“Yapabilirsin” Müjdat Gezen – BuMesele

“Yapabilirsin” Müjdat Gezen

Kitabın Yazarı: Müjdat Gezen

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitap Türü: Kişisel Gelişim

Yayım Yılı: 2009

Sayfa Sayısı: 124

Arka Kapak Bilgisi

Oyunculuğu ve yönetmenliği yanında eğitmenliğiyle ama her şeyden önce güvenilir bir yol gösterici kimliğiyle öne çıkan Müjdat Gezen, “Yapamıyorum” dediğimiz pek çok şeyi, inanç ve azimle üzerine giderek nasıl yapabildiğimizi anlatıyor, anlatırken de kendi tecrübelerini, gözlemlerini ve okuduklarını paylaşıyor. Gezen’den verimli ve mutlu bir yaşam sürmenin yolunu gösteren keyifli bir motivasyon kitabı.Yapabilirsin / Müjdat Gezen

Müjdat Gezen, tiyatrodan, sinemadan belki de televizyon dizilerinden bildiğimiz bir isim. Bu kadar çok kitabı olduğunu bilmiyor olmam da benim ayıbım olsun. Benim gibi bilmeyenlerdenseniz okuduğum ilk kitabını sizlerle paylaşmak istiyorum. “Yapabilirsin” tam bit motivasyon, adı üzerinde, insana ‘yaparsın sen, hadi elinden kurtulmaz bu iş’ diyen bir kitap.

Müjdat Gezen’in nasıl bir insan olduğu ile ilgili fikir sahibi oldum, tanıma fırsatı buldum diyebilirim. İşine, mesleğine, tiyatroya, eğitime aşık bir insan Gezen. Konuşma tarzında yazdığı kitap, kendi hayatından, anılarından, okuduklarından derlenmiş bir kitap olmuş. Kendi fikirlerinin dışında, Osho, Üstün Dökmen, Stiebel, Aziz Nesin gibi bir çok isme de yer vermiş kitabında. Alıntılar güzel, alıntı yapılan kitaplara verilen referanslar güzel ancak bazen tekrara düşmüş gibi gelebiliyor.

Yazarın kalemini ve kitaplarını merak edenlerdenseniz, çok kısa bir sürede  okuyabileceğiniz, moral verici bir kitap.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Geçmişte başarısız işler yapmış olabilir insan. Olmalı da… Başarısızlıklar yaşam deneyimleridir. Onlar köpüktür. Geçer gider. Amaç, bu durumdan ders çıkarmayı başarabilmektir. O nedenle, geminin gittiği yöne bakacağız. Orada engin malzemeler var.”

“Gol ile out arasındaki önemli fark, insanın yaşamını bir anda değiştirebiliyor olmasıdır.”

“Ben çok hayal kurarım. Sonra da o hayalleri nasıl gerçekleştirebileceğimi düşünöeye başlarım. Sonra eyleme geçer ve gerçekleştiririm.”

“Başkalarını eleştirmeye ayırdığın zamanı kendini eleştirmeye ayırsaydın, şimdi ülkenin en ünlü adamlarından biriydin.”

“İnsanlar güzel gözlere sahip olmaya pek meraklıdırlar. Oysa bunun yerine her şeye daha güzel bakabilmekle ilgilenseler daha iyi olur.”

“Kendine göre bir dünyam var benim. Öyle çok büyük beklentileri olmayan, kendi halinde, minicik bir dünya… Ama o dünya bana kocaman gelir.”

“Bizim toplumumuz okumaz, okuyanı sevmez, okumayıp da tesadüfen bir yerlere gelenlere prim vermeye bayılır. Eğitimlilerin aşağılandığı bir toplumun bireyleri olarak, direnmek ve ayakta kalmak zorundayız.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.