Aile Sırları – BuMesele

Aile Sırları

Yazan: Traccy Letss

Çevirmen: Aslı Önal

Yönetmen: Bilge Emin

Yardımcı Yönetmen: Hülya Gülşen

Yönetmen Asistanı: Burcu Alp Tavlan, Ekin Deniz Görk

Hareket Düzeni: Aslı Öztürk

Müzik: Berkay Yiğitaslan

Dramaturg: Günay Ertekin

Dekor Tasarımı: Behlüldane Tor

Dekor Sorumlusu: Mesut Kaya

Dekor Asistanı: Burcu Melek Bozan

Sahne Amiri: Özgür Ayaz

Kondüvit: Seyfettin Akcan

Kostüm Tasarımı: Fatma Öztürk

Işık Tasarımı: İ. Önder Arık

Işık Kumanda: Atakan Talaş

Suflöz: Şeyda Pektok

Aksesuar Sorumlusu: Kürşat Çelik

Erkeke Terzi: Nuri Sezer

Kadın Terzi: Hatice Özyurt

Perukacı: İbrahim Atmaca

Oyuncu: Hülya Gülşen Irmak, Mine Tüfekçioğlu, Engin Delice, Şamil Kafkas, Zeynep Köse, Esra Yaşar, Sibel Yıldırım, Begüm Mısırlı, Emre Yeşilöz, Tuba Gürzumar, Cem Sürgit, Ömer İvedi

Süre: 2 saat 25 dakika (İki Perde)

Oyun, 2017-2018 sezonu biterken 27 Nisan 2018 tarihinde prömiyerini yaptı. Dün akşam oyunu izledim ve çok ama çok beğendim.

Orijinal adı ‘August: Osage County’ olan senaryo, drama dalında Pulitzer ödülleri sahibi olan yazar ve aktör Traccy Letss’ye ait. Senaryo, 2013 yılında beyaz perdedeydi. İmdb puanı 7,2 olan filmin başrollerinde Meryl Streep ve Julia Roberts yer aldı.

Babalarının evden ayrıldığını, günlerdir haber alınamadığını öğrenen 3 kızın eve dönmelerini ve aile sırlarını öğrenmelerini konu alan oyun çeviri olmasına rağmen oldukça başarılıydı. Bu tür oyunlarda çok hoşlanmadığım bir durum olan yabancı isimler, oyuna adapte olmayı zorlaştırabiliyor. Çeviri olması nedeniyle de olaylar karşısında verilen tepkiler biraz havada kalabiliyor. Ancak oyuncuların hepsi o kadar başarılıydı ki ön yargılarıma rağmen sıkılmadan ve büyük zevk alarak izlediğim bir oyun oldu.

Oyunun kadrosu, televizyondan da oldukça aşina olduğumuz isimlerden oluşuyor. Hülya Gülşen Irmak’ı ilk olarak Ferhunde Hanımlar dizisinde görmüştüm. Dizinin Müjgan’ı. Oyunda, ilaç bağımlısı, kemoterapi tedavisi gören, 3 kız çocuk annesini canlandırıyor.Küçük Charles rolündeki Emre Yeşilöz’ü daha önce ‘Eğer Bu Bir Film Olsaydı’ oyununda da izlemiş ve çok beğenmiştim. Seslendirme de yapan Yeşilöz, reklam filmlerinde ve dizilerde de yer alıyor.Sahne ve dekor, içinde yaşayan insanların ruh hallerini taşıyan bir tarzdaydı ve oldukça başarılıydı. Oyun boyunca ya da aralarda karışıklık ya da herhangi bir değişim yoktu.

İki perdelik oyununu ilk yarısı daha uzun ve konuya odaklanmak için biraz daha fazla çaba serf edilen kısım. İkinci bölüm ise sırların ortaya çıktığı, tatlı esprilerin daha çok olduğu, daha kısa süren bölüm.

Son Söz: Bu yıl devlet tiyatrolarına geç gelen oyununu önümüzdeki yıl ve sonrasında da devam edeceğini düşünüyor ve kaçırmadan izlemenizi tavsiye ediyorum.

Hikaye:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Oyunculuklar:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Dekor:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Sunum:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
KARAR:4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.