Alevli Günler – BuMesele

Alevli Günler

Oyun: “Alevli Günler”

Yazan: Irmak Bahçeci

Yönetmen: Yıldıray Şahinler

Yönetmen Yardımcısı: Özge Çatıkkaş ve Tuğçe Kıltaç

Dekor&Kostüm: Barış Dinçel

Dekor Uygulama: Muhammet Topraktepe ve Mustafa Topraktepe

Sahne Tasarımı: Bengi Günay

Görsel Tasarım: Emre Erdem

Işık Tasarım&Uygulama: Efe Sümer

Oyuncular: Cem Davran, Erkan Can, Bahtiyar Engin, Yıldıray Şahinler, Levent Üzümcü, Tuğçe Kıltaç (Yıldıray Şahinler ve Levent Üzümcü dönüşümlü olarak oynamaktadırlar.)

Süre: 2 saat 10 dakika (2 Perde)

alevligunlerafis

İstanbul Halk Tiyatrosunda 2009 sezonunda oynanmaya başlayan oyun, ilk 2 yıl içinde 120 bin kez oynanarak 100 bin tiyatrosever ile buluştu.

Oyuna, biri muhasebeci, biri mahalle kasabı ve biri Türk kültürü profesörü olan üç çocukluk arkadaşının dayanışması ve genelin farklı olanlar hakkında sahip olduğu negatif bakış açısına karşı neler yapabilecekleri konu ediliyor.alevligunler2Aralarından inancı farklı olan arkadaşlarının hastalanması ve öleceği zaman inançlarına göre yakılmak istemesiyle, düzene başkaldırı çabaları başlıyor. Konu ile ilgili başvurabilecekleri her birime başvuran üç arkadaş türlü türlü muamele ile karşılaşıyorlar. Bazı birimlerden sonuç alabileceklerini düşünerek sabırla cevap dahi bekliyorlar. Peki ne mi oluyor? Tahmin edilebileceği üzere her yerden red cevabı alınması ile olaylar daha da dikkat çekici hale gelmeye başlıyor. Arkadaşları için insan neler yapabilir, işte bu oyunda izliyoruz.

ISTANBUL HALK TIYATROSU'NUN, ''ALEVLI GUNLER'' ADLI OYUNUNU ADANA'DA SAHNELEYECEGI BILDIRILDI. (ANADOLU AJANSI - ISTANBUL HALK TIYATROSU) (20110218)Yedi yıldır beğeniyle izlenilen oyun yeni sezonda da seyircisiyle buluşacak ve beğeniyle izlenecek gibi görünüyor.alevligunler3

Son Söz: Dekor ve müzikler tek kelime ile şahane. Oyunculuklara gelince hangisinin daha iyi olduğu tartışılabilir ancak fikrimizce hepsi birbiri ile son derece uyumlu ve birbirlerini tamamlıyorlar. Rol dağılımı öyle bir yapılmış ki her oyuncu tam olarak o rolü oynamalı diyorsunuz. Hiçbir oyuncunun öne çıkma çabasının olmayışı, birbirleri ile olan muhteşem uyum tüm seyirciyi oyun boyunca gülmekten kırıp geçiriyor.

Hikaye:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Oyunculuklar:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Dekor:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Sunum:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
KARAR:4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.