2022 Eurovision’a Doğru – Bölüm 4 – Rusya Yarışmadan Kovuldu! – BuMesele

2022 Eurovision’a Doğru – Bölüm 4 – Rusya Yarışmadan Kovuldu!

“2022 Eurovision’a Doğru” programımızın yeni bölümüne hoş geldiniz! Eğer daha önceki bölümleri kaçırdıysanız açıklama kısmındaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz. 2022 Eurovision sezonu hakkında bilmeniz gerekenler ve yarışmada yer alacak şarkılarla ilgili değerlendirmeler için takipte kalın.

Geçen bölümden bu yana Polonya, Norveç, Slovenya, Malta, San Marino ve Hırvatistan da şarkılarını belirlediler. Ayrıca Ukrayna da Alina Pash’ın yerine göndereceği şarkıyı açıkladı. Detaylar videonun devamında sizlerle olacak.

Bahsedeceğimiz çok şarkı olduğundan, videomuzun süresini fazla uzatmamak için yorumlarımızı kısa tutmaya çalışacağız. Şarkılara geçmeden önce şunu söyleyelim: Bu videoda duyacaklarınız sadece ilk izlenimlerimiz. Eurovision artık bir şarkı yarışmasından çok, bir sahne gösterisi olduğundan, şarkıcılar sahneye çıktığında o ana kadarki düşüncelerimiz pekala değişebilir.

Slovenya ile başlarsak, aslında şarkı kötü değil, ancak bizim umduğumuz Eurovision havasına da sahip değil. Dinlerken sonunu zor getirdik. Kendi dilinde söyleme cesaretini olumlu bulsak da, bu maalesef çoğunlukla bir dezavantaj yaratıyor.

Malta’da Emma’nın hem sesi, hem görüntüsü standardın üzerinde. Ancak bu şarkının Eurovision’da iyi bir sonuç için yeterli olduğuna pek emin değiliz.

Maneskin’in Eurovision’u kazanması, San Marino’nun bu seneki tercihinde bir hayli etkili olmuşa benziyor. “Çakma Maneskin” söylemlerini pek çok yerde okuduk, ancak bu konuda küçük bir bilgi verelim: bu tarz Achille Lauro için yeni değil. Hatta Maneskin’e Achille’nin kopyası diyenler de olmuş. Kimin kimi kopyaladığı tartışmalarını bir kenara bırakırsak, Maneskin’in birinciliğinin Achille’ye Eurovision’a katılma konusunda ilham verdiği ortada. Şarkıcının Eurovision’a renk katacağına eminiz. Son olarak DJ Burak Yeter’in de San Marino ulusal finalinde ikinci olduğunu, ve sadece 1 puan farkla, San Marino’nun Serhat’tan sonraki ikinci Türk temsilcisi olmayı son anda kaçırdığını belirtelim.

Polonya, Norveç ve Hırvatistan’ın şarkılarıyla ilgili yorumlarımız, şimdiye kadar seçilen şarkılardan oluşan Top 19 listemiz, bölümün güzeli ve yakışıklısı köşemiz ve Ukrayna’nın yeni şarkısıyla ilgili düşüncelerimiz birazdan sizlerle olacak.

Öncesinde yeni oyun kanalımız BuOyun’un 1000 aboneye ulaşabilmesi için desteğinizi bekliyoruz. Kanal 1000 aboneye ulaştığında verdiğiniz desteğe teşekkür olarak sizler için özel bir Eurovision videosu yayınlayacağız. Kanalın linkini açıklama kısmında bulabilirsiniz.

Alina Pash’ın Eurovision’dan çekilmesinin ardından Ukrayna’nın yeni temsilcisi “Stefania” adlı şarkılarıyla “Kalush Orchestra”sı oldu. Ülkenin içine girdiği üzücü savaş ortamında şarkılarını yorumlamaya çalışmanın, iyi ya da kötü fikir belirtmenin pek bir anlamı yok. Mesele savaşsa ve insanların hayatı söz konusuysa akan sular durmalı. Şu durumda Ukrayna’nın uluslararası toplumun vereceği her türlü desteğe ihtiyacı var. Umuyoruz en kısa zamanda bu karanlık günleri geride bırakırlar.

Bu arada yeri gelmişken söyleyelim Ukrayna’nın resmi yayıncısı EBU’ya açık bir mektup yazarak Rusya’nın EBU üyeliğinin askıya alınmasını ve yarışmaya katılmasının engellenmesini talep etti. EBU başlangıçta yarışmanın -politik olmayan kültürel bir etkinlik- olduğu gerekçesiyle bu talebi reddetmiş olsa da, sonrasında diğer ülkelerden yayıncıların da tepkilerini dile getirmesiyle Rusya’yı Eurovision’un dışında bırakma kararı aldı.

Son yıllarda Junior Eurovision’da çok başarılı olmasına rağmen Eurovision’da sönük kalan Polonya, nihayet yarışmaya iddialı olabileceği bir şarkı göndermeyi başardı. Son belli olan şarkıların açık ara en iyisi “River”. Krystian’ın vokal performansı da bize biraz Duncan Laurence’ı hatırlatmadı değil. Yarışmayı kazanırsa itiraz etmeyeceğimiz şarkıların başında geliyor.

Norveç’in Eurovision’da her zaman bir standardı var. Bu şarkının kostümler, danslar ve koreografisiyle fazlasıyla dikkat çekeceğine eminiz. Melodi olarak da gayet akılda kalıcı, ancak yine de bir Keiino ya da Ulrikke değil.

Hırvatistan’ın şarkısında beğenmediğimiz bir şey yok. Mia’nın sesi, tarzı ve performansı fazlasıyla hoşumuza gitti. Ama geçtiğimiz yılki Albina örneğinde olduğu gibi Hırvatistan Eurovision’da genelde gözden kaçıyor. 90’lı yılların sonunda yarışmaya yolladıkları muhteşem şarkılara rağmen elde edebildikleri en iyi derece 4.lük olmuştu. Bakalım Mia son 10 yılda sadece 2 kez finale kalmayı başaran Hırvatistan’ın makus talihini değiştirebilecek mi?

Şimdiye kadar kesinleşen şarkıları sıraladığımız listeye geçmeden önce; Eurovision tarihinin akıllarda yer eden bazı isimlerine yer verdiğimiz bölümün güzeli ve yakışıklısı köşesi sizlerle.

Bu bölümün güzeli Ukrayna’nın 2008’deki temsilcisi Ani Lorak. Şarkıcı Eurovision tarihinin en enerjik ve ateşli performanslarından biriyle Belgrad’ı birbirine katmıştı. Hazır yeri gelmişken soralım: şarkıcının sahne adı olan “Ani Lorak”ın, gerçek adı Karolina’nın tersten okunuşu olduğunu biliyor muydunuz?

Bölümün yakışıklısı -bugüne özel- yine Ukrayna’dan gelsin. O.Torvald grubu 2017’de Kiev’de yapılan yarışmada -belki de ev sahibi oldukları için- tamamen görmezden gelinerek yarışmayı 24. sırada tamamlamıştı. Grubun solisti Yevhen, genellikle yarışmaya gönderdiği güzel kadınlarla nam salan Ukrayna’nın, Eurovision tarihindeki en yakışıklı yarışmacılarından biriydi dersek, sanıyoruz yanlış olmaz.

Bundan sonraki bölümlerimize güzel ve yakışıklı isimler önermek için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Sırada merakla beklediğinizi bildiğimiz listemiz var. Yorum kısmında sizler de kendi sıralamalarınızı bizimle paylaşın. Bakalım bizim listemiz sizin listelerinize ne kadar benziyor.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Kanala abone olduğunuzda yayınladığımız videolardan anında haberdar olmak için bildirim ziline tıklamayı, ayrıca Youtube uygulama ayarlarından bildirimlere izin vermeyi unutmayın. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.