Bezirgan – BuMesele

Bezirgan

Oyun “Bezirgan”

Yazan: Moliere

Yönetmen: Yıldıray Şahinler

Uyarlama: İstanbul Halk Tiyatrosu

Yönetmen Yardımcısı: Salih Kırlı ve Elif Esin

Sahne Tasarımı: Barış Dinçel

Kostüm Tasarım: Duygu Türkekul

Maskeler: Seda Candan Balaban

Işık & Efekt: Erdem Çınar

Sahne Teknisyenleri: Muhammed Topraktepe ve Ahmet Başyiğit

Oyuncular: Cem Davran, Erkan Can, Bahtiyar Engin, Selin Yeninci, Faruk Akgören, Simge Defne Çelik, Selim Can Yalçın-Ali İl (dönüşümlü), Aytek Önal-Salih Kırlı (dönüşümlü)

Süre: 2 saat (2 Perde)

İstanbul Halk Tiyatrosunun, Moliere’in “Tartuffe’ adlı eserinden uyarladığı oyun ‘Bezirgan’, Kasım 2012’de prömiyerini yapmıştı. 6. sezonunda da sevenleriyle buluşmaya devam eden oyun, dini kullanarak insanları sömüren bir şarlatanı konu alıyor. Tarih tekerrürden ibarettir sözünü hatırlatan oyun çok başarılı bir uyarlama olmuş.

Sahne üzerinde ufak tefek aksaklıklar olsa bile konu ve oyunculuklar bu eksiklikleri görmenize engel oluyor. Henüz izlemediyseniz kesinlikle kaçırmayın diyor ve Elmire karakterinin oyunda yaptığı gibi; “bezirgan; tüccar, alışverişte aşırı kâr amacı güden kimse” diyerek sizi oyuna gitmeye davet ediyorum.

Her oyuncuya aynı zamanda ikinci bir kişilik kazandıran maskeler oyunda dikkat çeken unsurlardan. Moi sahnesinde izleme fırsatı bulduğum oyundaki maskeler ile ilgili tek negatif yorumum, bazen seslerin daha az duyulmasına neden olması olabilir.

Daha önce izlediğim “Alevli Günler” oyununun yorumlarını sizlerle paylaşmıştım. Oyuncu kadrosunda ortak isimler de yer alıyor. Örneğin başarılı oyuncular Erkan Can ve Bahtiyar Engin. Bu defa ikisi de kadın rolleri ile karşımızda. İki karaktere hayat veren Cem Davran ise rol aldığı her oyunda performansı ile kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Oyunun benim için unutulmayan sözü; ‘Hata bende biliyorum. Sürekli dilinde oluşundan yüreğinde olmadığını anlamalıydım.’ İzlediğinizde ne demek istediğimi anlayacak hak vereceksiniz.

Son Söz: Sunumdaki bazı ufak tefek aksaklıklardan yukarıda da bahsetmiştim. Ancak bunlar görmezden gelinemeyecek boyutta değildi. Sonuç olarak başarılı bir uyarlama olan ‘Bezirgan’ı hala sahneleniyorken, bu harika oyuncu kadrosu ile izlemelisiniz.

Hikaye:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Oyunculuklar:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Dekor:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Sunum:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
KARAR:4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.