“Fareler ve İnsanlar” John Steinback – BuMesele

“Fareler ve İnsanlar” John Steinback

Kitabın Yazarı: John Steinback

Yayınevi: Sel Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2012

Sayfa Sayısı: 128

Arka Kapak Bilgisi

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”Fareler ve İnsanlar / John Steinback

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Okuduğum kitabı tekrar okumak gibi bir alışkanlığım pek yoktur ancak bu kitap tekrar okuduğum nadir kitaplardan.

İstanbul Devlet Tiyatrosunun sahnelediği aynı isimli oyununu da seneler evvel izleme fırsatı bulmuştum. Okumak isteyenlere ufak bir bilgi vermek isterim ki kitap oyuna çevrilmeye çok müsait. Yani bolca karakter isimleri var ve konuşma dilinde yazılmış. Konuşma çizgileri olmasa da diyaloglar şeklinde yazılmış gibi bir izlenim aldım ben. Belki de önce tiyatro oyununu seyretmemden kaynaklıdır.

Sade dili, akıcı üslubu ve hikayesiyle okunması gereken bir eser. Henüz yazarın eserleriyle tanışmadıysanız başlangıç için doğru bir kitap olduğunu da gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. George ve Lennie’nin, çıkarsız arkadaşlığını, ulaşılması imkansıza yakın olsa da kurdukları hayalleri, umut ederek yaşamayı sürdürüşlerini okuyacaksınız. Çok büyük bir beklentiye girmeden, keyifle okunabilecek bir roman.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Artık pek birlikte yolculuk eden olmuyor, neden bilmiyorum ama belki de bu kahrolası dünyada herkes birbirinden korkmaya başladı.”
“İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor.”
“O kadar çok anlattırdı ki, ben de bir gün gerçekleştiririz hayalimizi diye umut etmeye başladım.”
“İnsanlarla arasına belli bir mesafe koyardı ve onlardan da bu mesafeye saygı göstermelerini beklerdi.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.