“Aldatmak” Paulo Coelho – BuMesele

“Aldatmak” Paulo Coelho

Kitabın Yazarı: Paulo Coelho

Yayınevi: Can Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 275

Arka Kapak Bilgisi

“… yaşadığım sokak, sokak lambaları, şu an içinde bulunduğum ev, salondaki mobilyalar, bir gün hepsi ortadan kaybolacak… tıpkı bedenim gibi. Ama bir şey var ki kâinatın ruhunda iz bırakacak: sevgim.
Linda ayrıcalıklı bir yaşama sahip olduğunun bilincinde.
Yine de her sabah yeni bir güne açtığı gözlerini hemen kapayası geliyor.
Arkadaşları ilaç kullanmasını öneriyor.
Oysa Linda’nın istediği hissizleşmek değil, yaşadığını hissetmek…
Çünkü yaşamak sevmektir.

Paulo Coelho Aldatmak’ta diğer kitaplarından farklı olarak kışkırtıcı, tene dokunan ve tutku dolu bir hikâyeyle çıkıyor okurun karşısına. Her şeyin mümkünmüş gibi sunulduğu bir dünyada, imkânsız aşkın izini sürüyor. Ruhun kuytularında kaybolmaya çekinmeden… Ne de olsa bazen kim olduğumuzu bulmamız için kendimizi kaybetmemiz gerekir. “Yapabilirsin / Paulo Coelho

Kitap ile ilgili söyleyebileceğim ilk şey, daha önce Simyacı kitabını okumuş biri olarak, bu kitabı aynı yazarın yazmasına şaşırdım.

Kitabı beğenenler yanlış anlamasın. Bu sadece benim fikrim. Adı üzerinde ‘aldatmak’ üzerine yazılan bu kitap, İsviçre’de yaşayan, evli, iki çocuk annesi işi gücü yerinde bir Linda’nın, yaptığı bir röportaj sırasında aslında bu kadar mükemmel görünen, hayatından ne kadar sıkıldığını keşfetmesiyle başlıyor.

Konu evet birçok insanın başına gelebilecek bir konu olabilir.Vermek istediği mesaj da sevgi, sevginin gücü. Buraya kadar her şey çok güzel. Ancak bana kalırsa daha güzel bir şekilde ifade edilebilirdi. Açık saçık konuşmalar şeklinde yazılan bölümler sanki biraz zorlama biraz da satış kaygısı ile yazılmış gibi geldi.

Aldatmanın cinsiyeti yoktur. Kitabın kahramanı erkek de olsaydı hissim aynı olurdu, kadınken de aynı. Kadının duygularını ifade ediş biçimi, doyumsuzluğu, ne istediğini bilmeyişi canımı sıktı. Çocuklarına ve eşine karşı olan duyarsızlığı, pişman olmayışı kızdırdı sanıyorum beni.

Biraz vicdan azabı biraz pişmanlık görmek istedim. Kitabı yarım bırakmamak adına ve pişmanlığı görme umuduyla okudum. Okumasaydım çok da bir şey kaybetmezdim gibime geliyor. Sonunu, okumayanlar için söylemiyorum tabi ki. Kitabı merak ediyorsanız ve yazarın daha önce herhangi  bir kitabını okumadıysanız beğenebilirsiniz. Yazım dili de oldukça akıcı ve sade bir dizi izler gibi hissettiriyor. Onun dışında bana hissettirdiği duyguları ben sevemedim. Sizler de okuduysanız fikirleriniz yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Farklı düşünceleri her zaman konuşabiliriz. İyi okumalar dilerim.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Kıskançlık yüzünden hiç kavga etmemiştik, bence bu harikaydı ama o bahar sabahından itibaren bunun karşılıklı sevgi eksikliğinden kaynaklandığından kuşkulanmaya başladım.”

“Belli bir yaştan sonra kendimizi güvende ve yaptıklarımızın doğruluğundan emin gösteren bir maske takıyoruz. Zamanla bu maske yüzümüze yapışıyor ve bir daha çıkmıyor.”

“Önceleri fırsatlarla dolu koca bir yer olarak gördüğüm dünyam, güvensizlik hissim arttıkça daralmaya başladı.”

“Bizi rahatsız eden şeyleri unutmaya başlamak için sonbahardan daha uygun bir mevsim yoktur.”

“Her şeyi bırakıp hayallerinin peşinden koşmak istemeyen kimse var mıdır şu dünyada?”

“Bilgelik ve tecrübe insanı olduğundan farklı birine dönüştürmez. Zaman insanı olduğundan farklı birine dönüştürmez. İnsanı olduğundan farklı birine dönüştüren tek şey sevgidir.”

“Hayat bize sevgiyi öğrenmemiz için binlerce fırsat sunar. Dünyadaki bütün erkek ve kadınların önüne her gün Sevgi’ye teslim olmak için fırsatlar çıkar.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.