Aquaman / Atlantis’in Kralına Merhaba Deyin! – Marvel’a Rakip Olabilir mi? – BuMesele

Aquaman / Atlantis’in Kralına Merhaba Deyin! – Marvel’a Rakip Olabilir mi?

Süper kahraman filmlerinin son halkası, DC Genişletilmiş Evreninden çıkan Aquaman. Aquaman, ilk olarak 1941 yılında ortaya çıkan bir çizgi roman karakteri.

Bugüne kadarki filmleriyle çizgi roman dünyasındaki en büyük rakibi Marvel’ın gerisinde kalan DC’nin, bu trendi değiştirme konusunda bel bağladığı Aquaman filmini gösterime girer girmez izledik.

Hikaye ile ilgili spoiler vermeme adına, kendimizi biraz kısıtlayarak izlenimlerimizi sıralayalım.

Öncelikle New York’ta geçmeyen bi süper kahraman filmi izlemek son izlediğimiz Marvel filmlerinden sonra biraz ihtiyacımız olan bir değişiklikmiş, Aquaman’i izlerken onu anladık.

Sinemaya gittiğimizde gerçek hayatta eşi benzeri olmayan yeni dünyaları deneyimlemek bize her zaman çok keyifli geliyor, ki bu film o konudaki beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı.Yüzüklerin Efendisi’nin Orta Dünya’sı, Kara Panter’in Wakanda’sı, Batman’in Gotham’ı ve Avatar’ın Pandora’sı bu hayali lokasyonlara sadece birkaç örnek. Avatar demişken, Aquaman’in Atlantis’i, Avatar’dan beri gördüğümüz en renkli hayali mekan olsa gerek.

(Bu arada bazı istisnalar olsa da Marvel çizgi romanları daha çok New York gibi gerçek şehirlerde geçerken, DC çizgi romanları hayali şehirleri tercih ediyor. Bunda Marvel’in yaratıcılarının New York doğumlu olmasının da etkisi var muhtemelen.)

Tarihte ilk olarak Platon’un eserlerinde bahsettiği kayıp kıta Atlantis, bu filmde tüm canlılığı ve ihtişamı ile karşımızdaydı. Sadece yarattığı bu yepyeni okyanus evreni için bile izlenmesi gereken bir film var karşımızda.

Aquaman’deki Atlantis, yer üstü dünyasının  büyük şehirleri gibi hareketli, yaşayan bir yer. Zaman zaman 5. Element filminin fütüristik şehri kadar kalabalık bir görüntüsü vardı.

Filmin hikayesine gelirsek, klasik “Kral Arthur” efsanesinin bol görsel efektli, modern bir uyarlaması dersek olayı özetlemiş oluruz.

Filmin başlarında, karakterlerin su altında nasıl konuşabildiğini, eminiz siz de bizim gibi merak edeceksiniz. Merak etmeyin, filmin sizin için hazırladığı “çok yüzeysel” ve geçiştirme bir cevabı var. Bu cevabı memnuniyetle kabul edin ve koltuğunuza yaslanın. Sonuçta filmin bir çizgi roman uyarlaması olduğunu ve uyması gereken tek mantığın çizgi roman mantığı olduğunu biliyoruz.

Oyunculuklardan biraz bahsedecek olursak, Başarılı karakter oyuncusu Willem Defoe, bu filmde de öne çıkan bir oyunculuk sergilemiş. Diğer oyuncular da bu tarz bir filmde ne kadar oyunculuk yapılabilirse, o kadar yapmışlar. Rocky filmlerinin Ivan Drago’su Dolph Lundgren başta olmak üzere, bu fantastik hikaye için hepsi fazlasıyla başarılıydı.

Daha önceki DC filmlerini çok beğenmediyseniz bile bu filme bir şans vermek isteyebilirsiniz.

Filme Puanımız: 7.8

Videomuzu izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için Teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere, Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.