2000lerin Unutulmayan Türk Dizileri Top 10 – BuMesele

2000lerin Unutulmayan Türk Dizileri Top 10

90’lı yılların En sevilen Türk dizileri videomuzdan sonra 2000’lerin ilk on yılında en çok izlenen ve konuşulan Türk dizileri videosu ile karşınızdayız.

2000’li yıllar televizyon kanallarının prime-time kuşağını tek bir dizi ile doldurabilmek adına çoğu zaman kaliteden ödün vererek, dizi bölüm sürelerini sinema filmleriyle yarışır hale getirdiği bir dönem. Bu olumsuz tabloya rağmen, yine de aralarında izlemeye değer bir çok dizi vardı. İşte BuMesele.com’a göre 2000-2010 arası dönemin en iyi yerli dizileri.

10- Ekmek Teknesi; 2002-2005 yılları arasında 106 bölüm yayınlanan dizinin müzikleri İncesaz tarafından yapılmıştır. İstanbul Kuzguncuk’ta çekilen dizi, Nusret Baba, Heredot Cevdet, Kirli gibi karakterleri ile akıllarda yer etmişti.

9- Asi; Tuğba Büyüküstün ve Murat Yıldırım’ın başrollerini paylaştığı Kanal D’nin sevilen dizisi, 2007-2009 yıllarında, 2 sezon toplam 71 bölüm yayınlamıştır. Oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Selma Ergeç, Nur Sürer, Cemal Hünal gibi isimlerin de yer aldığı başarılı dizi, özellikle Arap ülkeleri olmak üzere 67 ülkede yayınlamıştır.

8-  Sıla; 2006-2008 yıllarında, Mardin ve İstanbul arasında çekilen, Atv ekranlarında 3 sezon yayınlanan dizinin başrollerinde Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt yer alıyor. Şili ve Peru gibi Güney Amerika ülkeleri ile Balkan ülkelerinde de gösterime giren dizi final yapalı neredeyse 10 yıl geçse de hala çok izlenen dizilerden. Dizinin müziği Sezen Aksu ve Sıla Gençoğlu’na ait.

7- Aliye; Yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı dizinin başrollerini Sanem Çelik, Halil Ergenç ve Nejat İşler paylaşıyor. Azerbaycan ve Bulgaristan’da da gösterilen, ülkemizde 2004-2006 yıllarında, Atv ekranlarında, 3 sezonda 76 bölüm yayınlanan dizinin unutulmaz müziğini Kıraç bestelemiştir.

6- Yaprak Dökümü; 2006-2010 yıllarında Kanal D ekranlarında 5 sezon yayınlanan dizi, 174 bölüm çekilmiştir. Özet ve tekrar bölümleri de dahil olmak üzere her bölümü ile reyting listelerinin üst sıralarında yer almayı başaran dizinin müzikleri Toygar Işıklı tarafından hazırlanmıştır.

5- Ezel; Monte Kristo Kontu’nun uyarlaması niteliğinde olan, başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere’nin paylaştığı, müziklerini Toygar Işıklı’nın yaptığı dizi, 2009-2010 yıllarında 2 sezon ekranlara gelmiştir. Senaristliğini, Kerem Deren ve Pınar Bulut’un yaptığı dizinin oyuncu kadrosunda, Tuncel Kurtiz, Yiğit Özşener ve Barış Falay da yer almıştır.

4- Asmalı Konak; 2002-2003 yıllarında, 2 sezon atv ekranlarında yayınlanan dizinin yönetmenliğini Çağan Irmak yapmıştır. Mahinur Ergun ve Meral Okay’ın senaristliğini yaptığı unutulmayan dizi, Ürgüp ve İstanbul’da çekilmiştir. Başrollerini Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’ın paylaştığı dizi, final bölümünü ‘Asmalı Konak Hayat’ adı ile çekilen sinema filminde yapmıştır.

3- Aşk-ı Memnu; Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat ve Selçuk Yöntem’in paylaştığı dizi, 2008-2010 yıllarında, 79 bölüm, Kanal D ekranlarında yayınlanmıştır. Müzikleri Toygar Işıklı tarafından yapılan, 25’ten fazla ülkeye ihraç edilen ve birçok kez tekrarları yayınlanan dizi, Bihter ve Behlül’ün yasak aşkını konu alıyor.

2- Bir İstanbul Masalı; Zengin Arhan ailesi ile müştemilatta yaşayan hizmetlileri olan Kozan ailesi fertlerinin aşkının konu alındığı dizi, 2003-2005 yıllarında 2 sezon Atv ekranlarında yayınlanmıştır. Ayrıca Bulgaristan’da da yayınlanan dizinin unutulmaz müzikleri Kıraç’a ait.

Ve listemizin bir numarasında,

1- Binbir Gece; Yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı, 2006-2009 yılları arasında Kanal D ekranlarında seyirci ile buluşan dizi 90 bölüm çekilmiştir. Onur Aksal ve Şehrazat Evliyaoğlu isimleri tam 3 sezon boyunca merakla takip edilmişti. ‘Aklı başında hiçbir şirket, her ne sebeple olursa olsun 3 aylık bir elemanına 150.000 dolar para ver-mez.’ Repliği ile uzunca bir süre medyayı meşgul eden dizi, 60 ülkeye satılmıştır. Dizinin tüyler ürperten müzikleri 2000’lerde yaptığı dizi müzikleri ile kendini ispat eden Kıraç’a ait.

Siz de 2000 lerde en sevdiğiniz dizilerinizi bizlerle paylaşın. Kanalımıza abone olmayı unutmayın. Top 10 listelerimizde tekrar görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir