Şermin Yaşar “Oyuncu Anne” Kitap Yorumu – BuMesele

Şermin Yaşar “Oyuncu Anne” Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Şermin Yaşar

Yayınevi: Elma Yayınevi

Kitap Türü: Annelik-Babalık-Aile

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 160

Arka Kapak Bilgisi

Ah be annesi, Çocuğunu al spora götür, oradan çık baleye git, oradan çık tenise, dönüşte oyuncakçıya uğra, alabildiğini al, çeşit çeşit oyun gruplarına üye ol, odasına pahalı oyuncakları yığ, eve gelince aç televizyonu sen de elinde cep telefonun yanında otur. Aaaa noldu, o kadar koşturdun ama çocuğun yine mi mutsuz? Ev işleri, hayat telaşı, o kurs bu kurs derken büyüyüverdi çocuklar değil mi? Gel, gerçek nitelikli zamanın peşinde ol ve onunla oyna. Yeterince yaratıcı değilim ve ne yapacağımı bilmiyorum diyorsan, senin için yüzlerce oyun fikri paylaştım. Hepsi çok kolay, çok eğlenceli ve verimli. Hepsi üç çocukla bizzat denendi. Hadi sıva kollarını, birlikte mutlu çocuklar büyüteceğiz… Eğer siz de Şermin Çarkacı gibi düşünüyorsanız yani çocuğunuzla güzel ve verimli zaman geçirmenin tek yolunun şu yukarıda sayılanlar olmadığına inanıyorsanız, işte bu kitap tam size göre… Buza saklanmış penguenleri, bulgurdan yapılmış çölleri ve mavi çarşaftan denizleri çocuğunuzla paylaşmak istiyorsanız Oyuncu Anne ile tanışmanın tam zamanı… Oyuncu Anne kitabının gelirleri Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na bağışlanmaktadır.Oyuncu Anne / Şermin Yaşar

Yazarın okuduğum ilk kitabı şimdi yazıyı yazdığım tarihe bakıyorum da henüz hamile bile değilken “Başlarım Şimdi Anneliğe” isimli kitabı olmuş. Tanışma kitabı olarak çok eğlenceli ve bir çırpıda okunan bir kitap olmuştu benim için. Sonrasında bir öykü kitabı olan “Tarihi Hoşça Kal Lokantası” kitabını okudum ve bu türde de çok başarılı olduğunu gördüm.

Oyuncu Anne’yi de anne olunca okurum diyerek okunacaklar listeme eklemiştim. Evet anne oldum ve kitabı okudum. Bir süredir sosyal medyadan da severek takip ettiğim Şermin Yaşar bu kitabında da öyle güzel bir konuşma dili ile ulaşıyor ki okuruna, adeta karşınızda ve bir arkadaşınız gibi sizinle sohbet ediyor. Yazdığı cümlelere verebileceğiniz tepkileri sanki biliyormuş gibi size cevap veriyor. Çok başarılı ve akıcıydı.

Varsa çocuklarınız ya da yeğenleriniz etrafınızdaki çocuklar ile geçirdiğiniz zamanı nasıl değerli hale getirebileceğinizi, bu dönemde pahalı oyuncaklar çok revaçta olsa da küçüklükten itibaren çocuklarınızla nasıl evdeki ya da mutfaktaki malzemelerle oyunlar kurabileceğinizi yazmış. Bunun mümkün olduğunu göstermiş. Kitabın sonunda da koca bir yıllık bir plan hazırlamış. Her güne yeni bir oyun fikri. İnanılmaz. Kesinlikle çok yaratıcı ve çocuğunuz ile bir şeyler paylaşabileceğiniz aktiviteler. Kuzumun büyümesini sabırsızlıkla bekler oldum. Umarım ben de kendisi gibi sabırlı, içindeki çocuğu yaşatabilen, çocuğuyla çocuk, arkadaş olabilen bir anne olabilirim.

Tabi okurken eksik olduğum taraflarımı da açık bir şekilde gördüm, kendimi düzeltebilmek adına elimden geleni çocuğum büyüyene kadar yapmaya çalışacağım. Şu evin derli toplu, temiz olması uğruna istenilen hiçbir şeyin yapılamaması huyumu en kısa zamanda bırakmalıyım 🙂 Bu da kendime verdiğim sözüm olsun.

Anne adayları ve annelere tavsiyemdir. Hiç şüphe duymadan alıp okuyabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Önce çocuklarımızın hayal dünyalarını toparlayalım, evi değil…”

“Allah’ım;ağaçları,taşları,gökyüzünü,kuşları,dünyayı çocukların oyuncağı yap ama hiçbir çocuğu dünyanın oyuncağı yapma.”

“Senin dediklerini yapması onu uslu bir çocuk yapar ama sanırım özgür düşünebilen ve kendi kararlarını verebilen bir çocuk olmakta zorlanır.”

“Kendi çocukluğumda kitaplara zor ulaştığım için şimdi onların önüne kitap yığıyorum. ”

“En önemlisi model olmaya çalıştım, çalışıyorum. Sonuçta sen televizyon izlerken çocuktan kitap okumasını bekleyemezsin. Onlar çizgi film izlerken koltuğuma oturup kitap okuyorum, kafasını çevirdiğinde televizyona dalmış, cep telefonuna dalmış bir anne göreceğine kitabına dalmış bir anne görsünler. ”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.