90’ların Unutulmaz 10 Hareketli Pop Şarkısı – BuMesele

90’ların Unutulmaz 10 Hareketli Pop Şarkısı

Bumesele.com’a göre 90’ların en öne çıkan pop şarkıları listesi ile karşınızdayız. Listemizde sanatçı başına bir şarkıya yer verdiğimizi hatırlatarak, listemizi sıralamaya başlıyoruz.

10- Sakin Ol – Sertab Erener – 1992

Listemizin 10 numarasında 90’lı yılların başlarında Sezen Aksu’nun desteği ile albüm yapan ve sektörde adını duyurmaya başlayan Sertab Erener yer alıyor. “Sakin Ol” adlı albümü ile 1992 yılında çıkış yapan şarkıcının aynı adı taşıyan şarkısı ve sıra dışı mizah anlayışı ile çekilen klibi akıllarda oldukça yer etmişti.

9-Umrumda Değil – Candan Erçetin – 1995

Candan Erçetin, “Umrumda Değil” adlı şarkısı ile listemizin 9 numarasında yer alıyor. Şarkı kadar klibi de o dönemde çok konuşulmuştu. Kırmızı bir fonda, sandalyeye ters oturarak çekilen meşhur klibi sanırım hatırlamayan yoktur. Şarkının yer aldığı “Hazırım” adlı albümde “Sevdim Sevilmedim”, “Hangi Aşk Adil Ki” ve “Vakit Varken” gibi birbirinden unutulmaz eserler de yer alıyor.

8- Hadi Bakalım – Sezen Aksu – 1991

Listemize, her dönem sayısız hit şarkıya imza atan, Türk Pop müziğinin “Minik Serçe”si ile devam ediyoruz. “Vazgeçtim”, “Seni Kimler Aldı?” ve “Her Şeyi Yak” gibi duygusal şarkıların da yer aldığı 1991 yılında çıkan “Gülümse” albümünde yer alan “Hadi Bakalım” adlı şarkı, listemizin 8 numarasında.

 

7- Ateşini Yolla – Hakan Peker – 1995

Yaş almayan adamın, kendi adı ile çıkardığı “Hakan Peker” albümündeki “Ateşini Yolla” şarkısı listemizin 7 numarasında. Şarkı, sanatçının yıllardır sayısız kez dinlediğimiz aynı zamanda marş olmuş unutulmayan bir eseri. Nisan 2016 tarihinde çıkan “Efsane Şarkılar” adlı son albümünde de yer alması şarkının daha uzun süre dinleneceğinin habercisi.

6- Her Gece – Mirkelam – 1995

Listemizin 6 numarasına geldik. 6 numarada Fergan Mirkelam var. Sanatçı, 1995 yılında “Her Gece” adlı şarkı ile listelere hızlı bir giriş yapmıştı. Klibinde koşmasıyla üne kavuşan Mirkelam o yıllarda “Koşan Adam” olarak anılmaya başlamıştı.

5- Benimle Oynama – Burak Kut – 1994

Listemizi yarıladık ve ilk 5’e geldik. 5 numarada, “Benimle Oynama-Çılgınım” albümündeki çıkış şarkısıyla ve “Bebeto” lakabıyla müzik sektörüne bomba gibi düşen Burak Kut yer alıyor. Uzun yıllar albüm yapmaya ara vermiş olmasına rağmen 2015 yılında “Olduğu Kadar Olmadığı Kader” ve “Kalbine Sor” adlı single’ları ile yeniden müzik hayatına dönüş yaptı. Burak kut, müziğe başladığından beri ara verdiği dönemde de dahil olmak üzere birçok şarkıcının albümlerinde, söz, müzik ve vokal olarak destek vermiştir.

4- Karabiberim – Serdar Ortaç – 1994

Doksanların en çok dinlenilen ve en çok konuşulan şarkılarından biri olduğu için listemizde yer vermeseydik olmazdı. Günümüzde beste fabrikatörü olarak anılan şarkıcı “Aşk İçin” adlı albümü ile çıkış yapmış ve “En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı” ödülünü de 1994 yılında almıştı. Herkesin hatırladığı göbekten zeytin yeme sahnesi ile konuşulan “Karabiberim” listemizin 4 numarasında.

Listemizde ilk 3’e doğru yol alıyoruz.

3- Yaman Sevda – Çelik – 1996

Müzik kariyerine İzel-Çelik-Ercan grubu ile birlikte başlayan Çelik, 1996 yılında “Yaman Sevda” adlı üçüncü solo albümünü çıkardı. “Komşu Kızı”, “En Sevdiğim Olur Musun?” ve “Bu Şehirde” gibi şarkıların da yer aldığı albümün çıkış şarkısı “Yaman Sevda” listemizin 3. Sırasında yer alıyor.

2- Araba – Mustafa Sandal – 1994

Zirveye bir kala 2. sırada “Araba” ile Mustafa Sandal var. 1994 yılında “Suç Bende” albümü ile Türk Pop sektörüne tam olarak giriş yapan şarkıcının, 12 adet albümü bulunuyor. 1996 yılındaki “Gölgede Aynı” adlı ikinci albümü Sandal’ ın en beğenilen ve hit parçalarından oluşan albümü oldu. “Araba” da bunlardan yalnızca biri. “Gidenlerden, Jest Oldu, İki Tas Çorba ve Denize Doğru albümün diğer unutulmayan şarkıları.

Veeeee listemizin 1 numarası;

1- Şımarık – Tarkan – 1997

Her şarkıcıdan birer adet şarkı seçeceğimizi yazımızın başında söylemiştik. Şarkıları sıralarken oldukça zorlandığımızı tekrar söylemek zorundayız. “Ölürüm Sana” adlı üçüncü albümünün çıkış şarkısı olan “Şımarık” listemizin zirvesinde. Şarkı, Tarkan ve Sezen Aksu yapımı. 11 şarkının yer aldığı albümdeki tüm şarkılar ayrı ayrı çok sevilmişti.

Günümüzde “Mega Star” olarak anılan şarkıcının bugünkü başarısında ilk albümü “Yine Sensiz”in yerinin büyük olduğunu söylemeden edemiyoruz. Şarkıcı “Kıl Oldum”, “Kimdi”, “Çok Ararsın Beni” gibi şarkılar ile kendini sevdirmişti.

Listede yer vermek isteyip de veremediğimiz birçok isim oldu. Mesela, Yonca Evcimik-Abone, Ayşegül Aldinç-Alimallah, Harun Kolçak-Gir Kanıma, Demet Sağıroğlu-Kınalı Bebek …

Sizler de unutamadığınız 90’lara ait şarkıları bizlerle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Başka Top 10 listelerinde görüşmek üzere…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.