“83 ¼ Yaşındaki Hendrik Groen’un Gizli Güncesi” Hendrik Groen – BuMesele

“83 ¼ Yaşındaki Hendrik Groen’un Gizli Güncesi” Hendrik Groen

Kitabın Yazarı: Hendrik Groen

Yayınevi: Can Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2018

Sayfa Sayısı: 376

Arka Kapak Bilgisi

Hendrik Groen 83 yaşını geçmiş Hollandalı bir ihtiyar. Ama huysuz bir ihtiyar. Kaldığı huzurevinde sesini çıkarmadan ölümü beklemek yerine, hâlâ yaşadığını kendisine ve dünyaya kanıtlamak istiyor. Bir yaşama sevinci arıyor belki ve bunu somutlaştırmak için de, “gerçek Hendrik Groen hakkında”, “Kuzey Amsterdam’da bir huzurevindeki yaşama dair” sansürsüz bir günlük tutmaya karar veriyor.

Çevresindeki birkaç kafadarla birlikte “Biz Daha Ölmedik” adında bir kulüp kurarak eğlenceli etkinlikler düzenleyen ve bunları günlüğüne kaydeden Groen, “Tabii ki ihtiyarlık bin bir çeşit dert açıyor insanın başına, ama o dertlere gülüp geçebiliyorsanız, her şeye rağmen yaşama katlanabilirsiniz,” diyerek olumlu bir yaklaşım getiriyor yaşlılığa.

Yaşlılığın insanın omzuna bindirdiği sorunları kara mizah tadında aktaran bu kitap, yayımlandığı andan itibaren tüm dünyada yüz binlerce okura ulaştı. Hiç kuşkusuz, kara mizahın ardında huzurevleri gerçeğinin yürek burkan yanları da yer alıyor kitapta.83 ¼ Yaşındaki Hendrik Groen’un Gizli Güncesi

Hendrik Groen adındaki yazar takma bir isim ile kitabı yazmayı tercih etmiş.Günlük olarak kaleme alınan kitap, 83 yaşının üzerine bir mevsim daha yaşayan Hendrik Groen’in huzur evinde geçirdiği günlerde yaşadıklarını anlatıyor. Çok eğlenceli gibi görünen bir kapak tasarımına sahip olan kitap dikkatlice baktığınızda, takma dişler, ilaçlar, baston gibi yaşlılığı hatırlatan çizimlerle dolu.

Yazım dili oldukça akıcı ve günlük tarzında yazılmış olduğu için okuması da bir hayli kolay diyebilirim. Hendrik Groen ve arkadaşlarının Hollanda’da bir huzur evinde kurdukları ‘BHÖ’ (Biz Henüz Ölmedik) kulübünün hayata olan bağlılıklarını görünce birçok genç kendinden utanabilir.

Kitap anlatımında yer yer eğlenceli bir üslup kullanılsa da yaşlılık ile ilgili gerçekleri de göz önüne seriyor ve zaman zaman içinizin burulmasına neden olabiliyor. Çevrenizde yaşını almış büyüklerinizi anlamanız için yardımcı olacaktır.

Okuyup okumamak sizin tercihiniz tabi ki ancak kitabı okuması alırken düşündüğüm kadar mutluluk verici olmadı benim için. Boş vaktiniz varsa bakabilirsiniz. Kesinlikle okumalısınız  ya da okumak için zaman kaybetmeyin diyebileceğim bir eser olamadı benim için.

Eserde Geçen Satırlardan;

“…takma diş tamircisi, tükenmişlik sendromuna yakalanmıştı. Yıllık geliri iki yüz bin, güzeller güzeli bir asistana sahip, yılda üç kez Hawaii’ye gidiyor, buna rağmen tükenmişlik sendromuna yakalanıyor; nasıl olur anlamıyorum.”

“Yaşlılar tıpkı çocuklar gibi sürekli bir şeylerini kaybederler, ancak her şeyin yerini bilen bir anneleri yoktur artık.”

“Yazmanın hoş, iyileştirici bir etkisi olduğunu fark ediyorum; daha rahatlamış, daha az yılgın hissediyorum kendimi. Belki elli yıl geç başlamış bulunuyorum ancak bunu değiştiremem artık.”

“Çocuklar günde yaklaşık yüz kez gülüyorlarmış. Yetişkinler ise sadece on beş kez. Zaman içindeki gülmeyi unutuyoruz.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.