Kavuk Erkenden Devrediliyor! – BuMesele

Kavuk Erkenden Devrediliyor!

Komik-i Şehîr (Meşhur Komik) unvanıyla tanınan, İbiş tiplemesini uzun yıllar sahnede sergileyen Kel Hasan Efendi, geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi sayılan İsmail Hakkı Dümbüllü’yü yetiştirmiştir. Türk tiyatrosunda simgesel bir değeri olan fesini ve kavuğunu yetiştirdiği öğrencisi İsmail Hakkı Dümbüllü’ye devreden Kel Hasan Efendi’nin bu iki aksesuarından fesinin tuluât sanatını, kavuğunun ise orta oyununu temsil ettiği kabul edilmektedir.Türk tiyatro oyuncularının geleneksel bir şekilde devrettiği 100 yıllık bir simge olan kavuk, 20 Eylül 2020 tarihinde 5. kez devrediliyor. Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile  gerçekleşecek olan devir teslim töreniyle kavuk Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a devredilecek.

Kavuğu ilk kez devralan İsmail Hakkı Dümbüllü kırk sene sonra Münir Özkul’a, Özkul yirmi üç sene sonra Ferhan Şensoy’a devretmişti. Yirmi yedi yıl Ferhan Şensoy’da kalan kavuk, Rasim Öztekin’e devredildikten dört yıl sonra Şevket Çoruh’a layık görülüyor. Rasim Öztekin bunun en önemli nedenleri arasında sağlık problemleri nedeniyle kavuk kendisinde iken sahne alamamış olmasını ve oyunculuğunu çok beğendiği Şevket Çoruh’un Türk tiyatrosuna olan katkılarını gösteriyor.

Bakalım beşinci kez devredilen kavuk, Baba Sahne’nin kurucusu, ünlü oyuncu ve tiyatrocu Şevket Çoruh’ta ne kadar süre ile alkışlanacak. Başarılı sanatçıyı kavuğun altıncı sahibi olması sebebiyle tebrik ediyor ve uzun süre sahnelerde alkışlanmasını diliyoruz.

Devir törenini linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.