“Aşk Seni Bulur” Demet Cengiz – BuMesele

“Aşk Seni Bulur” Demet Cengiz

Kitabın Yazarı: Demet Cengiz

Yayınevi: Sayfa6 Yayınları

Kitap Türü: Anı

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 272

Arka Kapak Bilgisi

40 yaşında, yalnız ve 14 Şubat’ta doğmuş bir kadın olmak… Kamyon çarpsa daha mı iyi? Kadınlar için 35’ten sonra gonk çalıyor ve hayatın, aşkın, yuva kurmanın, çocuk yapmanın devri kapanıyor mu? Başlarına meteor düşme ihtimali aşkı bulmaktan daha mı yüksek?

Demet Cengiz diyor ki: “Hayır, yok öyle bir şey. Bir kere piyasa şartları öyle değil. Daha ilk girişimini yapamamışlar gibi, ilk girişimleri başarısızlıkla sonuçlanan ve ikinci tura dönmeye hazırlananlar var pazarda. Hatta üçüncü, dördüncü tura…”

Bir kızı bin kişi ister ve belki bir tanesi bile alamaz!

Tabii ki burada kalmıyor…  Demet, size bir de hangi erkeklerle “olmaz”ın uzunca bir listesini yapıyor. Mesela, “Çok selfie çeken adamla olmaz!”

Sahnede başarılı bir ekonomi gazetecisi ve yazar var. Büyük patronlarla ciddi ciddi röportajlar yapıyor. Donald Trump’ı bile sorguya çekmiş. Yaşama dair kalem oynatıyor. Arkada ise acemi ve aceleci bir kadın, SitCom’un baş rolünde. Kapıyı açıyor karşısında iki adam ve bir yatak!.. Kendi hayatında tökezliyor. Bu kitapta gerçeği sadece gerçeği anlatıyor.

Aşk Seni Bulur’u okurken, bir kadının Tokyo’dan Paris’e uzanan iş seyahatlerinde yaşadığı aşk macerasından tutun da mantralarla şifa bulup meditasyonlar derken dünyayla kurduğu bağın sonunda kuş olup uçmasına şahit olacaksınız…

Aşk Seni Bulur / Demet Cengiz

‘Aşk Seni Bulur’ yazarın dördüncü, benim okuduğum ilk kitabı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu yazar, birçok gazete ve dergide uzun yıllar yazılar yazdı. Aynı zamanda bir seyyah olan Demet Cengiz birçok ülkeye seyahat etmiş ve oranın kültürünü, farklılıklarını da kitabın ilgili bölümlerine taşımış.

Kitap bir edebi başyapıt değil ancak yazarın öyle bir iddiası da yok. İlişkiler ve hayat üzerine kendi yaşadıklarını tüm içtenliği ile anlatmış. Toplum baskısını, bu baskı ile yapılan evliliklerin ne kadar sağlıklı olduğunu, konulan sınırların insan psikolojisine olan etkilerini, yalnızlığı, kalabalık içinde yalnız olmayı… Hepsini en ince ayrıntısına kadar samimi bir dil ile okuyucusu ile paylaşıyor.

İlişkisinde sıkıntı yaşayan, yalnızlıktan şikayet eden ya da yalnız kalmak isteyen herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir kitap. Dert ortağı arayanlara çok iyi gelecek.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Bir kadın aşka olan inancını kaybetmişse bu bir erkek yüzündendir.”

“Aşk korktuğun yerlere gitmektir, korktuğun yerlerden gitmek değil.”

“Şimdi bana haklı olduğumu söylüyordu. Haklı olmak kimin umurunda ki! Ben haklı olmak istemiyordum. Mutlu olmak istiyordum.”

“Ne tuhaf, insanların çoğu neden oldukları gözyaşlarından, kırdıkları kalplerdeki acılardan habersizdir.”

“Ekonomik bağımsızlığını kazanmış özgür kadınlar, hıyarlara katlanmak zorunda kalmıyor.”

“Galiba erkekler kadınlara iyi gelmiyor. Ayrılınca bize bir haller oluyor; ışıldıyoruz.”

“İstemediğim durumları anlamamakla ilgili bir savunma mekanizması geliştirmişim. Hayatta kalmaya epey yardımcı oluyor.”

“Benim gönlüme bakacak, ruhumu görecek bir adamdı istediğim.”

“Acı çekmenin onurlu hiçbir tarafı yok. Biri için acı çekmeye razı olmak, ondan yana olmaktır. Kendinizden yana olun.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.