90’ların Unutulmayan 10 Türk Dizisi – BuMesele

90’ların Unutulmayan 10 Türk Dizisi

Herkese merhaba,

Listemizde en sevilen, seneler geçmesine rağmen unutulmayan dizilere yer veriyoruz.

1990 yılı ile Türkiye’de özel kanallar dönemi başlamış ve yayınlanan program sayısı artmıştır. Diziler de o dönemlerden itibaren hem sayısal olarak artmaya hem de kalite olarak kendini geliştirmeye başlamıştır.

90’ların akla ilk gelen, tekrarları bile defalarca gösterilen dizilerinden 10 tanesi şöyle;


10- Çiçek Taksi; toplamda 198 bölüm yayınlanan dizi, 1995-2003 yılları arasında “atv” ekranlarında yayına başlamış, son yıllarında TRT ekranlarına transfer olmuş ve ekranlara veda etmiştir. Dizide, Erol Günaydın, Eşref Kolçak, Bekir Aksoy, Peker Açıkalın, Cengiz Küçükayvaz, Civan Canova, Volkan Severcan gibi birçok ünlü sanatçı yer almıştır. Dizide, taksi durağında çalışan iş arkadaşlarının meslek ile ilgili sıkıntıları, arkadaşlıkları, aile hayatları konu alınmıştır.

cicek-taksi

9- Ruhsar; Gani Müjde ve Fatih Solmaz’ın senaristliğini, Cem Davran ve Hande Ataizi’nin baş rollerini paylaştığı dizi, 1998-2001 yılları arasında Kanal D’de yayınlanmıştır. Yeni evli Mazhar ve Ruhsar çiftinin fantastik hikayesini anlatan dizi, bol bol tekrarları da yayınlanan, dönemine göre eğlenceli ve sevilen bir diziydi 🙂

ruhsar

8- Kaygısızlar;  Tam 4 sezon, toplam 124 bölüm olarak yayınlanan dizinin senaryosunu Tükenmezkalem Film Grubu yazdı. 1994 yapımı dizi, Kanal D, Star, Kanal 6 gibi kanallarda defalarca yayınlanmıştır. Memnun Kaygısız’ın, 3 eşi ve 36 çocuğu ile toplam 40 kişilik ailesinin başına gelen komik olayları konu alan dizi, absürt esprileri ile dönemin başarılı dizilerindendir.

8-kaygisizlar

7- Ayrılsak da Beraberiz; Başrollerinde Janset ve Hakan Yılmaz’ın oynadığı dizinin son iki yılında Ayşe Tolga “Berna” karakterini canlandırmıştır. 1999 – 2004 tarihleri arasında, TRT1, atv ve Star’da yayınlanmıştır. 2015 yılında yeni kadro ile tekrar çekilmeye başlanan dizi aradığını bulamamıştır.

Birbirlerini hem seven hem de anlaşamayan Berna ve Teoman çiftinin aynı evdeki komik hikayelerini anlatan dizideki her karakter inanılmazdı. “Bittik abicim” repliği ile akıllara kazınan Feridun Bitir gibi enteresan karakterlerin yer aldığı dizi 450 bölüm yayınlanmış ve en uzun yayınlanan televizyon dizilerinden olmuştur.

7-ayrilsak-da-beraberiz

6- Sıcak Saatler; Türkiye’nin en sevilen ve yakıştırılan çiftleri denince akla gelen isimlerden “Mehmet Aslantuğ ve Arzum Onan” baş rollerde. 1997 yılında atv’de yayınlanmaya başlayan dizinin yönetmeni Osman Sınav’dır. 67 bölüm ile 3 sezon süren diziye, 13 bölüm de ek olarak çekilmiştir. Kenan Işık, Nihat Nikerel, Sevda Ferdağ gibi usta oyuncuların da yer aldığı dizinin müziği “Aria” grubu tarafından yapılmıştır.

6-sicak-saatler

5- Süper Baba;  Baş rollerinde, Şevket Altuğ, Jülide Kural, Sümer Tilmaç, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar’ın yer aldığı dizi 1993 yılında başlamış ve 4 sezon ekranlarda yer almıştır. Eşinden ayrılan Fiko’nun üç çocuğu ile yaşadıklarını konu alan dizinin müziklerini “Yeni Türkü” yapmıştır. Oya Küçümen’in seslendirdiği “Bana Bir Masal Anlat Baba” adlı dizinin jenerik şarkısı en az dizi kadar akıllara kazınmıştır.

5-super-baba

4- Ferhunde Hanımlar; İlk yıllarında TRT1’de “Ferhunde Hanım ve Kızları” olarak yayınlanmaya başlayan dizi, günlük olarak yayınlanmıştır. Dizinin Star Tv’de gösterilmeye başlanmasıyla ismi “Ferhunde Hanımlar” olarak devam etmiştir.  Ankara’da geçen dizinin baş rol oyuncuları, Beyhan Saran, Baykal Saran, Güven Hokna, Tamer Karadağlı, Hatice Aslan, Melek Baykal ve Şahap Sayılgan’dır.

4-ferhunde-hanimlar

3- Kara Melek; Star Tv’de yayınlanmaya başlayan 1997 yapımı dizinin oyuncu kardosunda; Sanem Çelik, Ece Uslu, Mustafa Alabora, Toprak Sergen, Ziya Kürküt ve Zerrin Arbaş yer almıştır. O dönem Türk dizilerinde böyle kötü kadın az görülürdü 🙂 Sanem Çelik buradaki oyunculuğu ile “Altın Objektif” ödüllerinde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanmıştır. İlknur Şengül’ün seslendirdiği jenerik şarkısı ile unutulmayan dizilerde 3 numarada yer alan dizi, 4 sezonda toplam 107 bölüm yayınlanmıştır.

3-karamelek

2- Deliyürek; 1998’te yayın hayatına başlayan dizi 4 sezon ekranlara gelmiş ve reyting rekorları kırmıştır. Osman Sınav’ın yönetmenliğini yaptığı dizide, Kenan İmirzalıoğlu ve Zeynep Tokuş baş rolleri paylaşırken, Ali Süreli, Demir Karahan, Kürşat Alnıaçık gibi başarılı isimler de yer almıştır. Yıllar içerisinde farklı kanallarda defalarca tekrarları verilen dizi, Bulgaristan ve Kazakistan’da da gösterilmiştir. Dizinin sevilen parçalarının yer aldığı müzik CD’si de sevenleri ile buluşmuştur.

2-deli-yurek

Ve listemizin bir numarasında

1- Bizimkiler; Dizinin yapımcısı ve senaryo yazarı Umur Bugay’dır. 1989 yılında başlamış olsa da benim listemin zirvesinde “Bizimkiler” var. 2002 yılına kadar kesintisiz 13 yıl devam eden dizi, 90’ların çocukları için, Pazar günü banyo sonralarında izlenen ve ertesi gün okula gidileceği için dizi bitince yatılması gerektiğini hatırlatan dizidir. Müziği ve karakterleri ile unutulmayan dizinin çok geniş bir oyuncu kadrosu vardı.

Apartman yöneticisi Sabri Bey ve eşi Ayla hanım, kapıcı Cafer, Sarhoş ya da namı diğer Baykuş Cemil, Katil Yavuz, Halil-Halil Pazarlama, her daim kapı dinlemekle görevli muhasebeci Ergun, Tak Tak Sedat, Tahta kafa Raşit karakterlerden yalnızca aklıma gelenler.

Dizi oyuncuları ile 1993-1998 yılları arasında “Yazlıkçılar” adlı bir dizi daha çekilmiştir. Aynı oyuncularla farklı bir dizi yapılması ve alışılmışın dışında bir arada olmaları bana çok sıcak gelmemişti açıkçası.

Erdal Özyağcılar (Savaş Dinçel-bir dönem), Ayşe Kökçü, Engin Şenkan (Cihat Tamer-bir dönem), Mehmet Akan, Ercan Yazgan, Aykut Oray ve Salih Kalyon dizi oyuncularından aklıma ilk gelenler. Unutulmaz dizi müziği Arif Erkin’e aittir.

1-bizimkiler

90’lı yıllarda en sevdiğim TV programı olarak da “Bir Demet Tiyatro”yu yazmadan geçemiyorum. Benim için dizi kategorisine tam olarak girmese de;

Mükremin Çıtır ve Asuman, Lütfiye ve Fadıl Fıdıllıoğlu, Feriştah ve Numan, Vampir İrfan, Tirbuşon ve Füreyya, Laz Bakkal ve Tombalak gibi unutulmayan karakterlerin yer aldığı bu çok başarılı televizyon programı tiyatro sahnesini televizyon sayesinde evlerimize kadar getirdi.

Sizler de 90’lardaki en popüler dizinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Başka bir Top 10 listesinde tekrar görüşmek üzere.

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.