dizide, uzun yıllar teyzesini annesi zanneden Rosalinda’nın, zor ve üzücü hayatı anlatılıyor. Çiçekçilik yapan Rosalinda’nın, yakışıklı olduğu kadar uzun ismiyle de dikkat çeken, Fernando José Altamirano del Castillo ile karşılaşması ile başlayan dizi, her yaştan izleyici kitlesine sahipti. Dizinin çok sayıda uyarlaması bulunuyor.

Vahşi Güzel / Muñeca brava / 1998 – 1999
100’den fazla ülkede yayınlanan “Muñeca Brava” isimli dizi,ülkemizde, 2001-2002 yıllarında ‘Vahşi Güzel’ adıyla yayınlanmıştı. Dizi, manastırda rahibeler ile yaşayan Milagros’un, hizmetçi olarak çalıştığı evin sahibi İvo ile yaşadığı aşkı konu alıyor. Dizinin jenerik müziğini de seslendiren başrol oyuncusu Natalia Oreiro, 2000’lerin başında Türk televizyonlarındaki en popüler yüzlerden biriydi.

María Mercedes / 1992 – 1993
Meksika’nın dünyaya ihraç ettiği en popüler TV yıldızlarından olan Thalia’nın, ülkemizde yayınlanan dizileri arasında, en eski tarihli olanı “María Mercedes”tir. Dünyanın bir çok ülkesinde yayınlanan bu pembe dizi de, ülkemizde diğer Thalia dizileri gibi çok sevilmiştir.

Çirkin Betty / Yo soy Betty, la fea / 1999 – 2001
Başrollerini Ana María Orozco ve Jorge Enrique Abello’nun paylaştığı dizinin orijinal versiyonu, 1999 yılında Kolombiya’da, “Yo soy Betty, la fea” adıyla yayınlanmış, farklı dillerde 130 kadar uyarlaması çekilmiştir. Dizinin Türkçe uyarlaması, “Sensiz olmuyor” ismi ile yayınlanmıştı.

Sarıl Bana / Abrázame muy fuerte / 2000
90’larda televizyonlarımızda o kadar çok Latin Amerika pembe dizisi vardı ki, Maria la del Barrio’dan hatırlayacağımız Fernando Colunga’nın bu dizisi tamamen aklınızdan çıkmış olabilir. Sarıl Bana, Thalia’nın başrolde olduğu diziler kadar tutmasa da, sıkı pembe dizi hayranları bu diziyi çok iyi bilirler.

Siyah İnci / Perla Negra / 1994
Telenovela olarak adlandırılan Güney Amerika pembe dizilerinde, Meksika’nın ardından öne çıkan bir diğer ülke de Arjantin. Türkiye’de gösterilen Arjantin dizilerinden biri olan “Siyah İnci”nin başrolünde, ülkenin pembe dizi kraliçelerinden biri olan Andrea Del Boca yer alıyor.

Santa Barbara / 1984 – 1993
Hiç bir zaman “Cesur ve Güzel” ve “Yalan Rüzgarı” popülaritesine ulaşamasa da, “Santa Barbara”, Türkiye’nin 1990 yılında yayına başlayan ilk özel televizyon kanalı Star 1’in yayın akışının vazgeçilmezlerindendi.

Şahin Tepesi / Falcon Crest / 1981 – 1990
Şahin Tepesi’nin jeneriğindeki Dallas etkilerini farketmemek mümkün değil. Dallas’ın petrol zengini ailesinin yerinde, bu kez şarap üretimi işinde olan varlıklı Gioberti ailesini görüyoruz.

Hanedan / Dynasty / 1981 – 1989
Hayli başarılı “Dallas” dizisine rakip olması için yaratılan Hanedan, petrol zengini 2 ailenin rekabetlerini anlatan ve isminden de anlaşılacağı üzere bu ailelerin abartılı lüks hayatlarını sergilemekten çekinmeyen bir diziydi.

Küçük Melek Maria / Carita de ángel / 2000
Aslında bir çocuk dizisi olan “Küçük Melek Maria”ya, ülkemizdeki popülaritesi ve taşıdığı pembe dizi esintilerinden dolayı bu videoda yer verdik. Dizinin küçük başrol oyuncusu Daniela Aedo, bugünlerde güzel bir genç kız olmuş.

Luz Clarita / 1996
Küçük Melek Maria’nın ardından son olarak Luz Clarita’yı da hatırlatalım. Bu dizi de, aynen bir önceki gibi bir çocuk yıldızın etrafında dönen olayları konu alıyordu.

Bu videoda listeye eklenen diziler, orijinal isimleri ve ilk yayın tarihleri:
Küçük Ev – Little House on the Prairie – 1974
Flamingo Yolu – Flamingo Road – 1980
Yalnız Sen – Tú o nadie – 1985
Yesenia – 1987
Yalnızca Maria – Simplemente María – 1989
İntikam – La Revancha – 1989
Atlı Karınca – Carrusel – 1989
Yalnız Kalpler – Mi pequeña Soledad – 1990
Telefondaki Ses – Una voz en el teléfono – 1990
Celeste – 1991
Ölümün Eşiğinde – Al Filo De La Muerte – 1991
Antonella – 1992
Kirli Yüz – Cara Sucia – 1992
Melrose Place – 1992 – 1999
Vahşi Kalpler – Corazón Salvaje – 1993
Nano – 1994
Uzak Ufuklar – Más allá del horizonte / Milagros – 1994
Esmer Clara – Morena Clara – 1994
Her Şey Sevgi İçin – Por Amor – 1997
Aşk Meleği – Ricos y famosos – 1997
Esmeralda – 1997
Sahte Dünyalar – La usurpadora – 1998
Luz María – 1998
Asi Gönül – Alma rebelde – 1999
Aşkın İçin – Por tu Amor – 1999
Bir Öpücük İçin – Por un Beso – 2000
Seni Daima Seveceğim – Siempre Te Amaré – 2000
Kaderimsin Sen – Mi Destino Eres Tú – 2000
Ayrılan Kalpler – Cuando Seas Mía – 2001
Aşkın Peşinde – O Clone / El Clone – 2001
Güzel Virginia – La intrusa – 2001
Kaçak Kız – Kachorra – 2002
Aşk ve Nefret – Entre el Amor y el Odio – 2002
Gerçek Aşk – Amor Real – 2003
Asi Melek – Ángel Rebelde – 2004
Rubí – 2004
Fırtına – La Tormenta – 2005
Aşk ve Gurur – La Madrastra – 2005
İkinci Şans – El Cuerpo del Deseo – 2005
Başka Bir Hayat – En Cuerpo Ajeno – 1992
Fırtınalı Günler – Days Of Our Lives – 1965 – 2022 itibarıyla devam ediyor…

Sizin bu dizilerin arasında favorileriniz hangileriydi? Ya da aklınızda videoya dahil etmediğimiz başka bir dizi var mı? Yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İçeriklerimizi kaçırmamak için abone olabilir, yeni videolardan anında haberdar olmak için bildirim zilini açabilirsiniz. Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir