“Türkan” Ayşe Kulin – BuMesele

“Türkan” Ayşe Kulin

Kitabın Yazarı: Ayşe Kulin

Yayınevi: Everest Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2009

Sayfa Sayısı: 332

Arka Kapak Bilgisi

Bir ülkeden cüzamı kovdu. Türk, Kürt, Süryani demeden, kırsalın evlere hapsedilmiş kızlarına kapıları araladı, ışık tuttu yollarına.

Hırpaladılar, yerden yere vurdular, ne gâvurluğu kaldı ne Kürtçülüğü, ne komünistliği. Ömrünün son döneminde de darbeci yerine kondu. Umurunda bile olmadı.

Çünkü o sadece yüreği insan sevgisiyle dolu bir hekimdi. Hayatı boyunca tek isteği, iyi ve dürüst bir insan olmaktı. “Bütün işlerimi tamamladım. Konser gecesini de atlattıktan sonra, kemoterapiyi kestireceğim. Yolcu yolunda gerek!”

Türkan / Ayşe Kulin

Okumaktan keyif aldığım bir yazar olan Ayşe Kulin’i, genellikle öykü, roman, deneme, derleme tarzındaki kitapları ile tanıyordum. Biyografi türündeki bir eserini ilk defa okuyorum. Tıp ve eğitim alanında çalışmalar yapan Türkan Saylan’ın biyografisi, anlatımı, objektifliği ve sade dili ile son derece başarılı. Her hangi bir ön yargınız varsa kenara bırakın ve hemen okuyun derim.

Türkan Saylan’ın isteği üzerine yazılan kitap kendi ağzından yazılmış. Saylan’ın ortaokul yıllarından ömrünün sonuna kadar yanından olan arkadaşı Gökşin ile ömür boyu süren mektuplaşmaları ile başlıyor anlatım. Saylan’ın çocukluğu, aile hayatı, geçmişi ile ilgili bilgi edinmeye başlıyorsunuz böylece. İnsanlığına hayran kalacağınız Saylan, binlerce cüzamlı hastayı iyileştirdiği gibi başta kız çocukları olmak üzere binlerce çocuğun okula gitmesini sağlamış bir kişi. Vicdanı ile yaşamayı seçen, insanlığından ödün vermeyen Türkan Saylan’ın yaşadıklarını, karşılaştığı zorlukları ve haksızlıkları okumak oldukça üzücü oldu benim için. Ancak, er ya da geç yapılanların değer göreceği bir yer vardır elbet. Onun da hayatı boyunca yaptığı çalışmaların ve severek yaptığı iyiliklerin değeri illa ki anlaşılacaktır.

Kardelen projesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği denince akla gelen ilk isim olan Türkan Saylan, çok zor günler geçirdi. Kendi hayatını her daim ikinci plana atan Türkan Saylan, kafasında planladığı işleri tamamladı ve tedavisine son verdi, 2009 yılında hayatını kaybetti. Onu tanıyanlar ve emek verdiği kimse onu unutmadı sanırım. Nur içinde yatsın.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Kalan zamanımın hiçbir şafağını kaçırmak istemiyorum. Şafak sayıyorum kısacası, terhise az kaldı.”

“…esaslı bir din eğitimi almama, İslam’ı kendini sıkı Müslüman zanneden pek çok kişiden daha iyi kavramış olmama rağmen, yıllardır bir takım kötü niyetli insanlar ‘gâvur’ olduğumu iddia eder dururlar. Bu kelimeyi de hiç sevmem. Müslüman olmayanları küçültücü bir kelimeyle ayrıştırmak, edepsizlikten başka bir şey değildir, bence.”

“Hocam bizlere Allah korkusu değil, Allah sevgisi aşılamıştı.”

“’Acılarıma, rağmen, yaşadığıma şükrediyorum.”

“Ben hep mehtaba ayarlamıştım kendimi. Oysa mehtapsız geceleri de varmış meğer hayatın!”

“İnandığım iki şey vardı, birincisi; başlanan her iş bitirilmeliydi, ikincisi ise, kendi düşen ağlamazdı.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir